Jerzyki w Poznaniu

i

Autor: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Choć jest jeszcze dość chłodno i deszczowo, pierwsze jerzyki przyleciały już do Poznania!

2021-05-06 11:37

Są czarne i świszczą po niebie. Pierwotnie zakładały gniazda na skałach. A żywią się komarami i meszkami. Więcej szczegółów poniżej.

Pierwsze jerzyki przyleciały do Poznania! Ulubionym miejscem tych czarnych ptaków do zakładania gniazd były ostatnie piętra wysokich bloków. Niestety, modernizacje tych budynków uniemożliwiły dalszy pobyt w nich. Dlatego gatunek ten ginie na naszych oczach. A są to ptaki niezwykłe.

Jerzyki całe życie w zasadzie można powiedzieć spędzają w locie. Nawet piją i kopulują w locie. To jest coś, czego nie robią inne gatunki ptaków. Potrafią 2 albo 3 lata, zanim dojrzeją, latać bez przerwy

mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. I dodaje, że choć sytuacja jerzyków jest trudna, to coraz częściej ludzie dostrzegają potrzeby tych ptaków. Można pomóc w prosty sposób, udostępniając im skrzynkę lęgową ok. 40 cm, w której jerzyk będzie mógł przebywać.

Odpłaci się za pomoc w sposób nieprawdopodobny, ponieważ jerzyki to kombajny na komary i na meszki.

Naukowcy z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odtworzyli ponad tysiąc miejsc gniazdowania jerzyków.

Sonda
Czy rozrywki e-sportowe mogą w przyszłości zastąpić tradycyjny sport?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!