Depresja - choroba XXI wieku. Zatrważające dane WHO
Dotyka coraz młodszych. Depresja określona została chorobą XXI wieku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z depresją walczy 250 mln osób na świecie, z czego 85 mln w Europie, a 1,5 mln w Polsce. Specjaliści uczulają, że choroba ta jest poważnym problemem i może dotknąć każdego z nas. Że nie wolno zlekceważyć żadnych objawów. Dla siebie lub bliskiej osoby, która zmaga się z depresją, warto poszukać pomocy.
Kilkanaście dni temu informowaliśmy o przełomie w leczeniu depresji. Władze Australii zalegalizowały medyczne psychodeliki do terapii leczenia depresji i zespołu stresu pourazowego. Dwa dopuszczone do stosowania leki zawierają MDMA znany jako ecstasy oraz psylocybinę z halucynogennych grzybków.
Szokujące słowa Michała Kubiaka o depresji. Siatkarz wywołał prawdziwą burzę. Rola psychologii w sporcie
Michał Kubiak przez lata był filarem siatkarskiej reprezentacji Polski i jej kapitanem. Przyjmujący może pochwalić się m. in. dwoma złotymi medalami mistrzostw świata na czele. W marcie zeszłego roku zakończył reprezentacyjną karierę, jednak teraz zrobiło się o nim bardzo głośno. Wszystkie przez wywiad, jakiego udzielił Żurnaliście.
Jego przemyślenia na temat depresji oburzyły różne środowiska w Polsce. — Wiem, że depresja jest poważną chorobą, ale nie potrafię sobie wyobrazić, że mógłbym sam popaść w taki stan. Nie okazuje zrozumienia dla takich myśli. Myślę, że jest milion różnych sposobów, żeby nie czuć się w depresji, nie mieć takich myśli. Nie jestem doktorem, ale myślę, że to siedzi tylko i wyłącznie w głowie i co by się nie działo, jesteś sam w stanie sobie z tym poradzić - powiedział Kubiak.
Siatkarz odniósł się również do roli psychologii w sporcie. Choć coraz częściej sportowcy na najwyższym poziomie otwarcie mówią o konieczności i potrzebie współpracy z psychologiem, Kubiak ma na ten temat zupełnie inne zdanie. - Ja uważam psychologię sportu za rzecz zbędną. Jest to dla mnie unikanie odpowiedzialności przez sportowca, nieumiejętność znalezienia sobie rozwiązania do danej sytuacji przez samego siebie tylko liczysz na to, że ktoś z boku za ciebie to rozwiąże - powiedział u Żurnalisty. - Psychologowie sportu w większości przypadków sportu nie uprawiali. Dużo wiedzą w teorii, z książek, ale nie wiedzą, jak to przełożyć na praktykę - dodał.
Polecany artykuł:
Kontrowersyjna wypowiedź Kubiaka. Ostra riposta kibiców
Słowa siatkarza nie przeszły bez echa. Skoro zawodnik podkreślił, że sam potrafi sobie doskonale poradzić nawet z najtrudniejszymi sytuacjami, kibice w mediach społecznościowych natychmiast zaczepili go o jego zachowanie po porażce podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, kiedy jako kapitan reprezentacji nie odważył się stanąć przed kamerami i powiedzieć kibicom oraz dziennikarzom, dlaczego kadra odpadła z turnieju olimpijskiego. Wówczas do dziennikarzy wyszli tylko Bartosz Kurek i Fabian Drzyzga. - Ten sam Michał Kubiak po ćwierćfinale IO schował się jak myszka w dziurze i stchórzył, kiedy trzeba było wyjść do dziennikarzy - brzmi jeden z komentarzy w sieci. - Myślę, że Michał Kubiak jest człowiekiem, który wiele rzeczy ma do przepracowania, ale strasznie się przed tym broni - dodała inna użytkowniczka.
Sam siatkarz podczas rozmowy z Żurnalistą też odniósł się do sytuacji z Tokio. - Jak widzisz, że człowiek k***a schodzi z boiska i widać, że jest podłamany i ci stoją z mikrofonem: Michał, Michał, Michał. A ty nawet nie zwracasz na nich uwagi, bo o nich nie myślisz, bo uciekło ci coś ważniejszego, niż ludzie, którzy - z całym szacunkiem - stoją z mikrofonem - podsumował Kubiak.
Depresja. Gdzie szukać pomocy?
Osoby zmagające się z depresją mogą szukać pomocy w lokalnych ośrodkach zdrowia. Wiele z nich oferuje tego rodzaju wsparcie.
Przydatne numery telefonów dla osób z depresją i ich bliskich z całej Polski: 11 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych; 116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; 800 70 22 22 - centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego.