Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

Zdjęcie z artykułu: Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców Zanieczyszczenie powietrza widać, gdy spojrzy się na panoramę miasta z wysokości kilku pięter.; Zenon Kubiak/ESKA INFO Poznań
Ilustracja do artykułu Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

W środę, 15 lutego po raz kolejny doszło do wielokrotnego przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Dla własnego zdrowia lepiej nie przebywać zbyt długo na zewnątrz.

W ostatnich dniach jakość powietrza w Poznaniu była względnie dobra. We wtorek, 15 lutego od około godz. 4 stacje pomiarowe przy ulicach Polanka i Dąbrowskiego notują jednak wzrost stężenia pyłów PM10 i PM2,5.

Od wczesnych godzin rannych na stacji przy Polance notuje się stężenie pyłu PM10 na poziomie ponad 220 μg/m3. To ponad cztery razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma. Jeszcze gorzej jest na Jeżycach. Tutaj stacja pomiarowa od godz. 8 notuje stężenie na poziomie 250 μg/m3.

Z kolei poziom pyłu PM2,5 od kilku godzin wynosi już około 200 μg/m3 – to aż 8 razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma!

Dla wielu osób informacja, że w środę w Poznaniu jest bardzo zanieczyszczone powietrze, może być sporym zaskoczeniem. Od rana bowiem jest bardzo słonecznie, a niebo wydaje się czyste. Wystarczy jednak spojrzeć na panoramę miasta z wysokości kilku pięter, aby zauważyć, że widoczność jest bardzo słaba.

Smog jest niebezpieczny dla zdrowia. Wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało już ostrzeżenie dla ludności.

„Osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać spędzania czasu na zewnątrz; odradza się uprawianie aktywności na otwartej przestrzeni (bieganie, jazda na rowerze)” - czytamy w komunikacie.

21 lutego poznańscy radni będą głosować nad uchwałą, która zakłada, że w dni, gdy powietrze w Poznaniu jest tak bardzo zanieczyszczone, właściciele samochodów mają być zwolnieni z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić do podróżowania autobusami i tramwajami zamiast samochodami, co powinno wpłynąć na zmniejszenie spalin w powietrzu.

Więcej na ten temat w artykule: W czasie smogu komunikacja miejska w Poznaniu ma być bezpłatna, ale nie dla wszystkich

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Majówka 2017

Majówka 2017

MAJÓWKA 2017 - wszystko w jednym miejscu! Wydarzenia, informacje o koncertach, pogoda na majówkę 29.04.-3.05.2017, czy 2 maja jest wolne i gdzie zrobić zakupy w długi weekend majowy sprawdzisz już teraz na ESKA.pl!

28 kwietnia 2017, 17:01
Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Majówka 2017: sklepy otwarte. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Gdzie znaleźć sklepy otwarte w majówkę 2017? Taki pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nagłą potrzeb zrobienia szybkich zakupów w długi weekend majowy. Gdzie i kiedy zrobić zakupy w dniach 1-3 maja?

28 kwietnia 2017, 16:43
Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Matura 2017: kalkulator, który sam rozwiązuje zadania

Czy istnieje kalkulator, który sam rozwiązuje zadania? Czy tego typu sprzęt można zabrać ze sobą na maturę 2017 z matematyki? 

28 kwietnia 2017, 16:06
Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol

Piosenka z reklamy mieszkań Murapol to kolejny hit, o który pytają widzowie spotu. Co to za piosenka? Odpowiedź znajdziecie już teraz na ESKA.pl

28 kwietnia 2017, 16:04
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy