Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

Zdjęcie z artykułu: Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców Zanieczyszczenie powietrza widać, gdy spojrzy się na panoramę miasta z wysokości kilku pięter.; Zenon Kubiak/ESKA INFO Poznań
Ilustracja do artykułu Znowu smog w Poznaniu – wydano ostrzeżenie dla mieszkańców

W środę, 15 lutego po raz kolejny doszło do wielokrotnego przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Dla własnego zdrowia lepiej nie przebywać zbyt długo na zewnątrz.

W ostatnich dniach jakość powietrza w Poznaniu była względnie dobra. We wtorek, 15 lutego od około godz. 4 stacje pomiarowe przy ulicach Polanka i Dąbrowskiego notują jednak wzrost stężenia pyłów PM10 i PM2,5.

Od wczesnych godzin rannych na stacji przy Polance notuje się stężenie pyłu PM10 na poziomie ponad 220 μg/m3. To ponad cztery razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma. Jeszcze gorzej jest na Jeżycach. Tutaj stacja pomiarowa od godz. 8 notuje stężenie na poziomie 250 μg/m3.

Z kolei poziom pyłu PM2,5 od kilku godzin wynosi już około 200 μg/m3 – to aż 8 razy więcej niż wynosi dopuszczalna norma!

Dla wielu osób informacja, że w środę w Poznaniu jest bardzo zanieczyszczone powietrze, może być sporym zaskoczeniem. Od rana bowiem jest bardzo słonecznie, a niebo wydaje się czyste. Wystarczy jednak spojrzeć na panoramę miasta z wysokości kilku pięter, aby zauważyć, że widoczność jest bardzo słaba.

Smog jest niebezpieczny dla zdrowia. Wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało już ostrzeżenie dla ludności.

„Osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza powinny unikać spędzania czasu na zewnątrz; odradza się uprawianie aktywności na otwartej przestrzeni (bieganie, jazda na rowerze)” - czytamy w komunikacie.

21 lutego poznańscy radni będą głosować nad uchwałą, która zakłada, że w dni, gdy powietrze w Poznaniu jest tak bardzo zanieczyszczone, właściciele samochodów mają być zwolnieni z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić do podróżowania autobusami i tramwajami zamiast samochodami, co powinno wpłynąć na zmniejszenie spalin w powietrzu.

Więcej na ten temat w artykule: W czasie smogu komunikacja miejska w Poznaniu ma być bezpłatna, ale nie dla wszystkich

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Facebook na Dzień Ojca - animacje, gify i memy, którymi złożysz życzenia tacie

Dzień Ojca 2017 - animacje, gify i memy idealne na Facebooka znajdziecie już teraz na ESKA.pl. Zaskoczcie swoich ojców i złóżcie im najbardziej oryginalne życzenia w sieci.

1 godz. 20 min.
Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia dla taty - pozytywne wierszyki na Dzień Ojca

Życzenia na Dzień Ojca już teraz na ESKA.pl Sprawdźcie najlepsze wierszyki dla każdego taty!

1 godz. 26 min.
Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Jak EPICKO świętować zakończenie roku szkolnego 2017?

Zakończenie roku szkolnego 2017 już 23 czerwca. Nie wiesz jak świętować? Sprawdź nasze pomysły na ESKA.pl

1 godz. 47 min.
Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Electrocity 2017 - kto wystąpi w Lubiążu? Znamy PEŁNY LINE-UP

Kto wystąpi na Electrocity 2017 w Lubiążu? Poznajcie wszystkie gwiazdy festiwalu już teraz na ESKA.pl i przekonajcie się, że warto tam być! 

22 czerwca 2017, 19:00
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy