Ponad milion Ukraińców w Polsce
W całej Polsce nadal przebywa ponad milion Ukraińców. Ma to związek z wojną rosyjsko-ukraińską, ale i tym, że od lat obywatele Ukrainy pracują w Polsce na utrzymanie rodziny. Nic więc dziwnego, że ukraińskie tradycje świąteczne zaczynają przenikać do polskich i odwrotnie. Szczególnie, że do niedawna Ukraińcy obchodzili Wigilię 6 stycznia, a Polacy 24 grudnia.
Dlaczego Ukraińcy zaczęli obchodzić Wigilię 24 grudnia?
Jak się okazuje nie tylko ma to związek z tym, że uchodźcy z Ukrainy trafili do krajów europejskich, w których Wigilię Bożego Narodzenia obchodzi się 24 grudnia. Ma to związek z decyzją Kościoła Prawosławnego Ukrainy, który odciął się od rosyjskiego kościoła prawosławnego. 24 maja 2023 Rada Biskupów Ukrainy postanowiła, że od 1 września 2023 roku Ukraina przejdzie na zrewidowany kalendarz juliański, który niewiele różni się od kalendarza gregoriańskiego. W wyniku tej decyzji Boże Narodzenie wypada w kalendarzu używanym przez Ukrainę podobnie, jak w reszcie państw chrześcijańskich, czyli z Wigilią 24 grudnia.
Życzenia świąteczne po ukraińsku!
W związku z tym, że w Polsce mieszka i pracuje tak wielu obywateli Ukrainy, obok tego, że oni uczą się języka polskiego, warto znać i wiedzieć jakie są podstawowe zwroty. Także dotyczy to chociażby świąt. Warto wiedzieć, że, by życzyć "wesołych świąt", wystarczy powiedzieć: Веселих свят різдвяних (weselich swiat rizdvyanykh).
Zobaczcie, jak Poznań pomagał Ukrainie!
Polecany artykuł: