Poznań Główny

i

Autor: Dominik Rutkowski / Radio Eska Poznań Główny

Transport

Budowa poznańskiego dworca zagrożona?

2024-06-21 15:18

Czy poznański dworzec zostanie przebudowany? Wątpliwości nie było, ale po słowach wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka, że nie ma pieniędzy na tę inwestycję, pojawiło się wiele znaków zapytania.

Brak pieniędzy na dworzec?

Szok i niedowierzanie w poznańskim urzędzie miasta po słowach wiceministra infrastruktury Piotra Malepszka, który stwierdził, że obecnie nie ma pieniędzy na przebudowę poznańskiego dworca:

Czekamy na decyzję ministerstwa w tym zakresie. Jak ja rozumiem te wypowiedzi, no to decyzje jeszcze nie zapadły, więc tylko sygnał, że jest kłopot z ich realizacją. Natomiast to jest jak najbardziej otwarte na dalsze rozmowy ze stroną kolejową, jesteśmy do dyspozycji - Mówi Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

W ubiegłym roku projekt przedstawiono radzie miasta, Ogłoszono już przetarg na wykonanie projektu i wybrano najtańszą ofertę.

- Kolejnym krokiem miały być konsultacje z mieszkańcami. Chcieliśmy rozmawiać nie tylko, jak ma sam dworzec wyglądać, ale cała przestrzeń wokół dworca, bo to chodzi o to, żeby ten jeden z najważniejszych węzłów przesiadkowych w Polsce był nie tylko funkcjonalny dla pasażerów, ale był też zintegrowany dobrze z miasta - dodaje Olędzki.

Cały koszt inwestycji miałby wynieść kilka miliardów złotych.