Rekordowa ilość zawodników na starcie PKO Półmaratonu
Organizatorzy półmaratonów w Polsce często rywalizują ze sobą na wyniki lub frekwencję. Tydzień temu w Warszawie odbył się największy w Polsce półmaraton, który ukończyło 14 720 zawodników. Poznań tego wyniku nie pobije, ale być może zapisze się jako drugi w historii. Niespełna trzy tygodnie temu zwiększono limit uczestników do 14 tysięcy uczestników i w sprzedaży pozostało jeszcze nieco ponad 200 pakietów.
- Patrzymy jeszcze na Wrocław i Kraków. Jesteśmy przyjaciółmi, wszyscy się wspieramy, ale też trochę rywalizujemy. Przed rokiem Kraków miał nieco lepszą frekwencję od nas, ale wszystko wskazuje na to, że to my będziemy półmaratonem numerem dwa w historii. Przypomnę, że liczy się liczba zawodników, którzy ukończyli bieg - powiedział dyrektor zawodów Łukasz Miadziołko.
Jak dodał, o rekord trasy będzie niezwykle trudno, bowiem wyniki zostały już wcześniej mocno wyśrubowane. W przypadku mężczyzn rekord wynosi 59.32 min, a przypadku kobiet - 1:07.54.
- Przypomnę, że tylko dwukrotnie na polskiej ziemi została złamana godzina w półmaratonie - to miało miejsce właśnie w Poznaniu i w Gdyni. Także w rywalizacji kobiet może być trudno o poprawienie najlepszego wyniku. Na razie pogoda nieco się poprawia, ale jest średnia do bicia rekordów - przyznał.
Poznań Półmaraton: Kto faworytem do wygranej?
W gronie Polaków o zwycięstwo powalczą m.in. Szymon Kulka, który triumfował w stolicy Wielkopolski w półmaratonie w 2018 roku oraz Andrzej Rogiewicz, który przed rokiem w Warszawie zanotował czas 1:03.46. Wśród pań o podium może powalczyć Sabina Jarząbek, która legitymuje się rekordem życiowym 1:12.42.
Zwycięzcy potrzymają po 10 tysięcy złotych, a za ustanowienie rekordów trasy - kolejne 10 tysięcy. Medale, które otrzymają wszyscy zawodnicy przekraczający linię mety, często nawiązują do wydarzeń, czy rocznic. W tym roku rewers medalu nawiązuje do tysięcznej rocznicy koronacji dwóch pierwszych polskich królów - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.
Gwiazdy na trasie poznańskiego półmaratonu
Na trasie nie zabraknie znanych lekkoatletów, którzy medale najważniejszych imprez zdobywali na innym dystansie. W półmaratonie zadebiutuje specjalistka od 400 m i należący do grupy "Aniołków Matusińskiego" Patrycja Wyciszkiewicz, która przed rokiem zakończyła sportową karierę. Obecnie jest zastępcą dyrektora Wydziału Sportu UM Poznania.
- Nie jestem jedyną przedstawicielką urzędu, która weźmie udział w biegu. Nikt nas nie przymuszał, bowiem urzędnicy sami z siebie chętnie biorą udział w tym wydarzeniu i to nie tylko w półmaratonie, ale także w jesiennym maratonie. Nie tylko chcemy dawać dobry przykład, ale też mocno się utożsamiamy ze sportem - przyznała Wyciszkiewicz.
Jak dodała, mimo, że rywalizowała głównie na 400 i 800 m, to bieg na 21,097 km nie jest dla niej czymś nowym. - Oficjalnie nigdy jeszcze nie uczestniczyłam w półmaratonie. Ale też nie jest dla mnie jakiś katorżniczy i trudny dystans, bowiem niejednokrotnie w trakcie przygotowań potrafiłam przebiec 20 kilometrów. Nie nastawiam się na jakiś super wynik, ale myślę, że jestem przygotowana na to, by bez bólu i problemów pokonać ten dystans. Chciałbym pobiec w granicach 1:30 - podkreśliła.
Zawodom towarzyszy wiele imprez okolicznościowych. Najbardziej popularne to strefa aktywności, targi Poznań Run Expo oraz biegi dla dzieci, których ponad 900 pobiegnie na różnych dystansach.
16. PKO Poznań Półmaraton 2024. Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej edycji!
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł:
