Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]

Zdjęcie z artykułu: Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA] Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]; fot. jarmoluk, pixabay.com / CC0 Public Domain
Ilustracja do artykułu Płaca minimalna 2017: Ile na rękę, netto, za godzinę? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]

Od 2017 r. obowiązuje nowa, wyższa płaca minimalna, czyli najniższa pensja krajowa. Sprawdźcie, ile wynosi ono brutto i netto. Zobaczcie także, jak wzrośnie minimalne wynagrodzenie godzinowe od umowy zlecenie i gdzie można zgłaszać sygnały o nieprawidłowościach.

Aktualizacja, 20 kwietnia

Zarabiasz mniej niż 13 zł na godzinę? Zgłoś to!

Przypominam, że wciąż trwa akcja, którą wspólnie zorganizowały NSZZ „Solidarność”, Państwowa Inspekcja Pracy i Tygodnik Solidarność. - Jeśli Twoje wynagrodzenie jest niższe niż 13 zł (brutto) za godzinę, wypełnij formularz zgłoszeniowy - informują organizatorzy akcji. Formularz można znaleźć tutaj.

- Na podstawie zgłoszenia Państwowa Inspekcja Pracy dokona kontroli w firmie. Jeśli zarzuty się potwierdzą, pracodawcy grozi mandat, w skrajnych przypadkach grzywna może wynieść nawet do 30 tys. zł - czytamy w informacji o akcji.

PIT 2017: Podatek rozliczy Urząd Skarbowy. Jak złożyć wniosek? Kto skorzysta? [INFORMATOR]

Trwają kontrole inspekcji pracy

Państwowa Inspekcja Pracy informowała jakiś czas temu, że od początku tego roku przeprowadziła ponad 220 kontroli dotyczących wypłaty minimalnego wynagrodzenia (z tytułu umowy cywilnoprawnej). 80 proc. kontrolowanych przedsiębiorców przestrzegało nowych przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2017 r.

PIP dodaje, że pierwsza kontrola w firmach (zwłaszcza mikro, małych i średnich) ma charakter instruktażowy i zazwyczaj nie kończy się karą. - Jeśli znów trafią na nieprawidłowości mogą nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu - wyjaśnia inspekcja. Do końca roku PIP planuje przeprowadzić co najmniej 20 tys. kontroli związanych z przestrzeganiem stawki minimalnej.

Płaca minimalna 2017

W połowie 2016 r. rząd premier Beaty Szydło podjął decyzję o propozycji podniesieniu kwoty minimalnej wynagrodzenia w Polsce. 1 stycznia 2017 r. z kwoty 1.850 zł brutto najniższa krajowa pensja wzrosła do kwoty 2 tys. zł brutto. To oznacza, że na rękę (czyli netto) do pracownika powinno trafiać ok 1.459 zł.

Polecamy też: Mieszkanie Plus: jak wynająć, kto dostanie, komu się należy, ceny za wynajem? [INFORMATOR]


Minimalna stawka godzinowa

W związku z podwyżką płacy minimalnej, 1 stycznia 2017 r. zmieniła się także minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia - do ponad 12 zł brutto. - Kwota ta będzie corocznie waloryzowana stosownie do wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy - dodaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zasiłek dla bezrobotnych 1000 zł: Od kiedy? Kto dostanie? Zasady przyznawania [INFORMATOR]
 


Zobaczcie całą konferencję rządu na temat płacy minimalnej w Polsce:

 

Polecamy też: Mieszkanie Plus: jak wynająć, kto dostanie, komu się należy, ceny za wynajem? [INFORMATOR]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w jednym miejscu. Data, karta walk, transmisja w tv i online, PPV, wyniki walk - wszystko o kolejnej edycji KSW na ESKA.pl

5 godz. 6 min.
Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

More Mess to tytuł nowej piosenki Kungsa! Czy francuski producent swoim hitem porwie do tańca słuchaczy na całym świecie? Sprawdzamy na ESKA.pl!

5 godz. 7 min.
Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku. 28 lipca w Parku Wolności odbędzie się koncert Moniki Borzym. Szczegóły na ESKA.pl

5 godz. 23 min.
Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017 to spotkanie 3. rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów. Będzie transmisja ONLINE i TV? Sprawdź, gdzie i o której oglądać mecz. 

5 godz. 37 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy