Lista zawodów, których już nie ma lub te, które zanikają
Lista ginących zawodów
foto: Pixabay
Pucybut
Pucybut (zwany także czyścibut, czyściciel butów) – zawód polegający na czyszczeniu i polerowaniu obuwia przypadkowych klientów, wykonywany zwykle wprost na ulicy miasta, za wynagrodzeniem\.
więcej...
foto: Pixabay
Kołodziejstwo
Kołodziej zajmował się wyrobem wozów, części do wozów, a zwłaszcza kół. Pełny rozkwit tego rzemiosła nastąpił w XV-XVIII w. w związku z rozwojem handlu - informuje serwis https://nikidw.edu.pl.
więcej...
foto: Pixabay
Powroźnictwo
Jest to rzemiosło zajmujące się wyrobem sznurów, powrozów, lin okrętowych, sieci, grubych nici i knotów znane już było w starożytności, a jego znaczny rozwój nastąpił w średniowieczu. W Polsce powroźnicy istnieli już w XIV w. w Gdańsku - informuje serwis nikidw.edu.pl.
więcej...
foto: Pixabay
Bednarstwo
Bednarstwo jest to dział rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem naczyń drewnianych techniką klepkową: beczek, kadzi, balii, fas, maselnic, dzieży i łopat do chleba, konewek, wiader, cebrzyków, wanienek, kufli.
więcej...
foto: Pixabay
Folusznik
Jest to rzemieślnik trudniący się przygotowywaniem tkanin i czyszczeniem ubrań. Miejscem pracy folusznika był folusz. Folusznik folował sukno w celu zagęszczenia tkaniny i oczyszczenia jej z tłuszczów i klejów.
więcej...
foto: Pixabay
Introligator
Zawód polegający na ręcznym introligatorstwie, tj. oprawianiem różnych wydawnictw oraz zdobieniem opraw (głównie zabytkowych), także pracownik drukarni (oprawa książek).
więcej...
foto: Pixabay
Kowal
Zawód polegający na tworzeniu (wykuwaniu) przedmiotów z metalu. Współcześni kowale zajmują się przede wszystkim kowalstwem artystycznym i wykuwają lampy, ozdoby, elementy mebli, balustrady i ogrodzenia.
więcej...
foto: Pixabay
Ludwisarstwo
Ludwisarz zajmował się odlewaniem z brązu, miedzi, spiżu czy mosiądzu luf armatnich, dzwonów czy przedmiotów codziennego użytku.
więcej...
foto: Pixabay
Łyżkarstwo
Jest to wyrób przedmiotów gospodarczych z drewna, głównie łyżek i warząchwi, a także innych przedmiotów kuchennych. W tym celu używa się drewna miękkiego, tzn. lipy, wierzby, topoli i olchy.
więcej...
foto: Pixabay
Rymarstwo
Rzemiosło zajmujące się wyrobem i naprawą uprzęży, skórzanych elementów rynsztunku wojennego, biczów, kagańców, smyczy, w nowszych czasach m.in. waliz, tek, siodeł, pasów pędnych i innych akcesoriów jeździeckich.
więcej...
foto: Pixabay
Smolarz
Jest to człowiek trudniący się wyrobem smoły lub handlujący smołą, a także wypalaniem węgla drzewnego. Do czasów współczesnych zachowała się nazwa tego ostatniego zajęcia.