Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm?

Zdjęcie z artykułu: Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm? Pisuary w kształcie ust można spotkać w wielu toaletach. Powyższe zdjęcie wykonano w pubie w Brighton.; Elsie esq/Wikimedia Commons
Ilustracja do artykułu Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm?

W jednej z poznańskich siłowni znajdują się pisuary w kształcie kobiecych ust. Jeden z klientów zrobił im zdjęcie, które pokazał swojej partnerce. Oboje uważają, że to przedmiotowe traktowanie kobiet. Tymczasem okazuje się, że pisuary to dzieło holenderskiej artystki, którą inspirowały… usta Micka Jaggera.

Sprawę nagłośnił portal NaTemat.pl, do którego zdjęcie pisuarów wysłała jedna z czytelniczek z Poznania.

– Zdjęcie zrobił mój partner, którego, podobnie jak mnie, oburza przedmiotowe traktowanie kobiet w przestrzeni publicznej – wyjaśnia na łamach portalu pani Kinga.

Pisuary mają kształt czerwonych ust i znajdują się w siłowni McFIT znajdującej się na parterze wieżowca Andersia.

Jak się okazuje, nietypowy kształt pisuarów nie jest własnym pomysłem właścicieli siłowni, lecz to projekt holenderskiej artystki Meike von Schijndel. Co ciekawe, projekt o nazwie "Kisses! Urinal” nie przedstawia damskich ust, ale usta… Micka Jaggera. Artystka projektując pisuar, wzorowała się bowiem na słynnym logo zespołu Rolling Stones autorstwa Johna Pasche inspirowanym wydatnymi ustami wokalisty zespołu. W zamyśle autorki miała to być zmiana postrzegania tak banalnego urządzenia jak pisuar. Wprowadzenie kolorów i oryginalnej formy miało stworzyć poczucie przedmiotu rodem z kreskówki.

W 2012 r. pisuary umieszczono w muzeum Stonesów w niemieckim mieście Luechow i już wtedy budziły kontrowersje i protesty środowisk feministycznych. Podobnie było 6 lat wcześniej, gdy pisuary w kształcie ust umieszczono w saloniku dla VIP-ów na nowojorskim lotnisku Kennedy'ego. Po licznych skargach, w tym od National Organization for Women, zdecydowano się je wycofać.

Czy podobnie postąpi poznańska siłownia?

- O kwestiach gustu nie będziemy dyskutowali – to oczywiste. Możemy się jednak zastanowić wspólnie, czym jest sztuka. Jej definicja oparta jest na indywidualnych kryteriach odbiorcy. Jak widać, w tej sytuacji nasza forma zdecydowanie rozminęła się z definicją sztuki części grupy odbiorców. Naturalnie nie taki był nasz zamysł, aby zaburzać czyjekolwiek poczucie estetyki – odpowiada Pierre Geisensetter, rzecznik prasowy mcFIT. - Naszym wspólnym zamiarem było stworzenie czegoś, co absolutnie nie jest seksistowskie a wręcz przeciwnie, oderwane jest od którejkolwiek z płci – dodaje.

Pisuary według projektu Meike von Schijndel można spotkać też w toaletach w innych miejscach w różnych zakątkach świata.

Czytaj też: Strajk kobiet w Poznaniu: Tłumy wściekłych kobiet na placu Wolności [ZDJĘCIA + WIDEO +18]

 

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Dominika Gwit - MEM z Tańca z Gwiazdami. Ma do siebie dystans!

Dominika Gwit - MEM z Tańca z Gwiazdami. Ma do siebie dystans!

Dominika Gwit z Tańca z Gwiazdami na własnym memie. Internauci rozbawieni.

25 marca 2017, 17:29
Merida Waleczna - piosenki z bajki [program TV 25.03.2017]

Merida Waleczna - piosenki z bajki [program TV 25.03.2017]

Merida Waleczna to historia odważnej księżniczki, której podczas przygód towarzyszy świetna muzyka. Jaka? Piosenki z bajki już teraz na ESKA.pl

25 marca 2017, 16:33
Kiedy jest ZMIANA CZASU na letni? Kiedy przestawiamy zegarki w 2017?

Kiedy jest ZMIANA CZASU na letni? Kiedy przestawiamy zegarki w 2017?

Zmiana czasu 2017 jak zwykle przysparza problemów? Kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdźcie zanim zaśpicie do szkoły lub pracy, jak przestawić zegarki z czasu zimowego na letni w 2017 roku.

25 marca 2017, 16:32
Skoki narciarskie 26.03.2017 - Planica na żywo. Gdzie i o której oglądać ONLINE i w TV?

Skoki narciarskie 26.03.2017 - Planica na żywo. Gdzie i o której oglądać ONLINE i w TV?

Skoki narciarskie w Planicy 26 marca to ostatni w tym sezonie konkurs indywidualny! Czy Kamil Stoch zdobędzie Kryształową Kulę? O tym przekonamy się oglądając transmisję na żywo w telewizji i internecie. Szczegóły na ESKA.pl

25 marca 2017, 13:31

Podpisz Oświadczenie Woli - może uratujesz komuś życie...Akcja partnerska

Poznaj 12 ciekawostek o Poznaniu! Wygraj 120 zł na zakupy!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy