Lech – Górnik Łęczna 0:0: Nieudane urodziny na Bułgarskiej [ZDJĘCIA + WIDEO]

Lech Poznań - Górnik Łęczna 8 Lech Poznań - Górnik Łęczna 0:0
Przed meczem kibice zaprezentowali imponującą kartoniadę. / Zenon Kubiak/ESKA INFO Poznań
Ilustracja do artykułu: Lech – Górnik Łęczna 0:0: Nieudane urodziny na Bułgarskiej [ZDJĘCIA + WIDEO]

Kolejorz swoje 95-lecie miał uczcić efektownym zwycięstwem i awansem na pierwsze miejsce w tabeli, ale nieoczekiwanie rozpędzoną w tym roku poznańską Lokomotywę zatrzymał najsłabszy w lidze Górnik Łęczna ku rozczarowaniu 40 tysięcy kibiców.

19 marca to data doskonale znana wszystkim kibicom Kolejorza – właśnie tego dnia ich ukochany klub świętuje jubileusz swojego istnienia. W tym roku były to 95. urodziny, a z tej okazji przygotowano dla kibiców sporo dodatkowych atrakcji, m.in. po raz drugi w tym sezonie uczniowie poznańskich szkół mogli zobaczyć mecz za darmo w ramach akcji „Kibicuj z Klasą”. M.in. dzięki temu w niedzielne popołudnie na Inea Stadionie zasiadło ponad 40 tysięcy kibiców. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem fani zaprezentowali imponującą oprawę dla uczczenia rocznicy powstania klubu.

Rywalem Lecha był ostatni w tabeli Górnik Łęczna. W starciu z Lechem, który w tym roku wszystkie dotychczasowe mecze wygrywał i to w dodatku niemal wyłącznie różnicą trzech bramek, goście wydawali się bez szans. Tymczasem od pierwszych minut to oni groźniej atakowali. Już w 4. minucie groźnie na poznańską bramkę uderzał Grzegorz Bonin, a po chwili po rzucie rożnym Bartłomiej Śpiączka trafił w poprzeczkę!

Kolejorz odpowiedział w 14. minucie. Po świetnej akcji Szymon Pawłowski wspaniale wyłożył piłkę Radosławowi Majewskiemu, który miał przed sobą tylko Sergiusza Prusaka, ale bramkarz Górnika zdołał zablokować uderzenie.

W 26. minucie znów było groźnie pod bramką gospodarzy, ale Matus Putnocky zdołał sparować uderzenie z dystansu Javiego Hernandeza.

Lechici grali wyjątkowo ospale i bez pomysłu. Wszyscy mieli nadzieję, że ockną się po przerwie. W 50. minucie strzałem z 16 metrów próbował szczęścia Pawłowski, ale nie trafił w bramkę.

Najlepszą okazję miał siedem minut później Dawid Kownacki, który po świetnym podaniu Macieja Wilusza wyszedł na sytuację sam na sam, ale za długo zwlekał z uderzeniem i w efekcie stracił piłkę.

Górnik przez całą drugą połowę był praktycznie całkowicie zepchnięty do defensywy, ale poznaniacy, którzy we wcześniejszych meczach gole zdobywali z zadziwiającą łatwością, tym razem mieli problem, aby w ogóle oddawać strzały na bramkę rywali.

Nenad Bjelica widząc bezradność swoich, dokonywał zmian. Sporo ożywienia wniósł Mihai Radut, a także Marcina Robaka, który nie zmienił jednak Kownackiego, ale grał obok niego. To najlepiej pokazywało determinację szkoleniowca Kolejorza, ale niewiele to dało. Zamiast bramki dla Lecha, w 85. minucie zabójczą kontrę mógł wyprowadzić Górnik. Bartłomiej Śpiączka przegrał jednak pojedynek jeden na jeden z Putnockym.

Mecz zakończył się remisem 0:0 ku rozczarowaniu 40 tysięcy kibiców. Nie tak wyobrażali sobie rocznicowy mecz.

- W pierwszej połowie Górnik grał bardzo dobrze, ale to dlatego, że zostawiliśmy jego piłkarzom zbyt wiele miejsca. W efekcie rywale stworzyli sobie dwie-trzy sytuacje – powiedział po meczu trener Bjelica. – Druga połowa była już lepsza w naszym wykonaniu i mieliśmy swoje okazje, ale z ostatecznego wyniku oczywiście nie mogę być zadowolony. Górnik to najlepsza drużyna, z jaką graliśmy w tym roku w Poznaniu, a przed nami jeszcze sporo ciężkiej pracy. Walczymy dalej – dodaje.

Zobacz zdjęcia z meczu autorstwa Elżbiety Skowron:

Lech Poznań - Górnik Łęczna 0:0

Żółta kartka: Trałka, Gajos, Kownacki.
Widzów: 40 324.

Lech: Matus Putnocky – Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Maciej Wilusz, Volodymyr Kostevych – Maciej Gajos, Łukasz Trałka, Radosław Majewski (68. Mihai Radut) – Darko Jevtić (74. Maciej Makuszewski), Dawid Kownacki, Szymon Pawłowski (80. Marcin Robak.

Górnik: Sergiusz Prusak - Gabriel Matei, Aleksander Komor, Przemysław Pitry, Leandro - Łukasz Tymiński, Paweł Sasin - Grzegorz Bonin, Javi Hernandez, Nika Dzalamidze (87. Vojo Ubiparip) - Bartosz Śpiączka (90. Piotr Grzelczak).

W przerwie meczu zmierzono poziom głośności dopingu kibiców - zobaczcie, jak to wyglądało na nagraniu reportera Radia ESKA Macieja Melcera: