Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm?

Zdjęcie z artykułu: Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm? Pisuary w kształcie ust można spotkać w wielu toaletach. Powyższe zdjęcie wykonano w pubie w Brighton.; Elsie esq/Wikimedia Commons
Ilustracja do artykułu Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm?

W jednej z poznańskich siłowni znajdują się pisuary w kształcie kobiecych ust. Jeden z klientów zrobił im zdjęcie, które pokazał swojej partnerce. Oboje uważają, że to przedmiotowe traktowanie kobiet. Tymczasem okazuje się, że pisuary to dzieło holenderskiej artystki, którą inspirowały… usta Micka Jaggera.

Sprawę nagłośnił portal NaTemat.pl, do którego zdjęcie pisuarów wysłała jedna z czytelniczek z Poznania.

– Zdjęcie zrobił mój partner, którego, podobnie jak mnie, oburza przedmiotowe traktowanie kobiet w przestrzeni publicznej – wyjaśnia na łamach portalu pani Kinga.

Pisuary mają kształt czerwonych ust i znajdują się w siłowni McFIT znajdującej się na parterze wieżowca Andersia.

Jak się okazuje, nietypowy kształt pisuarów nie jest własnym pomysłem właścicieli siłowni, lecz to projekt holenderskiej artystki Meike von Schijndel. Co ciekawe, projekt o nazwie "Kisses! Urinal” nie przedstawia damskich ust, ale usta… Micka Jaggera. Artystka projektując pisuar, wzorowała się bowiem na słynnym logo zespołu Rolling Stones autorstwa Johna Pasche inspirowanym wydatnymi ustami wokalisty zespołu. W zamyśle autorki miała to być zmiana postrzegania tak banalnego urządzenia jak pisuar. Wprowadzenie kolorów i oryginalnej formy miało stworzyć poczucie przedmiotu rodem z kreskówki.

W 2012 r. pisuary umieszczono w muzeum Stonesów w niemieckim mieście Luechow i już wtedy budziły kontrowersje i protesty środowisk feministycznych. Podobnie było 6 lat wcześniej, gdy pisuary w kształcie ust umieszczono w saloniku dla VIP-ów na nowojorskim lotnisku Kennedy'ego. Po licznych skargach, w tym od National Organization for Women, zdecydowano się je wycofać.

Czy podobnie postąpi poznańska siłownia?

- O kwestiach gustu nie będziemy dyskutowali – to oczywiste. Możemy się jednak zastanowić wspólnie, czym jest sztuka. Jej definicja oparta jest na indywidualnych kryteriach odbiorcy. Jak widać, w tej sytuacji nasza forma zdecydowanie rozminęła się z definicją sztuki części grupy odbiorców. Naturalnie nie taki był nasz zamysł, aby zaburzać czyjekolwiek poczucie estetyki – odpowiada Pierre Geisensetter, rzecznik prasowy mcFIT. - Naszym wspólnym zamiarem było stworzenie czegoś, co absolutnie nie jest seksistowskie a wręcz przeciwnie, oderwane jest od którejkolwiek z płci – dodaje.

Pisuary według projektu Meike von Schijndel można spotkać też w toaletach w innych miejscach w różnych zakątkach świata.

Czytaj też: Strajk kobiet w Poznaniu: Tłumy wściekłych kobiet na placu Wolności [ZDJĘCIA + WIDEO +18]

 

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w jednym miejscu. Data, karta walk, transmisja w tv i online, PPV, wyniki walk - wszystko o kolejnej edycji KSW na ESKA.pl

25 lipca 2017, 17:32
Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

More Mess to tytuł nowej piosenki Kungsa! Czy francuski producent swoim hitem porwie do tańca słuchaczy na całym świecie? Sprawdzamy na ESKA.pl!

25 lipca 2017, 17:31
Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku. 28 lipca w Parku Wolności odbędzie się koncert Moniki Borzym. Szczegóły na ESKA.pl

25 lipca 2017, 17:15
Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017 to spotkanie 3. rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów. Będzie transmisja ONLINE i TV? Sprawdź, gdzie i o której oglądać mecz. 

25 lipca 2017, 17:01
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy