Ptasia grypa we wsi Witobel 20 km od Poznania – trzeba uśmiercić 90 tys. kur

Zdjęcie z artykułu: Ptasia grypa we wsi Witobel 20 km od Poznania – trzeba uśmiercić 90 tys. kur Wirusa potwierdzono na ternie kurzej fermy.; nickelbabe/pixabay.com
Ilustracja do artykułu Ptasia grypa we wsi Witobel 20 km od Poznania – trzeba uśmiercić 90 tys. kur

Na kurzej fermie we wsi Witobel koło Stęszewa potwierdzono wystąpienie ogniska ptasiej grypy. Aby nie ryzykować rozprzestrzeniania się choroby, wszystkie 90 tys. kur musi zostać zutylizowanych.

W całej Polsce odnotowano już około 50 ognisk ptasiej choroby. Niestety, także na terenie Wielkopolski. Urząd Gminy Stęszew właśnie poinformował o potwierdzeniu choroby na terenie gminy. Jak ustalił portal Epoznan.pl, chodzi o fermę kurzą we wsi Witobel.

„W związku z potwierdzonym przypadkiem wystąpienia ogniska ptasiej grypy na terenie Gminy Stęszew NAKAZUJE SIĘ BEZWGLĘDNIE: przetrzymywanie drobiu lub innych ptaków w pomieszczeniach zamkniętych (kurniki lub inne obiekty budowlane istniejące w gospodarstwach), uniemożliwiając kontakt z innymi ptakami lub drobiem z gospodarstw sąsiednich i ptactwem dzikim. Po otrzymaniu wiadomości proszę o natychmiastowe przekazanie tej informacji sąsiadom” - czytamy w komunikacie urzędu.

Jak podaje portal Epoznan.pl, Powiatowy Lekarz Weterynarii rozpoczął już procedurę, której celem jest utylizacja wszystkich kur na fermie. Do uśmiercenia jest około 90 tysięcy kur niosek. Wcześniej taki sam los spotkał m.in. 12 tys. ptaków na terenie gminy Mosina.

Przypominamy, że przed tygodniem ptasia grypę potwierdzono także pierwszy przypadek grypy H5N8 w Poznaniu. Chorobę stwierdzono u trzech martwych łabędzi, które znaleziono nad jeziorem w Kiekrzu.

Przypominamy, że wirus nie jest groźny dla ludzi. Ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza, czyli nie ma możliwości zarażenia się mięsem, które wcześniej ugotowano, usmażono lub upieczono.

Czytaj też: Na wycieczki do Nowego Zoo zaczęły się wybierać… dziki. To zagrożenie dla mieszkających tu zwierząt

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w TVP1 - program, bilety, data

Gwiazdy Letniego Nieba w Telewizji Polskiej! Na jednej scenie wystąpią artyści młodego i starszego pokolenia. Poznajcie wszystkie szczegóły na ESKA.pl

19 sierpnia 2017, 18:24
Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - piosenki, gwiazdy

Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy i telewidzowie pomagają poszkodowanym w nawałnicach. W Kielcach odbędzie się koncert transmitowany w TVP. Sprawdź wszystko o koncercie Gwiazdy Letniego Nieba - gwiazdy, piosenki, transmisja i numer sms.

19 sierpnia 2017, 17:38
Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017 - jakie piosenki śpiewali artyści 18 i 19 sierpnia podczas Top of the top? Czym zaskoczyli? Sprawdźcie listę piosenek, bo jest kilka niespodzianek.

19 sierpnia 2017, 16:34
Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki - 5 filmów, z których go znasz, a o tym nie wiesz

Janusz Głowacki nie żyje. Polski prozaik, dramaturg, scenarzysta zmarł w wieku 78 lat. Zobacz, jakich filmów był współtwórcą popularny 'Głowa'.

19 sierpnia 2017, 16:12

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy