Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

Zdjęcie z artykułu: Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców Zanieczyszczenie powietrza widać, gdy spojrzy się na panoramę miasta z wysokości kilku pięter.; Zenon Kubiak/ESKA INFO Poznań
Ilustracja do artykułu Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

W środę, 15 lutego po raz kolejny doszło do wielokrotnego przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Dla własnego zdrowia lepiej nie przebywać zbyt długo na zewnątrz.

W ostatnich dniach jakość powietrza w Poznaniu była względnie dobra. We wtorek, 15 lutego od około godz. 4 stacje pomiarowe przy ulicach Polanka i Dąbrowskiego notują jednak wzrost stężenia pyłów PM10 i PM2,5.

Od wczesnych godzin rannych na stacji przy Polance notuje się stężenie pyłu PM10 na poziomie ponad 220 μg/m3. To ponad cztery razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma. Jeszcze gorzej jest na Jeżycach. Tutaj stacja pomiarowa od godz. 8 notuje stężenie na poziomie 250 μg/m3.

Z kolei poziom pyłu PM2,5 od kilku godzin wynosi już około 200 μg/m3 – to aż 8 razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma!

Dla wielu osób informacja, że w środę w Poznaniu jest bardzo zanieczyszczone powietrze, może być sporym zaskoczeniem. Od rana bowiem jest bardzo słonecznie, a niebo wydaje się czyste. Wystarczy jednak spojrzeć na panoramę miasta z wysokości kilku pięter, aby zauważyć, że widoczność jest bardzo słaba.

Smog jest niebezpieczny dla zdrowia. Wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało już ostrzeżenie dla ludności.

„Osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać spędzania czasu na zewnątrz; odradza się uprawianie aktywności na otwartej przestrzeni (bieganie, jazda na rowerze)” - czytamy w komunikacie.

21 lutego poznańscy radni będą głosować nad uchwałą, która zakłada, że w dni, gdy powietrze w Poznaniu jest tak bardzo zanieczyszczone, właściciele samochodów mają być zwolnieni z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić do podróżowania autobusami i tramwajami zamiast samochodami, co powinno wpłynąć na zmniejszenie spalin w powietrzu.

Więcej na ten temat w artykule: W czasie smogu komunikacja miejska w Poznaniu ma być bezpłatna, ale nie dla wszystkich

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Druga Szansa 3 - odcinek 3. Piosenki z serialu Druga Szansa

Druga Szansa 3 - odcinek 3. Piosenki z serialu Druga Szansa

Druga Szansa - sezon trzeci wraca do TVN. Każdy odcinek produkcji wypełniony będzie genialną muzyką. Sprawdź, jakie utwory można usłyszeć w nowych odcinkach Drugiej Szansy.

27 lutego 2017, 22:31
Ariana Grande promuje gorące akcje i tolerancję

Ariana Grande promuje gorące akcje i tolerancję

Nowy teledysk Ariany Grande do piosenki Everyday to najgorętszy klip w jej karierze! Do czego gwiazda zachęca w swoim najnowszym video?

27 lutego 2017, 18:46
Eminem wraca na scenę! Da koncert na wielkiej imprezie!

Eminem wraca na scenę! Da koncert na wielkiej imprezie!

Eminem po kilku latach przerwy wraca do wykonywania utworów na żywo! Raper został właśnie jedną z gwiazd wielkiego festiwalu! Gdzie i kiedy wystąpi? Jakie piosenki wykona? Przekonajcie się na ESKA.pl

27 lutego 2017, 16:41
Gwiazdy, z którymi internauci chcieliby pójść do łóżka. Kto na pierwszym miejscu?

Gwiazdy, z którymi internauci chcieliby pójść do łóżka. Kto na pierwszym miejscu?

Z tymi gwiazdami najchętniej chcielibyśmy pójść do łóżka! Którzy celebryci najczęściej pojawiają się w sennych marzeniach internautów? Wyniki interesującej ankiety do sprawdzenia już teraz - na ESKA.pl.

27 lutego 2017, 16:40
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy