Dziedziczenie spadku po dzieciach - czy to możliwe?
Choć, to najczęściej dzieci dziedziczą po rodzicach, to zdarza się czasami tak, że potomkowie umierają przed nimi. Co w takiej sytuacji, czy rodzice także dziedziczą po swoich dorosłych (i nie tylko dzieciach). Jak się okazuje, tak. Prawo uwzględnia taką sytuację, także w wypadku, jeśli nie został sporządzony testament.
Jak rodzice dziedziczą majątek po dzieciach?
Choć to może być skomplikowany proces, to w przypadku, jeśli nie ma zapisanego testamentu, a zmarły miał małżonka, wtedy współmałżonek otrzymuje połowę spadku, a rodzice po 25 procent. W przypadku, gdy jeden z rodziców nie żyje, ta ćwierć majątku przypada do podziału rodzeństwu zmarłego, lub w podziale dzieciom, jeśli któreś z rodzeństwa także nie żyje. W przypadku, gdy jeden z rodziców nie żyje, a zmarły nie miał rodzeństwa, rodzicowi, oraz małżonce, bądź małżonkowi przysługuje po połowie majątku.
Procedura spadkowa po dziecku. Czy jest skomplikowana?
Co w przypadku, jeśli rodzice nie zostali uwzględnieni w testamencie sporządzonym przez ich dziecko? Wtedy mogą sądownie domagać się zachowku. Jest to połowa, bądź 2/3 majątku, które ustawowo przypada spadkobiercy. Jeśli więc rodzicowi, któremu przysługuje 25 procent spadku, a go nie dostał w testamencie, może sądownie ubiegać się o zachowek w wysokości od 12,5 do niespełna 16,7 procenta przysługującego mu majątku po zmarłym dziecku.