Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm?

Zdjęcie z artykułu: Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm? Pisuary w kształcie ust można spotkać w wielu toaletach. Powyższe zdjęcie wykonano w pubie w Brighton.; Elsie esq/Wikimedia Commons
Ilustracja do artykułu Pisuary w kształcie ust w toalecie poznańskiej siłowni to seksizm?

W jednej z poznańskich siłowni znajdują się pisuary w kształcie kobiecych ust. Jeden z klientów zrobił im zdjęcie, które pokazał swojej partnerce. Oboje uważają, że to przedmiotowe traktowanie kobiet. Tymczasem okazuje się, że pisuary to dzieło holenderskiej artystki, którą inspirowały… usta Micka Jaggera.

Sprawę nagłośnił portal NaTemat.pl, do którego zdjęcie pisuarów wysłała jedna z czytelniczek z Poznania.

– Zdjęcie zrobił mój partner, którego, podobnie jak mnie, oburza przedmiotowe traktowanie kobiet w przestrzeni publicznej – wyjaśnia na łamach portalu pani Kinga.

Pisuary mają kształt czerwonych ust i znajdują się w siłowni McFIT znajdującej się na parterze wieżowca Andersia.

Jak się okazuje, nietypowy kształt pisuarów nie jest własnym pomysłem właścicieli siłowni, lecz to projekt holenderskiej artystki Meike von Schijndel. Co ciekawe, projekt o nazwie "Kisses! Urinal” nie przedstawia damskich ust, ale usta… Micka Jaggera. Artystka projektując pisuar, wzorowała się bowiem na słynnym logo zespołu Rolling Stones autorstwa Johna Pasche inspirowanym wydatnymi ustami wokalisty zespołu. W zamyśle autorki miała to być zmiana postrzegania tak banalnego urządzenia jak pisuar. Wprowadzenie kolorów i oryginalnej formy miało stworzyć poczucie przedmiotu rodem z kreskówki.

W 2012 r. pisuary umieszczono w muzeum Stonesów w niemieckim mieście Luechow i już wtedy budziły kontrowersje i protesty środowisk feministycznych. Podobnie było 6 lat wcześniej, gdy pisuary w kształcie ust umieszczono w saloniku dla VIP-ów na nowojorskim lotnisku Kennedy'ego. Po licznych skargach, w tym od National Organization for Women, zdecydowano się je wycofać.

Czy podobnie postąpi poznańska siłownia?

- O kwestiach gustu nie będziemy dyskutowali – to oczywiste. Możemy się jednak zastanowić wspólnie, czym jest sztuka. Jej definicja oparta jest na indywidualnych kryteriach odbiorcy. Jak widać, w tej sytuacji nasza forma zdecydowanie rozminęła się z definicją sztuki części grupy odbiorców. Naturalnie nie taki był nasz zamysł, aby zaburzać czyjekolwiek poczucie estetyki – odpowiada Pierre Geisensetter, rzecznik prasowy mcFIT. - Naszym wspólnym zamiarem było stworzenie czegoś, co absolutnie nie jest seksistowskie a wręcz przeciwnie, oderwane jest od którejkolwiek z płci – dodaje.

Pisuary według projektu Meike von Schijndel można spotkać też w toaletach w innych miejscach w różnych zakątkach świata.

Czytaj też: Strajk kobiet w Poznaniu: Tłumy wściekłych kobiet na placu Wolności [ZDJĘCIA + WIDEO +18]

 

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Kocham Cię, Polsko!: Antek i jego dziecięcy debiut w TVP

Kocham Cię, Polsko!: Antek i jego dziecięcy debiut w TVP

W dziewiątym odcinku Kocham Cię, Polsko! będziemy mieli okazję cofnąć się do początków telewizyjnej kariery Antoniego Królikowskiego. Sprawdź szczegóły na ESKA.pl.

14 min
Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Kliczko vs Joshua 29.04.2017: transmisja. Gdzie i o której oglądać?

Walka Władimir Kliczko - Anthony Joshua to niesamowite emocje w wadze ciężkiej. Czy transmisja będzie dostępna? Gdzie obejrzeć walkę?

42 min
Majówka 2017

Majówka 2017

MAJÓWKA 2017 - wszystko w jednym miejscu! Wydarzenia, informacje o koncertach, pogoda na majówkę 29.04.-3.05.2017, czy 2 maja jest wolne i gdzie zrobić zakupy w długi weekend majowy sprawdzisz już teraz na ESKA.pl!

28 kwietnia 2017, 17:01
Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Gdzie znaleźć sklepy otwarte w majówkę 2017? Taki pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nagłą potrzeb zrobienia szybkich zakupów w długi weekend majowy. Gdzie i kiedy zrobić zakupy w dniach 1-3 maja?

28 kwietnia 2017, 16:43
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy