Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]

Zdjęcie z artykułu: Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA] Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]; fot. jarmoluk, pixabay.com / CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]

Od 2017 r. obowiązuje nowa, wyższa płaca minimalna, czyli najniższa pensja krajowa. Sprawdźcie, ile wynosi ono brutto i netto. Zobaczcie także, jak wzrośnie minimalne wynagrodzenie godzinowe od umowy zlecenie i gdzie można zgłaszać sygnały o nieprawidłowościach.

Aktualizacja, 20 kwietnia

Zarabiasz mniej niż 13 zł na godzinę? Zgłoś to!

Przypominam, że wciąż trwa akcja, którą wspólnie zorganizowały NSZZ „Solidarność”, Państwowa Inspekcja Pracy i Tygodnik Solidarność. - Jeśli Twoje wynagrodzenie jest niższe niż 13 zł (brutto) za godzinę, wypełnij formularz zgłoszeniowy - informują organizatorzy akcji. Formularz można znaleźć tutaj.

- Na podstawie zgłoszenia Państwowa Inspekcja Pracy dokona kontroli w firmie. Jeśli zarzuty się potwierdzą, pracodawcy grozi mandat, w skrajnych przypadkach grzywna może wynieść nawet do 30 tys. zł - czytamy w informacji o akcji.

PIT 2017: Podatek rozliczy Urząd Skarbowy. Jak złożyć wniosek? Kto skorzysta? [INFORMATOR]

Trwają kontrole inspekcji pracy

Państwowa Inspekcja Pracy informowała jakiś czas temu, że od początku tego roku przeprowadziła ponad 220 kontroli dotyczących wypłaty minimalnego wynagrodzenia (z tytułu umowy cywilnoprawnej). 80 proc. kontrolowanych przedsiębiorców przestrzegało nowych przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2017 r.

PIP dodaje, że pierwsza kontrola w firmach (zwłaszcza mikro, małych i średnich) ma charakter instruktażowy i zazwyczaj nie kończy się karą. - Jeśli znów trafią na nieprawidłowości mogą nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu - wyjaśnia inspekcja. Do końca roku PIP planuje przeprowadzić co najmniej 20 tys. kontroli związanych z przestrzeganiem stawki minimalnej.

Płaca minimalna 2017

W połowie 2016 r. rząd premier Beaty Szydło podjął decyzję o propozycji podniesieniu kwoty minimalnej wynagrodzenia w Polsce. 1 stycznia 2017 r. z kwoty 1.850 zł brutto najniższa krajowa pensja wzrosła do kwoty 2 tys. zł brutto. To oznacza, że na rękę (czyli netto) do pracownika powinno trafiać ok 1.459 zł.

Polecamy też: Mieszkanie Plus: jak wynająć, kto dostanie, komu się należy, ceny za wynajem? [INFORMATOR]


Minimalna stawka godzinowa

W związku z podwyżką płacy minimalnej, 1 stycznia 2017 r. zmieniła się także minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia - do ponad 12 zł brutto. - Kwota ta będzie corocznie waloryzowana stosownie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy - dodaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zasiłek dla bezrobotnych 1000 zł: Od kiedy? Kto dostanie? Zasady przyznawania [INFORMATOR]
 


Zobaczcie całą konferencję rządu na temat płacy minimalnej w Polsce:

 

Polecamy też: Mieszkanie Plus: jak wynająć, kto dostanie, komu się należy, ceny za wynajem? [INFORMATOR]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Majówka 2017

Majówka 2017

MAJÓWKA 2017 - wszystko w jednym miejscu! Wydarzenia, informacje o koncertach, pogoda na majówkę 29.04.-3.05.2017, czy 2 maja jest wolne i gdzie zrobić zakupy w długi weekend majowy sprawdzisz już teraz na ESKA.pl!

28 kwietnia 2017, 17:01
Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Gdzie znaleźć sklepy otwarte w majówkę 2017? Taki pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nagłą potrzeb zrobienia szybkich zakupów w długi weekend majowy. Gdzie i kiedy zrobić zakupy w dniach 1-3 maja?

28 kwietnia 2017, 16:43
Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Czy istnieje kalkulator, który sam rozwiązuje zadania? Czy tego typu sprzęt można zabrać ze sobą na maturę 2017 z matematyki? 

28 kwietnia 2017, 16:06
Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol to kolejny hit, o który pytają widzowie spotu. Co to za piosenka? Odpowiedź znajdziecie już teraz na ESKA.pl

28 kwietnia 2017, 16:04
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy