Testy genetyczne dla pracowników oświaty w Poznaniu

i

Autor: fot. pixabay.com

Brak testów serologicznych dla pracowników oświaty! Tylko testy genetyczne!

2020-05-26 9:32

Miasto Poznań nie będzie przeprowadzało testów serologicznych wśród pracowników żłobków i placówek oświatowych. Jednak zaapelowano do rządu o dofinansowanie testów genetycznych? Czym różnią się te testy? Przeczytacie o nich na stronie ESKI Poznań.

W Poznaniu nie planuje się obecnie przeprowadzenia testów serologicznych wśród personelu żłobków i jednostek oświatowych - informuje Urząd Miasta Poznania. Na testy serologiczne wśród pracowników oświaty zdecydowała się ostatnio Łódź. Pozytywny lub wątpliwy wynik był obecny aż u 14% badanych. Jednak Poznań stawia na testy genetyczne wśród personelu żłobków i placówek oświatowych. Dlaczego?

Testy serologiczne są przydatne do stwierdzenia, czy dana osoba przebyła COVID-19, a nie w przypadku, kiedy chcemy uzyskać informację o tym, czy osoba badana jest chora w danej chwili i czy może być ona źródłem zakażenia. Gwarancję rzetelnych wyników dają naszym zdaniem rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia testy genetyczne wykonywane techniką PCR. Obecnie nie przewidujemy ich finansowania dla pracowników żłobków, przedszkoli czy placówek oświatowych, ale wspólnie z innymi miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich wysłaliśmy do premiera prośbę, aby to administracja rządowa oceniła zasadność testów i rozważyła ich wykonanie. Podobne pismo zostało wysłane do wojewody wielkopolskiego. Rolą samorządu nie jest prowadzenie polityki zdrowotnej w Polsce - to Ministerstwo Zdrowia odpowiada za to, by była ona spójna na terenie całego państwa

mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Więcej o apelu miast można przeczytać TUTAJ. Nie tylko prezydenci miast chcą sfinansowania testów przez rząd. Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski również zaapelowało do rządu o przeprowadzenie takich testów. 113 gmin i 14 powiatów z Wielkopolski domaga się m.in. szcezgólnego uwzględnienia nauczycieli oraz pracowników instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz oświatowych.

Samorządy lokalne szczególną troską napawa bezpieczny powrót do funkcjonowania żłobków, przedszkoli i szkół. Umożliwienie pełnienia podstawowych funkcji przez te jednostki odbywa się aktualnie w ograniczonej formule przy zachowaniu restrykcji i ograniczeń epidemiologicznych. Zachowanie nakreślonego przez odpowiednie instytucje reżimu sanitarnego nie gwarantuje jednak, że tego rodzaju placówki nie staną się ośrodkiem rozprzestrzeniania choroby

czytamy w apelu. Samorządowcy proponują m.in. powszechne badania wykonywane w systemie drive thru. Jednak pomimo wielu próśb samorządowców oraz apeli prezydentów dużych miast z całej Polski rząd postanowił nie przeprowadzać testów PCR dla tej grupy zawodowej.

Posłuchaj o zaletach kosmetyków z retinolem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Google decyduje o moim makijażu!