Tony Halik nie został patronem ulicy w Poznaniu, bo służył w Wehrmachcie

Zdjęcie z artykułu: Tony Halik nie został patronem ulicy w Poznaniu, bo służył w Wehrmachcie Tony Halik zyskał wielką popularność za sprawą programów w TVP.; Archiwum Elżbiety Dzikowskiej
Ilustracja do artykułu Tony Halik nie został patronem ulicy w Poznaniu, bo służył w Wehrmachcie

We wtorek radni zdecydowali o nadaniu nazw kilku nowym ulicom w Poznaniu. Patronem jednej z nich miał zostać znany podróżnik Tony Halik, ale odstąpiono od tego po tym, jak autor jego biografii udowodnił, że ten służył przez kilka miesięcy w Wehrmachcie.

Tony Halik to jeden z najpopularniejszych polskich podróżników. Stał się osoba powszechnie rozpoznawalną za sprawą programów telewizyjnych prowadzonych wspólnie ze swoją żoną Elżbietą Dzikowską.

Halik miał zostać patronem jednej z ulic na Głuszynie. Głosowanie w tej sprawie miało się odbyć podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, ale ostatecznie radni wycofali z obrad uchwałę o nadaniu ulicy imienia słynnego podróżnika.

- Tony Halik większość swoich osiągnięć wojennych zmyślił, przemilczał też krótkotrwałą służbę w Wehrmachcie, więc prosimy o odstąpienie i powrót do pracy w komisji nad tą nazwą – przekonywał w czasie sesji Rady Miasta Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.

- Lepiej wyjaśnić tę sprawę i nadać tę nazwę później - przyznał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Niejasności co do życiorysu słynnego podróżnika opisał w jego biografii „Tu byłem Tony Halik” Mirosław Wlekły. W książce autor przedstawił dowody na to, że Halik wcale nie był pilotem RAF-u, ale przez kilka miesięcy służył w Wehrmachcie, do którego został wcielony siłą i skąd zdezerterował po kilku miesiącach.

We wtorek bez żadnych przeszkód radni przegłosowali za to nadanie nazw ulicom na Michałowie, gdzie tym samym pojawia się ulice o nazwach: Szparagowa, Dyniowa, Brokułowa, Rzodkiewkowa, Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Groszkowa.

W Kiekrzu natomiast pojawią się ulice: Cumownicza, Burtowa, Szalupowa. Na Krzesinach będzie ul. Dynowska, a na Strzeszynie patronami ulic zostaną bohaterowie z czasów II wojny światowej: Elżbieta Zawacka, Roman Konkiewicz, Jan Wienck, Monika Cegłowska, Adam Poszwiński. Przy granicy z Komornikami jedna z ulic do centrum handlowego Auchan uzyska patronkę: Marię Langę.

Rada Miasta przychyliła się także do prośby spółki Veolia, aby ulica prowadząca do spalarni śmieci zmieniła nazwę z „Do spalarni” na „Energetyczną”.

Czytaj też: Przyszli do urzędu miasta zaprotestować przeciwko likwidacji miejsc parkingowych w centrum Poznania

 

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - ZAWODNICY, DATA, MIEJSCE, BILETY

KSW 40 - wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w jednym miejscu. Data, karta walk, transmisja w tv i online, PPV, wyniki walk - wszystko o kolejnej edycji KSW na ESKA.pl

25 lipca 2017, 17:32
Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

Kungs - nowa piosenka More Mess hitem jak This Girl? [VIDEO]

More Mess to tytuł nowej piosenki Kungsa! Czy francuski producent swoim hitem porwie do tańca słuchaczy na całym świecie? Sprawdzamy na ESKA.pl!

25 lipca 2017, 17:31
Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Powstanie Warszawskie 2017 - koncerty

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku. 28 lipca w Parku Wolności odbędzie się koncert Moniki Borzym. Szczegóły na ESKA.pl

25 lipca 2017, 17:15
Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017: transmisja ONLINE i TV. Gdzie i o której?

Mecz Astana - Legia 26.07.2017 to spotkanie 3. rundy kwalifikacyjnej do Ligi Mistrzów. Będzie transmisja ONLINE i TV? Sprawdź, gdzie i o której oglądać mecz. 

25 lipca 2017, 17:01
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy