Kasztanobranie w Poznaniu [AUDIO]: Dzieci je zbierają a dorośli robią z nich... kosmetyki

Zdjęcie z artykułu: Kasztanobranie w Poznaniu [AUDIO]: Dzieci je zbierają a dorośli robią z nich... kosmetyki Kasztany okazują się cenne...; fot. Pixabay/ CC0 Public Domain / FAQ
Ilustracja do artykułu Kasztanobranie w Poznaniu [AUDIO]: Dzieci je zbierają a dorośli robią z nich... kosmetyki

Kasztany to nie tylko materiał na ludziki, które z chęcią robią dzieci jesienią. Są cennym, sezonowym surowcem! Jedna z firm farmaceutycznych postanowiła skorzystać z tego, że najmłodsi z chęcią je zbierają...

Około 30 przedszkoli oraz szkół podstawowych z Poznania bierze udział w wielkiej akcji kasztanobrania. Najmłodsi zbierają kasztany, za które można dostać od 40 do 70 groszy za kilogram. Później ten, jak się okazuje, cenny surowiec trafia do... firm farmaceutycznych. Przerabiane są na różne preparaty, m.in. maść na żylaki. 

Zbieranie kasztanów - frajda i biznes

- Dzieci przynoszą kasztany, które zbierają razem z rodzicami, tutaj do naszego przedszkola. My je składujemy w suchym i odpowiednim do tego miejscu w workach, żeby nie były zapleśniałe, obieramy też z łupin. Takie kasztany oddajemy do firmy, która po nie przyjeżdża. Jeżeli zbierzemy określoną ilość, to możemy dostać za to nagrody - tłumaczy Radiu ESKA Agnieszka Błaszczyk z przedszkola "Słoneczko" w Poznaniu. 

Posłuchajcie całej rozmowy, którą przeprowadził reporter Radia ESKA, Kuba Krzyżański: 

 

Aby firma farmaceutyczna przyjechała po kasztany, placówka musi uzbierać przynajmniej 500 kilogramów. Jeżeli przedszkole bądź szkoła dostarczy mniej niż tonę kasztanów, może liczyć za każdy kilogram na 40 groszy. Jeżeli przekroczy tonę, za kilogram otrzyma już 50 groszy, a powyżej trzech ton - 70 groszy. 

Jak zapewnia osoba z firmy farmaceutycznej, z którą rozmawiała Gazeta Wyborcza, progi te wprowadzono, aby zachęcić szkoły do zbierania większych ilości kasztanów. Transport kilku ton bardziej się opłaca. Pieniądze przelewane są na konto rady rodziców rodziców. Jak zapewniają, tak pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na wyposażenie sal czy pomoc dydaktyczną dla dzieci. 

Zebrane kasztany posłużą jako surowiec do wytworzenia "środki farmaceutyczne". Jak zapewnia Agnieszka Błaszczyk, z przedszkola "Słoneczko" akcja jest pozytywnie odbierana przez rodziców i nie słyszała jeszcze słów krytyki. 

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w jednym miejscu. Data, karta walk, transmisja w tv i online, PPV, wyniki walk - wszystko o kolejnej edycji KSW na ESKA.pl

5 godz. 17 min.
Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

More Mess to tytuł nowej piosenki Kungsa! Czy francuski producent swoim hitem porwie do tańca słuchaczy na całym świecie? Sprawdzamy na ESKA.pl!

5 godz. 18 min.
Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku. 28 lipca w Parku Wolności odbędzie się koncert Moniki Borzym. Szczegóły na ESKA.pl

5 godz. 34 min.
Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017 to spotkanie 3. rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów. Będzie transmisja ONLINE i TV? Sprawdź, gdzie i o której oglądać mecz. 

5 godz. 48 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy