Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, pikietowali w Poznaniu

Zdjęcie z artykułu: Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, pikietowali w Poznaniu Rodzice domagają się prawa do decydowania o tym, czy szczepić swoje dzieci.; materiały organizatorów
Ilustracja do artykułu Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, pikietowali w Poznaniu

W środę przed urzędem wojewódzkim w Poznaniu pikietowali rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci. Za uchylania się od tego obowiązku grożą wysokie kary. Jedna z pikietujących matek ma do zapłacenia 6 tys. zł.

W Polsce z roku na rok przybywa rodziców, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia swoich dzieci przeciwko takim chorobom jak gruźlica, błonica, odra, krztusiec, polio. Zdaniem rodziców szczepionki powodują inne choroby, m.in. autyzm, a sam obowiązek szczepień to skutek lobbingu firm farmaceutycznych produkujących szczepionki.

Uchylanie się od obowiązkowych szczepień dzieci jest jednak łamaniem obowiązującego w Polsce prawa, za co sanepid może ukarać rodziców karą finansową w wysokości 500 zł.

Właśnie przeciwko karom pikietowali w środę przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim przy al. Niepodległości w Poznaniu przeciwnicy szczepionek, którzy uważają, że to rodzice powinni decydować o tym, czy chcą szczepić swoje dzieci czy nie.

Wśród protestujących była pani Julita, która za uchylanie się od obowiązkowych szczepień ma do zapłacenia 6 tys. zł kary.

- Obie moje córki miały powikłania poszczepienne. W tym roku zgłoszono 10 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jedna z córek po szczepionce przeciwko gruźlicy miała zwyrodniały węzeł chłonny. W wyniku biopsji mamy napisane, że to jest to węzeł odczynowy poszczepienny – wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA.

Z kolei Justyna Socha, działaczka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop NOP” podkreślała, że w innych krajach przepisy dotyczące szczepionek wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce.

- W 16 krajach europejskich szczepienia są dobrowolne, rodziców traktuje się jak partnerów, a nie przestępców. Docierają do nas sygnały od rodziców, że chcą uciekać z kraju, bo boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci – mówi Justyna Socha.

Antyszczepionkowcy twierdzą, że obowiązek szczepień to skutek zmowy środowiska lekarskiego z koncernami farmaceutycznymi. Jeden z lekarzy pozwał z tego powodu Justynę Sochę do sądu. 

Czytaj też: Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV w Poznaniu – już można się zgłaszać

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Dzień Ojca 2017 - animacje, gify i memy idealne na Facebooka znajdziecie już teraz na ESKA.pl. Zaskoczcie swoich ojców i złóżcie im najbardziej oryginalne życzenia w sieci.

1 godz. 22 min.
Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia na Dzień Ojca już teraz na ESKA.pl Sprawdźcie najlepsze wierszyki dla każdego taty!

1 godz. 28 min.
Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Zakończenie roku szkolnego 2017 już 23 czerwca. Nie wiesz jak świętować? Sprawdź nasze pomysły na ESKA.pl

1 godz. 49 min.
Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Kto wystąpi na Electrocity 2017 w Lubiążu? Poznajcie wszystkie gwiazdy festiwalu już teraz na ESKA.pl i przekonajcie się, że warto tam być! 

22 czerwca 2017, 19:00
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy