Tony Halik nie został patronem ulicy w Poznaniu, bo służył w Wehrmachcie

Zdjęcie z artykułu: Tony Halik nie został patronem ulicy w Poznaniu, bo służył w Wehrmachcie Tony Halik zyskał wielką popularność za sprawą programów w TVP.; Archiwum Elżbiety Dzikowskiej
Ilustracja do artykułu Tony Halik nie został patronem ulicy w Poznaniu, bo służył w Wehrmachcie

We wtorek radni zdecydowali o nadaniu nazw kilku nowym ulicom w Poznaniu. Patronem jednej z nich miał zostać znany podróżnik Tony Halik, ale odstąpiono od tego po tym, jak autor jego biografii udowodnił, że ten służył przez kilka miesięcy w Wehrmachcie.

Tony Halik to jeden z najpopularniejszych polskich podróżników. Stał się osoba powszechnie rozpoznawalną za sprawą programów telewizyjnych prowadzonych wspólnie ze swoją żoną Elżbietą Dzikowską.

Halik miał zostać patronem jednej z ulic na Głuszynie. Głosowanie w tej sprawie miało się odbyć podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, ale ostatecznie radni wycofali z obrad uchwałę o nadaniu ulicy imienia słynnego podróżnika.

- Tony Halik większość swoich osiągnięć wojennych zmyślił, przemilczał też krótkotrwałą służbę w Wehrmachcie, więc prosimy o odstąpienie i powrót do pracy w komisji nad tą nazwą – przekonywał w czasie sesji Rady Miasta Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.

- Lepiej wyjaśnić tę sprawę i nadać tę nazwę później - przyznał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Niejasności co do życiorysu słynnego podróżnika opisał w jego biografii „Tu byłem Tony Halik” Mirosław Wlekły. W książce autor przedstawił dowody na to, że Halik wcale nie był pilotem RAF-u, ale przez kilka miesięcy służył w Wehrmachcie, do którego został wcielony siłą i skąd zdezerterował po kilku miesiącach.

We wtorek bez żadnych przeszkód radni przegłosowali za to nadanie nazw ulicom na Michałowie, gdzie tym samym pojawia się ulice o nazwach: Szparagowa, Dyniowa, Brokułowa, Rzodkiewkowa, Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Groszkowa.

W Kiekrzu natomiast pojawią się ulice: Cumownicza, Burtowa, Szalupowa. Na Krzesinach będzie ul. Dynowska, a na Strzeszynie patronami ulic zostaną bohaterowie z czasów II wojny światowej: Elżbieta Zawacka, Roman Konkiewicz, Jan Wienck, Monika Cegłowska, Adam Poszwiński. Przy granicy z Komornikami jedna z ulic do centrum handlowego Auchan uzyska patronkę: Marię Langę.

Rada Miasta przychyliła się także do prośby spółki Veolia, aby ulica prowadząca do spalarni śmieci zmieniła nazwę z „Do spalarni” na „Energetyczną”.

Czytaj też: Przyszli do urzędu miasta zaprotestować przeciwko likwidacji miejsc parkingowych w centrum Poznania

 

Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Majówka 2017

Majówka 2017

MAJÓWKA 2017 - wszystko w jednym miejscu! Wydarzenia, informacje o koncertach, pogoda na majówkę 29.04.-3.05.2017, czy 2 maja jest wolne i gdzie zrobić zakupy w długi weekend majowy sprawdzisz już teraz na ESKA.pl!

28 kwietnia 2017, 17:01
Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Gdzie znaleźć sklepy otwarte w majówkę 2017? Taki pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nagłą potrzeb zrobienia szybkich zakupów w długi weekend majowy. Gdzie i kiedy zrobić zakupy w dniach 1-3 maja?

28 kwietnia 2017, 16:43
Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Czy istnieje kalkulator, który sam rozwiązuje zadania? Czy tego typu sprzęt można zabrać ze sobą na maturę 2017 z matematyki? 

28 kwietnia 2017, 16:06
Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol to kolejny hit, o który pytają widzowie spotu. Co to za piosenka? Odpowiedź znajdziecie już teraz na ESKA.pl

28 kwietnia 2017, 16:04
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy