Oni odeszli w 2024 roku. Byli związani z Poznaniem i Wielkopolską
Oni odeszli w 2024 roku. Byli związani z Poznaniem i Wielkopolską
foto: Pixabay
Mateusz Strzelczyk
Mateusz Strzelczyk w środę 12 czerwca podczas rozgrzewki przed treningiem crossfitowym źle się poczuł. Następnie stracił przytomność i miał zawał serca. Mimo długiej reanimacji nie udało się uratować jego życia. Mateusz Strzelczyk osiągał przed laty duże sukcesy w wioślarstwie. Miał w dorobku medal mistrzostw Europy, medale mistrzostw Polski. Jednym z jego największych sukcesów było 5. miejsce w mistrzostwach Europy Juniorów w Kruszwicy w czwórce podwójnej.
foto: Archiwum FB Mateusz Strzelczyk reprenetat polsii
Janusz Rzeźnik
Janusz Rzeźnik zmarł w środę, 18 września w wieku 87 lat. był działaczem tenisowym, a prywatnie dziadkiem znanej tenisistki pochodzącej z Puszczykowa pod Poznaniem, a grającej pod niemiecką flagą, Angelique Kerber. Zmarły był także założycielem Angie Kerber Tennis Academy właśnie w Puszczykowie.
foto: Polski Związek Tenisowy Facebook Canva
prof. dr hab. Benicjusz Głębocki
Zmarł 4.06.2024 roku w wieku 90 lat. Profesor Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Były prodziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, wieloletni Kierownik Zakładu Gospodarki Żywnościowej i Wsi.
foto: UAM
Bogdan Białasik
Były piłkarz Lecha Poznań miał 70 lat. Napastnik debiutował jako zmiennik Eugeniusza Olszyny w ekstraklasowej drużynie Niebiesko-Białych prowadzonej po raz ostatni w roli trenera przez Aleksandra Hradeckiego. Było to przeciwko Śląskowi Wrocław. U kolejnych szkoleniowców Edmunda Białasa i Mieczysława Chudziaka wystąpił jeszcze cztery razy. Łącznie w poznańskiej drużynie rozegrał pięć gier ligowych, a po sezonie odszedł do Olimpii Poznań. Został pochowany na cmentarzu w Szamotułach.
foto: Facebook Lech Poznań
st. ogn. Patryk Michalski
Młody strażak zginął w wyniku wybuchu kamienicy przy ul. Kraszewskiego. Ceremonię pogrzebową st. ogn. Patryka Michalskiego zorganizowano w charakterze państwowym. Pogrzeb odbył się 30 sierpnia w poznańskiej Katedrze. Patryk Michalski miał 34 lata, pozostawił pogrążoną w żałobie rodzinę oraz narzeczoną.
foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
st. ogn. Łukasz Włodarczyk
Zginął podczas pożaru kamienicy na ulicy Kraszewskiego. W czwartek (29 sierpnia) w Tuchorzy w pow. wolsztyńskim o godzinie 11:00 odbył się pogrzeb śp. st. ogn. Łukasza Włodarczyka. 33-letni strażak pozostawił pogrążoną w żałobie rodzinę, w tym żonę i dwójkę dzieci. Ostatnie pożegnanie miało charakter państwowy. Na uroczystościach pojawili się m.in.:
foto: Paweł Jaskółka Super Express
Tomasz Genow
Poznaniak o bułgarskich korzeniach. Ukończył filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poszukiwał etymologii i znaczeń słów. Za jego sprawą na ścianach kamienic w centrum Poznania pojawiły się wiersze Szymborskiej, Herberta, Różewicza oraz Miłobędzkiej oraz mieszkańców Poznania. Występował na poznańskich slamach pod własnym nazwiskiem lub pseudonimem Genczo, nierzadko z satyrycznymi piosenkami śpiewanymi z autorskim tekstem na ludową nutę. Dwa nagrania slamowe można znaleźć na jego kanale YT Wassarin. Zmarł 30 VII 2024.
foto: Pixabay/Screen gnn.pl
Zenon Wechmann
Zenon Wechmann zmarł w wieku 97 lat. Był poznańskim patriotą, powstańcem Czerwca "56, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Miasta Poznania.
foto: Poznan.pl
prof. UAM dr hab. Wojciech Skrzydlewski
Zmarł 4 sierpnia 2024 roku. Profesor Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wybitny naukowiec, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń pedagożek i pedagogów, wnikliwy badacz pedagogiki z zakresu związków mediów z edukacją, wieloletni zasłużony pracownik UAM.
foto: UAM
dr. med. Tomasz Krynicki
Zmarł 19 września 2024 r. Wieloletni lekarz Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Tomasz był wybitnym lekarzem pediatrą i specjalistą w dziedzinie nefrologii dziecięcej. Lekarzem o wielkiej empatii, dla którego każdy mały pacjent był sensem jego życia zawodowego.
foto: Pixabay
prof. Michał Kobusiewicz
Znany archeolog z Poznania. Miał 85 lat. Zawodowo był związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, które przekazało informację o jego śmierci. Jego specjalnością były badania narzędzi krzemiennych i kamiennych używanych przez ludzi w okresie prahistorii. Przez większość swojego życia zawodowego związany był z Polską Akademią Nauk. W ciągu ponad sześciu dekad prowadził badania naukowe w wielu zakątkach Polski i świata. Uczestniczył w wykopaliskach m.in. w Biskipinie, Francji i Egipcie. Był też członkiem międzynarodowej misji The Combined Prehistoric Expedition, działającej na terenie Egiptu, Sudanu i Etiopii.
foto: FB: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Stanisław Pytlak
23 maja, po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat zmarł w Poznaniu Stanisław Pytlak, były piłkarz i obrońca Lecha Poznań, Polonii Poznań, Energetyka Poznań i Dębu Dębno Lubuskie.
foto: Pixabay
Henryk Wróbel
Zmarł 14 sierpnia 2024 roku. Były piłkarz Lecha Poznań, a także trener juniorów Kolejorza, których poprowadził do tytułu mistrza Polski, miał 89 lat. Pochowany na cmentarzu na Junikowie.
foto: Facebook Lech Poznan
prof. Teresa Kostyrko
Zmarła 29 lipca 2024 r. Wybitna badaczka sztuki współczesnej, współtwórczyni poznańskiego środowiska kulturoznawczego, przez całe naukowe życie związana z Instytutem Kulturoznawstwa UAM, pierwsza kierowniczka Zakładu Badań nad Kulturą Artystyczną, ceniona wykładowczyni i nauczycielka kilku pokoleń badaczy.
foto: UAM
Wojciech Tadeuszak
Tojciech Tadeuszak to niezwykle zasłużona postać dla polskiego i wielkopolskiego wioślarstwa. Przez 38 lat był prezesem PTW Tryton Poznań. W 1970 roku został członkiem zarządu Poznańskiego Towarzystwa Wioślarzy Tryton. Funkcję Prezesa Zarządu w tym klubiw pełnił w latach 1975-1989, 1992-2005 i od 2012 roku, czyli łącznie przez ponad 38 lat. Był też uznanym sędzią wioślarskim - informuje PZTW.pl.
foto: Pixabay
Henryk Blaszka
Henryk Blaszka zmarł w wieku 66 lat. Był wicemistrzem świata w klasie Finn z 1982 roku i uczestnik igrzysk olimpijskich w Seulu. W trakcie swojej kariery reprezentował barwy JKW Poznań oraz LKS Kiekrz.
foto: Polski Związek Żeglarski
prof. UAM dr hab. Monika Kowal-Linka
Zmarła 17 lipca 2024 roku. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym związała swoje życie zawodowe. W pracy badawczej umiejętnie łączyła mineralogię, geochemię, sedymentologię oraz paleontologię. Swoje naukowe pasje realizowała na obszarze Śląska Opolskiego, gdzie badała skały osadowe wieku triasowego oraz kenozoiczne formacje bazaltowe.
foto: UAM
prof. dr hab. Zbigniew Friebe
Zmarł 12 kwietnia 2024 roku. Wieloletni kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 2001-2011. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową, doskonały lekarz, zasłużony nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń lekarzy.
foto: Pixabay
Janusz Rewiński
Zmarł w wieku 74 lat aktor, satyryk, poseł na Sejm I kadencji Janusz Rewiński, znany m.in. z Kabaretu Olgi Lipińskiej, ról w filmach "Kiler", "Kiler-ów 2-ów" Juliusza Machulskiego i "Ryś" Stanisława Tyma oraz serialu "Tygrysy Europy". Był też związany z Poznaniem.
foto: AKPA
prof. Maria Burtowy
Zmarłą 17 maja 2024 roku. Wybitna naukowczyni, nauczycielka i wychowawczyni wielu pokoleń pedagogów, specjalistka w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, wieloletnia zasłużona pracowniczka UAM.
foto: UAM
dr hab. Bolesław Otulakowski prof. AM
Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową, doskonały lekarz, zasłużony nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń lekarzy.
foto: Pixabay
Krzysztof Banaszyk
Miał zaledwie 54 lata. Był znanym aktorem teatralnym, filmowym, serialowym i głosowym. Urodził się w Poznaniu. O śmierci artysty poinformował Związek Zawodowy Aktorów Polskich.
foto: AKPA
Mirosław Jankowski
Miał 78 lat. Legenda Lecha Poznań. Mirosław Jankowski był postacią znaną wszystkim sympatykom poznańskiego Lecha. Legenda klubu ze stadionu przy ulicy Bułgarskiej urodziła się 18 września 1946 roku. Jankowski w 1976 roku został kierownikiem drużyny, zastępując na tym stanowisku legendarnego Antoniego Skowrońskiego. W czasach jego pracy Kolejorz z niewielkie klubu stał się jednym z ligowych potentatów, który zaczął odnosić wielkie sukcesy.
foto: Pixabay
prof. dr hab. Władysław Rozwadowski
Zmarł 4 sierpnia 2024 roku w wieku 91 lat. Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, międzynarodowy autorytet w dziedzinie prawa rzymskiego, autor licznych publikacji naukowych, nauczyciel wielu pokoleń prawników polskich.
foto: Pixabay
Janusz Kuncewicz
24 lutego 2024 r., w wieku 68 lat zmarł Janusz Kuncewicz. Emerytowany pracownik Zaplecza Technicznego Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
foto: UAM
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...