Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, pikietowali w Poznaniu

Zdjęcie z artykułu: Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, pikietowali w Poznaniu Rodzice domagają się prawa do decydowania o tym, czy szczepić swoje dzieci.; materiały organizatorów
Ilustracja do artykułu Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, pikietowali w Poznaniu

W środę przed urzędem wojewódzkim w Poznaniu pikietowali rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci. Za uchylania się od tego obowiązku grożą wysokie kary. Jedna z pikietujących matek ma do zapłacenia 6 tys. zł.

W Polsce z roku na rok przybywa rodziców, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia swoich dzieci przeciwko takim chorobom jak gruźlica, błonica, odra, krztusiec, polio. Zdaniem rodziców szczepionki powodują inne choroby, m.in. autyzm, a sam obowiązek szczepień to skutek lobbingu firm farmaceutycznych produkujących szczepionki.

Uchylanie się od obowiązkowych szczepień dzieci jest jednak łamaniem obowiązującego w Polsce prawa, za co sanepid może ukarać rodziców karą finansową w wysokości 500 zł.

Właśnie przeciwko karom pikietowali w środę przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim przy al. Niepodległości w Poznaniu przeciwnicy szczepionek, którzy uważają, że to rodzice powinni decydować o tym, czy chcą szczepić swoje dzieci czy nie.

Wśród protestujących była pani Julita, która za uchylanie się od obowiązkowych szczepień ma do zapłacenia 6 tys. zł kary.

- Obie moje córki miały powikłania poszczepienne. W tym roku zgłoszono 10 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jedna z córek po szczepionce przeciwko gruźlicy miała zwyrodniały węzeł chłonny. W wyniku biopsji mamy napisane, że to jest to węzeł odczynowy poszczepienny – wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA.

Z kolei Justyna Socha, działaczka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP” podkreślała, że w innych krajach przepisy dotyczące szczepionek wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce.

- W 16 krajach europejskich szczepienia są dobrowolne, rodziców traktuje się jak partnerów, a nie przestępców. Docierają do nas sygnały od rodziców, że chcą uciekać z kraju, bo boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci – mówi Justyna Socha.

Antyszczepionkowcy twierdzą, że obowiązek szczepień to skutek zmowy środowiska lekarskiego z koncernami farmaceutycznymi. Jeden z lekarzy pozwał z tego powodu Justynę Sochę do sądu. 

Czytaj też: Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Majówka 2017

Majówka 2017

MAJÓWKA 2017 - wszystko w jednym miejscu! Wydarzenia, informacje o koncertach, pogoda na majówkę 29.04.-3.05.2017, czy 2 maja jest wolne i gdzie zrobić zakupy w długi weekend majowy sprawdzisz już teraz na ESKA.pl!

28 kwietnia 2017, 17:01
Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Gdzie znaleźć sklepy otwarte w majówkę 2017? Taki pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nagłą potrzeb zrobienia szybkich zakupów w długi weekend majowy. Gdzie i kiedy zrobić zakupy w dniach 1-3 maja?

28 kwietnia 2017, 16:43
Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Czy istnieje kalkulator, który sam rozwiązuje zadania? Czy tego typu sprzęt można zabrać ze sobą na maturę 2017 z matematyki? 

28 kwietnia 2017, 16:06
Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol to kolejny hit, o który pytają widzowie spotu. Co to za piosenka? Odpowiedź znajdziecie już teraz na ESKA.pl

28 kwietnia 2017, 16:04
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy