Dożynki 2024 w Wielkopolsce
Jak informowaliśmy, tegoroczne dożynki w naszym województwie, różnią się od tych w minionych latach. Wielkopolska została podzielona na subregiony. W każdym z nich odbywają się dożynki, które patronatem zostaną objęte przez marszałka. Jednak tym razem, skoncentrowaliśmy się na dożynkach wiejsko-parafialnych w jednej z tamtejszych wsi. Zobaczcie co przykuło naszą uwagę!
Na czym polegają dożynki?
Dożynki to czas radosnego świętowania ludzi, którzy utrzymują się z pracy na roli. Dlatego każdego roku, pod koniec wakacji, odbywają się dożynki. Podczas tego wydarzenia, obowiązkowym punktem w programie jest msza święta, a potem celebrowanie przenosi się na otwarty teren, gdzie przeważnie w akompaniamencie muzyki, rolnicy symbolicznie dziękują za zebrane plony.
Wydarzenie rozpoczyna się uroczystym pochodem do kościoła, gdzie duchowny odprawia mszę świętą dziękczynną za zebrane plony podczas żniw. Uczestnicy marszu niosą wieńce, chleby, kosze owoców, bukiety kwiatów i zbóż. Następnie wszyscy zebrani, przenoszą się w wyznaczone miejsce przez np. gminę, by wspólnie świętować zakończenie żniw. Dalszy ciąg dożynek zależny jest od organizatorów, jednak przeważnie w programie wydarzeń, uwzględnia się występy dzieci, a także rozdanie tematycznych nagród, chociażby za wyróżniającą się dekorację ze słomy.
Dożynkowe postacie ze słomy. Jak powstał ten zwyczaj?
Podczas dożynek obok pięknych wieńców przygotowywanych w sołectwach, pojawiają się również zabawne ozdoby, najczęściej ze słomy. To postaci, które najczęściej lokuje się w widocznych miejscach przy drogach. Ozdoby przedstawiają podobizny rolników, zwierząt lub maszyn wykorzystywanych na co dzień przez rolników. Dekoracje przedstawiają wszystko, co może kojarzyć się z gospodarstwem i pracą w polu.
Po co tworzy się takie ozdoby? W ten sposób organizatorzy wydarzenia, zapraszają gości do wspólnego świętowania dożynek. Trzeba przyznać, ze jest to wyjątkowo barwna i kreatywna tradycja.