Essa młodzieżowym słowem roku 2022

i

Autor: Szymon Miś/Canva Essa Młodzieżowym Słowem Roku 2022 wydawnictwa PWN

"Essa" Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Czy młodzi mieszkańcy Poznania je znają?

2022-12-08 14:39

Głosami polskich, młodych internautów w plebiscycie wydawnictwa PWN. Jak podaje Wydawnictwo - słowo to oznacza "wrzuć na luz", jest to stan błogości. Może być okrzykiem radości, lekkością bytu, a nawet emotikoną. Sprawdziliśmy, czy młodsi mieszkańcy Poznania znają "essę", oraz to, czy je używają, a także, czy znają znaczenie tego słowa.

Młodzieżowe Słowo Roku

Co roku wydawnictwo PWN ogłasza plebiscyt, a następnie udostępnia wyniki na Młodzieżowe Słowo Roku. Od 2016 roku wygrywały kolejno: sztos, xD, dzban, alternatywka i śpiulkolot. Wyjątkiem był rok 2020, gdy PWN nie ogłosił zwycięzcy konkursu, gdyż, jak podała kapituła, najczęściej zgłaszanym słowem było nazwisko polityka partii rządzącej, a pozostałe określano, jako zbyt wulgarne. W 2022 roku wygrała essa, a wyróżnienie kapituły otrzymało słowo odklejka.

Czy młodzi poznaniacy "mają essę"?

Zapytaliśmy młodych mieszkańców Poznania, w wieku od ok. 15 do 25 lat o to, czy wiedzą czym jest essaNie do końca. - odpowiedziała Marta, Natalia powiedziała: Znaczenia dokładnego nie pamiętam. Kuba o nim słyszał. Tak, słyszałam od znajomych. - to usłyszeliśmy od Roksany.

"Essa" w użyciu codziennym młodych mieszkańców Poznania

Nie, raczej nie - odpowiedziała Marta na pytanie, czy używa essyMoi znajomi częściej (używają essy - przyp. red.) - to usłyszeliśmy od Natalii. Kuba odpowiedział: Nie na co dzień, ale czasem się zdarzy.Nie używam (...) Są to starsi znajomi, bo już jesteśmy w wieku 20-25, więc wiem, że to młodsi używają, ale moje grono znajomych nie używa. - tak powiedziała Roksana.

Młodzież Poznania zna znaczenie słowa "essa"?

Oznacza takie jakby potwierdzenie czegoś, z ziomkami tak jakby. - tak essę definiował Kuba. Coś jak, nie wiem w sumie... że fajnie, chill, coś w ten deseń. - to usłyszeliśmy od Roksany. Czyli, jak to bywa z młodzieżowymi słowami, każdy może mieć swoją definicję i jest ona dość płynna. Dodatkowo w internecie trwa dyskusja, kto tak właściwie używa tego słowa. Ci mający mniej niż 18 lat twierdzą, że słyszą o essie od starszych. Natomiast po słowach Natalii możemy wnioskować, że jednak młodzież w wieku 20-25 lat tego słowa nie używa.

Sonda
Czy wiesz, czym jest "essa"?