Covid

i

Autor: Canva Pro

Zdrowie

Czym jest covidowy język? To nowy objaw choroby?

Covid-19 stale ewoluuje. Co nowy wariant, to coraz to nowe objawy koronawirusa możemy dostrzec. Już nie utrata węchu i smaku, a może być to na przykład tzw. covidowy język. Pojawiał się on już na początku pandemii. Teraz według zarówno badań, jak i obserwacji, okazało się, że ten objaw powrócił.

Pirola i Eris - nowe subwarianty koronawirusa

Pirola i Eris - tak nazywają się nowe subwarianty Covid-19. Mają oznaczenie HV.1 i JN.1. Eris został już wykryty w Wielkiej Brytanii, USA, Islandii, Portugalii i Hiszpanii. Objawy ma podobne do Omikrona. Choć nie są jakieś groźne, to dla osób o osłabionej odporności z wielochorobowością, mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Nietypowe objawy koronawirusa

Na początku pandemii, wiele osób skarżyło się, oprócz typowo grypowych objawów o większym natężeniu, także o tych związanych z problemamy żołądkowo-jelitowymi, jak biegunka, czy wymioty, a także zapalenie spojówek, czy zmiany na skórze. Jest także jeden, który powraca w nowym wariancie, po ponad dwóch latach,

Czym jest covidowy język?

Covidowy język w opisach przebiegu koronawirusa pojawiał się już w wariantach choroby z początku 2021 roku. Teraz według naukowców powraca. Objawia się wystąpieniem aft, oraz nalotu w jamie ustnej. Dodatkowo może wystąpić właśnie owrzodzony, tzw. covidowy język. Wiąże się to z zapaleniem jamy ustnej.

Zobaczcie, jak ponad 2 lata temu wyglądał świat w covidzie

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji