Po szokującym zdarzeniu z Kalisza wszyscy dyspozytorzy pogotowia przejdą dodatkowe szkolenia?

Zdjęcie z artykułu: Po szokującym zdarzeniu z Kalisza wszyscy dyspozytorzy pogotowia przejdą dodatkowe szkolenia? Szkolenie mieliby przejść wszyscy dyspozytorzy w Wielkopolsce.; Dawid Skalec/Wikimedia Commons
Ilustracja do artykułu Po szokującym zdarzeniu z Kalisza wszyscy dyspozytorzy pogotowia przejdą dodatkowe szkolenia?

Po tym, jak dyspozytor pogotowia ratunkowego w Kaliszu powiedział do osoby wzywającej karetkę do duszącego się mężczyzny, że „no to umrze, każdy umrze”, wojewoda wielkopolski chce, aby wszyscy dyspozytorzy w województwie przeszli dodatkowe szkolenia.

Przypomnijmy, że do szokującego zdarzenia doszło 7 czerwca. Mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego wezwał karetkę do mężczyzny, który dusił się własnymi wymiocinami. Najpierw zgłoszenie przyjęła dyspozytorka numeru alarmowego 112, która po krótkiej rozmowie przełączyła go do dyspozytora pogotowia ratunkowego w Kaliszu.

Zgłaszający zirytowany, że musi jeszcze raz tłumaczyć kolejnej osobie, co się stało, powiedział „Człowiek umrze, a my będziemy sobie wywiady robić”, na co dyspozytor odpowiedział „No to umrze, każdy umrze”.

Zanim na miejsce ostatecznie dotarła karetka, potrzebujący pomocy mężczyzna już nie żył. Ujawnienie zapisu rozmowy z dyspozytorem pogotowia zszokowało opinie publiczną, a prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim już wszczęła śledztwa, które ma wykazać, czy jego zbyt opieszałe zachowanie nie przyczyniło się do nieumyślnego spowodowania śmierci.

Aby do podobnych zdarzeń nie dochodziło w przyszłości, wojewoda wielkopolski chce przeprowadzenia dodatkowych szkoleń dla dyspozytorów nie tylko w Kaliszu, ale także w całej Wielkopolsce.

- Jest to na razie wstępna koncepcja, ponieważ dyspozytorzy nie są zatrudnieni przez wojewodę, ale widzimy, ze taki szkolenia na pewno byłyby pomocne. Dotyczyłyby tzw. umiejętności miękkich, personalnych, dotyczących komunikacji i zarządzania stresem. Chcielibyśmy wykorzystać trenerów i psychologów z tego zakresu - mówi Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jeżeli wojewoda dogada się z pogotowiem ratunkowym, szkolenia dla dyspozytorów mogłyby się odbyć jeszcze w tym roku - jednak nie wcześniej niż po wakacjach.

Czytaj też: Policjanci sprawdzają, gdzie trzymasz ręce. Można za to dostać mandat!

 

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Tomorrowland 2017 - transmisja online na żywo. Gdzie oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 - transmisja online na żywo. Gdzie oglądać za darmo?

Tomorrowland 2017 online będzie udostępnione? Gdzie oglądać transmisję z najlepszego w Europie festiwalu muzyki elektronicznej? Przekonajcie się i sprawdźcie szczegóły - na ESKA.pl!

25 min
Kiedy i o której jest zakończenie roku szkolnego 2017?

Kiedy i o której jest zakończenie roku szkolnego 2017?

Zakończenie roku szkolnego 2017 - kiedy uczniowie zaczną upragnione wakacje? Sprawdźcie na ESKA.pl

27 min
Życzenia na Dzień Ojca - śmieszne wierszyki dla każdego taty!

Życzenia na Dzień Ojca - śmieszne wierszyki dla każdego taty!

Życzenia na Dzień Ojca już teraz na ESKA.pl Sprawdźcie najlepsze wierszyki dla każdego taty!

36 min
Nowa płyta Taylor Swift 2017: znamy pierwsze szczegóły

Nowa płyta Taylor Swift 2017: znamy pierwsze szczegóły

Czy Taylor Swift już po jednej płycie porzuca pop? Gwiazda nagrywa swój nowy album z rockmanami! Kiedy nastąpi premiera szóstego albumu autorki hitu Blank Space?

40 min
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy