Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

Zdjęcie z artykułu: Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać Szczepienia są finansowane z budżetu miasta.; Urząd Miasta Poznania
Ilustracja do artykułu Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

W Poznaniu rozpoczęły się szczepienia 13-letnich dziewcząt i chłopców przeciwko wirusowi HPV, który może prowadzić do poważnych schorzeń, w tym raka szyjki macicy. Szczepienia są bezpłatne dzięki finansowaniu z budżetu miasta.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odpowiada za występowanie raka szyjki macicy. Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. W przypadku, gdy zmiany wywołane przez HPV zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych istnieje także możliwość przeniesienia zakażenia przez bieliznę lub ręcznik.

W ramach profilaktyki władze Poznania od kilku lat finansują szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Program bezpłatnych szczepień w latach 2016-2018 obejmuje dziewczęta jak i chłopców w wieku 13 lat zamieszkałych na stałe lub czasowo w Poznaniu, których przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów prawnych płaci podatki w Poznaniu.

- Szczepienia przeciwko HPV prowadzone są w ramach programu w 15 podmiotach leczniczych zlokalizowanych na terenie Poznania. Ważne są też działania informacyjno-edukacyjne m.in. na temat dróg szczerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego, ich objawów i powikłań. Profilaktyka zakażeń jest niezbędna, ponieważ HPV może wywołać poważne schorzenia, w tym raka szyjki macicy - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Adresy placówek wykonujących szczepienia wraz z tel. kontaktowymi znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

O dostępności do szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Czytaj też: Czy Poznań ma przyjąć uchodźców? Spór radnych zakończył się kompromisem

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Tomorrowland 2017 - transmisja online na żywo. Gdzie oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 - transmisja online na żywo. Gdzie oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 online będzie udostępnione? Gdzie oglądać transmisję z najlepszego w Europie festiwalu muzyki elektronicznej? Przekonajcie się i sprawdźcie szczegóły - na ESKA.pl!

27 min
Kiedy i o której jest zakończenie roku szkolnego 2017?

Kiedy i o której jest zakończenie roku szkolnego 2017?

Zakończenie roku szkolnego 2017 - kiedy uczniowie zaczną upragnione wakacje? Sprawdźcie na ESKA.pl

29 min
Życzenia na Dzień Ojca - śmieszne wierszyki dla każdego taty!

Życzenia na Dzień Ojca - śmieszne wierszyki dla każdego taty!

Życzenia na Dzień Ojca już teraz na ESKA.pl Sprawdźcie najlepsze wierszyki dla każdego taty!

38 min
Nowa płyta Taylor Swift 2017: znamy pierwsze szczegóły

Nowa płyta Taylor Swift 2017: znamy pierwsze szczegóły

Czy Taylor Swift już po jednej płycie porzuca pop? Gwiazda nagrywa swój nowy album z rockmanami! Kiedy nastąpi premiera szóstego albumu autorki hitu Blank Space?

42 min
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy