Rogal świętomarciński: wartości odżywcze. Jak go zrobić?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Rogal świętomarciński: wartości odżywcze. Jak go zrobić?

Ceny rogali świętomarcińskich biją rekordy. Za kilogram trzeba zapłacić nawet 137 złotych!

2022-11-10 13:54

Już za chwilę 11 listopada, który w Poznaniu obchodzony jest wyjątkowo. Furorę robią rogale świętomarcińskie, które można kupić tylko w certyfikowanych miejscach. Nie jest tajemnicą, iż rogale od zawsze były bardzo drogie. W tym roku jednak ceny mogą zadziwiać jeszcze bardziej.

W piekarniach i marketach, jak co roku, pojawiły się już na początku listopada słynne rogale certyfikowane. Poznaniacy przyzwyczaili się już do tego, iż cena tego specjału nigdy nie jest niska. Jednak w tym roku z uwagi na rosnące ceny będą one jeszcze wyższe.

Ceny rogali świętomarcińskich rosną - wszystko przez wzrost cen energii

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w tym roku klienci coraz częściej wybierają najmniejsze rogale, czyli takie, które mało ważą. Powodów takich zachowań jest kilka. Przede wszystkim sam rogal waży około 150-200 gram. To dosyć dużo, i nie każdy daje radę zjeść go na jeden raz. Wtedy trzeba się z kimś podzielić lub zostawić sobie rogala na potem. Jak mówią cukiernicy to dość popularne zachowanie. Niektórzy celowo proszę o mniejsze rogale aby móc zjeść całego. Przy okazji także zapłacić także mniej, ponieważ te certyfikowane rogale kupujemy na wagę.

Rogale schodzą każdego dnia. Zazwyczaj jest tak, że klienci kupują ich więcej, bo zawożą je do rodziny. Poza tym większość osób je rogale raz w roku, więc można pozwolić sobie na wydanie nieco więcej pieniędzy oraz zjedzenie większej ilości kalorii. Jak się jednak okazuje w tym roku wydać będziemy musieli za rogale więcej niż rok temu. Ale i to nikogo nie dziwi, w końcu drożeje niemal wszystko, więc dlaczego podrożeć nie mają rogale.

Ceny rogali świętomarcińskich - tak drogo jeszcze nie było?

Mały punkt sprzedaży rogali, znajdujący się na przeciwko Starego Browaru na ul. Półwiejskiej, już we wrześniu bił cenowe rekordy. Wówczas kilogram rogali świętomarcińskich kosztował tam 129 zł - zauważa GW. Ekspedientka w rozmowie z dziennikarzami przyznała, iż ceny w ich cukierni wzrosły o około 60 procent. Głównym powodem takiego wzrostu jest oczywiście wzrost ceny energii elektrycznej.

Jednak w niektórych piekarniach ceny utrzymają się niezmienne i są na tym samym poziomie co we wrześniu - czyli około 60 złotych za kilogram. Im bliżej 11 listopada, tym większe zainteresowanie. Obecnie w piekarni za rogala, zapłacimy od około 16 złotych do nawet 24-25 złotych za rogala - oczywiście wszystko zależy od wagi rogala.

Wiele osób kupuje także inne rogale, w dużych sieciach handlowych gdzie są one znacznie tańsze. Jeszcze inni z kolei pieką je w domu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!