Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

Zdjęcie z artykułu: Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać Szczepienia są finansowane z budżetu miasta.; Urząd Miasta Poznania
Ilustracja do artykułu Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

W Poznaniu rozpoczęły się szczepienia 13-letnich dziewcząt i chłopców przeciwko wirusowi HPV, który może prowadzić do poważnych schorzeń, w tym raka szyjki macicy. Szczepienia są bezpłatne dzięki finansowaniu z budżetu miasta.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odpowiada za występowanie raka szyjki macicy. Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. W przypadku, gdy zmiany wywołane przez HPV zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych istnieje także możliwość przeniesienia zakażenia przez bieliznę lub ręcznik.

W ramach profilaktyki władze Poznania od kilku lat finansują szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Program bezpłatnych szczepień w latach 2016-2018 obejmuje dziewczęta jak i chłopców w wieku 13 lat zamieszkałych na stałe lub czasowo w Poznaniu, których przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów prawnych płaci podatki w Poznaniu.

- Szczepienia przeciwko HPV prowadzone są w ramach programu w 15 podmiotach leczniczych zlokalizowanych na terenie Poznania. Ważne są też działania informacyjno-edukacyjne m.in. na temat dróg szczerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego, ich objawów i powikłań. Profilaktyka zakażeń jest niezbędna, ponieważ HPV może wywołać poważne schorzenia, w tym raka szyjki macicy - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Adresy placówek wykonujących szczepienia wraz z tel. kontaktowymi znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

O dostępności do szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Czytaj też: Czy Poznań ma przyjąć uchodźców? Spór radnych zakończył się kompromisem

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Dominika Gwit - MEM z Tańca z Gwiazdami. Ma do siebie dystans!

Dominika Gwit - MEM z Tańca z Gwiazdami. Ma do siebie dystans!

Dominika Gwit z Tańca z Gwiazdami na własnym memie. Internauci rozbawieni.

25 marca 2017, 17:29
Merida Waleczna - piosenki z bajki [program TV 25.03.2017]

Merida Waleczna - piosenki z bajki [program TV 25.03.2017]

Merida Waleczna to historia odważnej księżniczki, której podczas przygód towarzyszy świetna muzyka. Jaka? Piosenki z bajki już teraz na ESKA.pl

25 marca 2017, 16:33
Kiedy jest ZMIANA CZASU na letni? Kiedy przestawiamy zegarki w 2017?

Kiedy jest ZMIANA CZASU na letni? Kiedy przestawiamy zegarki w 2017?

Zmiana czasu 2017 jak zwykle przysparza problemów? Kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdźcie zanim zaśpicie do szkoły lub pracy, jak przestawić zegarki z czasu zimowego na letni w 2017 roku.

25 marca 2017, 16:32
Skoki narciarskie 26.03.2017 - Planica na żywo. Gdzie i o której oglądać ONLINE i w TV?

Skoki narciarskie 26.03.2017 - Planica na żywo. Gdzie i o której oglądać ONLINE i w TV?

Skoki narciarskie w Planicy 26 marca to ostatni w tym sezonie konkurs indywidualny! Czy Kamil Stoch zdobędzie Kryształową Kulę? O tym przekonamy się oglądając transmisję na żywo w telewizji i internecie. Szczegóły na ESKA.pl

25 marca 2017, 13:31

Podpisz Oświadczenie Woli - może uratujesz komuś życie...Akcja partnerska

Poznaj 12 ciekawostek o Poznaniu! Wygraj 120 zł na zakupy!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy