Najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce
Jakie są najpiękniejsze wielkopolskie jeziora? Zobaczcie w naszej galerii!
Jezioro Niepruszewskie
Jezioro Niepruszewskie, położone na granicy gmin Buk i Dopiewo.
Kąpielisko Niepruszewo. Kąpielisko strzeżone w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia (10:00-18:00) ze strefami kąpieli do 40 cm (brodzik dla dzieci), do 1,20 cm (dla nieumiejących pływać), strefa za pomostem 10 m oznaczona bojkami (dla umiejących pływać), zjeżdżalnia Paraglide oraz strefa ochronna dla kąpieliska do wypływania i wpływania na teren przystani jednostek pływających. Obok kąpieliska znajduje się boisko do piłki siatkowej plażowej, plac zabaw dla dzieci, wytyczone miejsce na ognisko, betonowy stół do tenisa stołowego oraz siłownia zewnętrzna Herkules Fitness. Plaża wyposażona jest w 20 ławek i 5 stołów wykonanych z palet. Do dyspozycji plażowiczów jest przebieralnia i toaleta. Przy zejściu na kąpielisko znajduje się ścieżka edukacyjna, w której znaleźć można informacje o faunie i florze jeziora niepruszewskiego.
Dostępna jest wypożyczalnia sprzętu pływającego.
Bezpośrednio na kąpielisku są stoiska gastronomiczne oraz stoisko z lodami i goframi. W odległości 100 m restauracja i samoobsługowy sklep wielobranżowy.
Jezioro Turkusowe
To miejsce wśród mieszkańców Wielkopolski ma dwie nazwy – Jezioro Turkusowe i Jezioro Lazurowe. To sztuczny zbiornik o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Lazurowe Jezioro swój kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia. Zrobiło się poważnie, wręcz naukowo, ale już wyjaśniamy. Zbiornik ten został utworzony w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Z miesiąca na miesiąc jest on coraz popularniejszy wśród mieszkańców województwa Wielkopolskiego, ale nie tylko. Zjeżdżają tam turyści praktycznie z całego kraju.
Jezioro Licheńskie
Blisko jeziora znajduje się największe centrum konferencyjne w Wielkopolsce, Hotel Atut***. Hotel stanowi idealną bazę noclegową podczas pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych. Największy ruch turystyczny związany jest z ośrodkiem kultu religijnego w Licheniu Starym. Na zachodnim brzegu jeziora, we wsiach Niedźwiady Małe oraz Kępa znajdują się liczne działki rekreacyjne.
Jezioro Zbąszyńskie
Jezioro Kierskie
Nie tylko dla poznaniaków jezioro Kierskie jest synonimem sportów wodnych i wypoczynku na łonie natury. Położone w zlewni rzeki Samicy, ma kształt typowej rynny o długości 4800 m i szerokości 2100 m, ciągnącej się od Krzyżownik do Kiekrza. Powierzchnia jeziora wynosi 285 ha, a maksymalna głębokość wody 37,6 m.
Jezioro należy do najlepiej zarybianych przez Polski Związek Wędkarski i jest ogólnodostępne do wędkowania przez cały rok. Nic więc dziwnego, że spotkać tu można wielu wędkarzy, którzy mogą liczyć przede wszystkim na sielawę, ale także np. na węgorza, sandacza, szczupaka, okonia, amura białego, karpia czy leszcza. Wędkować można zarówno z brzegu, jak i łodzi.
Jezioro Gopło
Jezioro położone jest w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Przez jezioro przepływa Noteć. Jest ono połączone Kanałem Ślesińskim z Wartą. Natomiast Noteć zapewnia połączenie wodne z Wisłą i Odrą. Gopło znajduje się w sercu rezerwatu przyrody Nadgoplański Park Tysiąclecia.
Jezioro Kórnickie
Jezioro Kórnickie położone jest w centralnej części Gminy Kórnik, stanowiąc część malowniczej Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej. Jezioro Kórnickie to jezioro polodowcowe, rynnowe o powierzchni prawie 92 hektarów. W najgłębszym miejscu lustro wody oddalone jest od dna o 6 m. Zachowało naturalne nadbrzeże, w którego szuwarach gnieżdżą się stada kaczek, łabędzi i mew. Całość tworzy naturalny akwen wodny o ciekawych walorach przyrodniczych i fotograficznych.
Obszar otaczający jezioro od zachodniej strony i przylegający niemalże bezpośrednio do terenu kąpieliska to las doświadczalny Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Na jego terenie znajduje się szlak turystyki pieszo - rowerowej "Ścieżka Zdrowia", którego początek ma miejsce zaraz przy kąpielisku. Licząca 3,8 km trasa została urozmaicona o 14 stacji zaopatrzonych w urządzenia rekreacyjne i tablice opisujące charakter oraz sposób ćwiczeń. Ponadto przez malownicze tereny dookoła jeziora przebiegają liczne szlaki rowerowe łączące się z "Kórnickim Pierścieniem Rowerowym".
Jezioro Ledickie
Jezioro na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Znajduje się na obszarze Lednickiego Parku Krajobrazowego, na zachód od Gniezna w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Łubowo. Jezioro rynnowe o długości 7,3 km powstałe na skutek polodowcowej erozji wód. Powierzchnia lustra wody jeziora wynosi 348 ha. Długość linii brzegowej wynosi 22,3 km. Na jeziorze znajduje się 5 wysp, o łącznej powierzchni 9,4 ha.
Jezioro Wolsztyńskie
Jest to jezioro przepływowe leżące w północnej części Wolsztyna. Przez Jezioro przepływa rzeka Dojca (dopływ Obry). Na jeziorze istnieje Wyspa Tumidaj o powierzchni około 1,3 ha. Przy jeziorze znajdują się obszary chronione pod względem przyrodniczym: Bagno Chorzemińskie, Rozlewiska Dojcy. Nad brzegiem zlokalizowano Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.
Jezioro Maltańskie
Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum. Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, powstało w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny i ma powierzchnię 64 ha. Tor regatowy (jeden z najlepszych w Europie) ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości.
W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna, ufundowana dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja - Zwierzyniec - usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo).
Na południowym brzegu - na kopcu Wolności - znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także kąpielisko.
Jezioro Lusowskie
Jezioro Lusowskie znajduje się na terenie Gminy Tarnowo Podgórne. W Lusowie jest strzeżona piaszczysta plaża z pomostami, boiskami do siatkówki i trybunami dla kibiców oraz ogrodzonym placem zabaw dla najmłodszych. Miłośnicy sprzętu wodnego mogą skorzystać z wypożyczalni. Wypoczywający mogą zaopatrzyć się w napoje i coś do zjedzenia w pobliskim bufecie. W pobliżu Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Dowbora Muśnickiego.
Do plaży można dojechać rowerem, samochodem oraz autobusem gminnej komunikacji
Jezioro Rusałka
Kąpielisko miejskie Rusałka mieści się na jeziorze Rusałka przy ul. Golęcińskiej 27 w Poznaniu. Całe jezioro otaczają lasy, które stanowią ważny ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Odbywają się tutaj imprezy sportowe i rekreacyjne różnego szczebla, m.in. Grand Prix Poznania w biegach przełajowych i noworoczne spotkania cyklistów.
Kąpielisko, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, to obszar wodny podzielony na dwie strefy: dla nieumiejących pływać o głębokości nie większej niż 120 cm, oznaczonej czerwonymi bojami oraz dla umiejących pływać o głębokości do 4,00 m, wydzielonej żółtymi bojami. Długość linii brzegowej kąpieliska Rusałka wynosi 96 m.
Kąpielisko Rusałka podczas sezonu kąpielowego jest strzeżone przez wykwalifikowaną kadrę ratowników dbających o bezpieczeństwo zarówno plażowiczów, jak i osób kąpiących się. Od początku kwietnia do końca września zapewnione są przenośne sanitariaty, które spełniają najwyższe standardy higieny. Ponadto na terenie znajduje się ogólnodostępny pawilon toalet. Mając na uwadze zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób korzystających z kąpieliska postawiona została również wieża ratownicza.
Jezioro Dominickie
jezioro na Pojezierzu Leszczyńskim o powierzchni około 344 ha i głębokości ponad 17 m, położone na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego w powiecie leszczyńskim. Ma długość 3830 m, szerokość 1660 m. Posiada dobre warunki do kąpieli, gdyż jego dno opada łagodnie. Otoczone jest borami sosnowymi. Jest uznanym ośrodkiem żeglarskim, z uwagi na sąsiedztwo innych jezior, z którymi ma połączenia, stanowi ważny punkt dla wycieczek kajakowych.