Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

Zdjęcie z artykułu: Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać Szczepienia są finansowane z budżetu miasta.; Urząd Miasta Poznania
Ilustracja do artykułu Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

W Poznaniu rozpoczęły się szczepienia 13-letnich dziewcząt i chłopców przeciwko wirusowi HPV, który może prowadzić do poważnych schorzeń, w tym raka szyjki macicy. Szczepienia są bezpłatne dzięki finansowaniu z budżetu miasta.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odpowiada za występowanie raka szyjki macicy. Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. W przypadku, gdy zmiany wywołane przez HPV zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych istnieje także możliwość przeniesienia zakażenia przez bieliznę lub ręcznik.

W ramach profilaktyki władze Poznania od kilku lat finansują szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Program bezpłatnych szczepień w latach 2016-2018 obejmuje dziewczęta jak i chłopców w wieku 13 lat zamieszkałych na stałe lub czasowo w Poznaniu, których przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów prawnych płaci podatki w Poznaniu.

- Szczepienia przeciwko HPV prowadzone są w ramach programu w 15 podmiotach leczniczych zlokalizowanych na terenie Poznania. Ważne są też działania informacyjno-edukacyjne m.in. na temat dróg szczerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego, ich objawów i powikłań. Profilaktyka zakażeń jest niezbędna, ponieważ HPV może wywołać poważne schorzenia, w tym raka szyjki macicy - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Adresy placówek wykonujących szczepienia wraz z tel. kontaktowymi znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

O dostępności do szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Czytaj też: Czy Poznań ma przyjąć uchodźców? Spór radnych zakończył się kompromisem

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w jednym miejscu. Data, karta walk, transmisja w tv i online, PPV, wyniki walk - wszystko o kolejnej edycji KSW na ESKA.pl

5 godz. 3 min.
Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

More Mess to tytuł nowej piosenki Kungsa! Czy francuski producent swoim hitem porwie do tańca słuchaczy na całym świecie? Sprawdzamy na ESKA.pl!

5 godz. 4 min.
Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku. 28 lipca w Parku Wolności odbędzie się koncert Moniki Borzym. Szczegóły na ESKA.pl

5 godz. 20 min.
Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017 to spotkanie 3. rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów. Będzie transmisja ONLINE i TV? Sprawdź, gdzie i o której oglądać mecz. 

5 godz. 34 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy