Ptasia grypa we wsi Witobel 20 km od Poznania – trzeba uśmiercić 90 tys. kur

Zdjęcie z artykułu: Ptasia grypa we wsi Witobel 20 km od Poznania – trzeba uśmiercić 90 tys. kur Wirusa potwierdzono na ternie kurzej fermy.; nickelbabe/pixabay.com
Ilustracja do artykułu Ptasia grypa we wsi Witobel 20 km od Poznania – trzeba uśmiercić 90 tys. kur

Na kurzej fermie we wsi Witobel koło Stęszewa potwierdzono wystąpienie ogniska ptasiej grypy. Aby nie ryzykować rozprzestrzeniania się choroby, wszystkie 90 tys. kur musi zostać zutylizowanych.

W całej Polsce odnotowano już około 50 ognisk ptasiej choroby. Niestety, także na terenie Wielkopolski. Urząd Gminy Stęszew właśnie poinformował o potwierdzeniu choroby na terenie gminy. Jak ustalił portal Epoznan.pl, chodzi o fermę kurzą we wsi Witobel.

„W związku z potwierdzonym przypadkiem wystąpienia ogniska ptasiej grypy na terenie Gminy Stęszew NAKAZUJE SIĘ BEZWGLĘDNIE: przetrzymywanie drobiu lub innych ptaków w pomieszczeniach zamkniętych (kurniki lub inne obiekty budowlane istniejące w gospodarstwach), uniemożliwiając kontakt z innymi ptakami lub drobiem z gospodarstw sąsiednich i ptactwem dzikim. Po otrzymaniu wiadomości proszę o natychmiastowe przekazanie tej informacji sąsiadom” - czytamy w komunikacie urzędu.

Jak podaje portal Epoznan.pl, Powiatowy Lekarz Weterynarii rozpoczął już procedurę, której celem jest utylizacja wszystkich kur na fermie. Do uśmiercenia jest około 90 tysięcy kur niosek. Wcześniej taki sam los spotkał m.in. 12 tys. ptaków na terenie gminy Mosina.

Przypominamy, że przed tygodniem ptasia grypę potwierdzono także pierwszy przypadek grypy H5N8 w Poznaniu. Chorobę stwierdzono u trzech martwych łabędzi, które znaleziono nad jeziorem w Kiekrzu.

Przypominamy, że wirus nie jest groźny dla ludzi. Ginie w temperaturze 70 stopni Celsjusza, czyli nie ma możliwości zarażenia się mięsem, które wcześniej ugotowano, usmażono lub upieczono.

Czytaj też: Na wycieczki do Nowego Zoo zaczęły się wybierać… dziki. To zagrożenie dla mieszkających tu zwierząt

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Majówka 2017

Majówka 2017

MAJÓWKA 2017 - wszystko w jednym miejscu! Wydarzenia, informacje o koncertach, pogoda na majówkę 29.04.-3.05.2017, czy 2 maja jest wolne i gdzie zrobić zakupy w długi weekend majowy sprawdzisz już teraz na ESKA.pl!

28 kwietnia 2017, 17:01
Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Gdzie znaleźć sklepy otwarte w majówkę 2017? Taki pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nagłą potrzeb zrobienia szybkich zakupów w długi weekend majowy. Gdzie i kiedy zrobić zakupy w dniach 1-3 maja?

28 kwietnia 2017, 16:43
Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Czy istnieje kalkulator, który sam rozwiązuje zadania? Czy tego typu sprzęt można zabrać ze sobą na maturę 2017 z matematyki? 

28 kwietnia 2017, 16:06
Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol to kolejny hit, o który pytają widzowie spotu. Co to za piosenka? Odpowiedź znajdziecie już teraz na ESKA.pl

28 kwietnia 2017, 16:04
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy