Poznań: Kuria prosi księży o nieużywanie emotikonów! Co jest w nich złego?

Zdjęcie z artykułu: Poznań: Kuria prosi księży o nieużywanie emotikonów! Co jest w nich złego? Emotikony; Pixabay
Ilustracja do artykułu Poznań: Kuria prosi księży o nieużywanie emotikonów! Co jest w nich złego?

Księża zostali poproszeni o nieużywanie emotikonów w ogłoszeniach parafialnych. Zdaniem kurii jest to zbyt infantylne. Część duchownych się jednak z tym nie zgadza i zaznacza, że kościół musi iść z duchem czasu.

Czym są emotikony chyba nikomu nie musimy tłumaczyć. Charakterystyczne buźki oddające nastrój autora najczęściej są spotykane w Internecie. Jednak znaki takie jak :), :D, :P czy ;> można coraz częściej spotkać w gazetach czy w mniej oficjalnych listach. Okazuje się jednak, że księża z Poznania nie będą mogli wykazywać w ten sposób swoich emocji.

W apelu skierowanym do księży, kuria wyjaśniła, że o ile stosowanie emotikonów w komunikacji za pomocą mediów społecznościowych "zastępuje mowę ciała i może być uzasadnione, o tyle umieszczanie ich w tekstach na parafialnej stronie internetowej, zwłaszcza w ogłoszeniach parafialnych, jest zazwyczaj odbierane jako zachowanie infantylne. Informacje te odnoszą się do treści religijnych i nie powinny stawać się banalne, ale dobrze świadczyć o kulturze nadawcy" - poinfmorowała kuria.

Wystosowana do proboszczów prośba to efekt obserwacji wielu parafialnych stron internetowych i publikowanych tam ogłoszeń ze zdarzającymi się częściej lub rzadziej emotikonami. - Nie jest to bardzo nasilone zjawisko, ale widzimy, że niektórzy księża starają się być nowocześni nawet pisząc ogłoszenia parafialne. Proboszczami coraz częściej zostają księża wychowani już w kulturze mediów społecznościowych. Nasza prośba kierowana jest zwłaszcza do nich - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.

Do tej pory uśmiechnięte buźki w ogłoszeniach parafialnych można było znaleźć np. przy okazji informacji kierowanych do osób młodych, czy w miejscu podziękowań. Część księży, z którymi udało nam się porozmawiać, a którzy chcą zachować anonimowość twierdzi, że to złe posunięcie. Do kościoła coraz częściej przychodzą bowiem młodzi ludzie, a do nich informacje z emotikonami trafiają najbardziej.

Jak oceniacie decyzję kurii? Powinni zakazywać używania zabawnych buziek? Piszcie!

smileysadwinklaughfrowncheekyblushsurpriseangryangelcooldevilcryingyeskissbroken heart

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w Telewizji Polskiej! Na jednej scenie wystąpią artyści młodego i starszego pokolenia. Poznajcie wszystkie szczegóły na ESKA.pl

19 sierpnia 2017, 18:24
Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy i telewidzowie pomagają poszkodowanym w nawałnicach. W Kielcach odbędzie się koncert transmitowany w TVP. Sprawdź wszystko o koncercie Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy, piosenki, transmisja i numer sms.

19 sierpnia 2017, 17:38
Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017 - jakie piosenki śpiewali artyści 18 i 19 sierpnia podczas Top of the top? Czym zaskoczyli? Sprawdźcie listę piosenek, bo jest kilka niespodzianek.

19 sierpnia 2017, 16:34
Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki nie żyje. Polski prozaik, dramaturg, scenarzysta zmarł w wieku 78 lat. Zobacz, jakich filmów był współtwórcą popularny 'Głowa'.

19 sierpnia 2017, 16:12

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy