Opuszczone wsie w Wielkopolsce. Dlaczego nikt już tutaj nie mieszka?
Opuszczone wsie w Wielkopolsce. Dlaczego nikt już tutaj nie mieszka?
Zobacz w naszej galerii opuszczone wsie w Wielkopolsce i poznań ich tajemnice!
foto: canva
Obrona (miejscowość w powiecie konińskim)
Miejscowość zniesiona 1 stycznia 2017[1]. Miejscowość wchodziła w skład sołectwa Sławoszewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.
foto: Google Street View
Chojnica (gmina Suchy Las)
W latach 1401-1402 jako kasztelan rogoziński wzmiankowany jest Jura z Chojnicy herbu Przosna. Wieś szlachecka Choinica położona była w 1580 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. W 1898 r. ówczesny właściciel Gustav von Tresckow sprzedał Chojnicę armii pruskiej z przeznaczeniem na poligon. Ostatnich mieszkańców wysiedlono po 1945. Obecnie teren dawnej wsi znajduje się na poligonie wojskowym Biedrusko, do którego wieś i tereny przyległe zostały włączone w 1945 r. We wsi znajdują się: ruiny późnogotyckiego kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (wieś była siedzibą parafii obejmującej również Morasko), betonowe ruiny neogotyckiego zamku oraz nieczynny, ale dobrze utrzymany cmentarz. W niektórych źródłach nazwa wsi brzmi Chojnice.
foto: Autorstwa Macpach1234 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35905074
Władysławowo (gmina Kleczew)
Władysławowo dawna wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Kleczew. Miejscowość zniesiona 1 stycznia 2017. Miejscowość wchodziła w skład sołectwa Sławoszewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego. Obecnie w miejscu gdzie znajdowała się wieś jest odkrywka Jóźwin IIB kopalni węgla brunatnego Konin.
foto: Google Maps
Wilanowiec (powiat pilski)
W XIX i na początku XX wieku miejscowość określana była jako obszar dworski. W języku niemieckim nosiła wówczas nazwę Wilhelmshöhe. W 1867 roku liczyła 48 mieszkańców. Według danych z 1871 roku obszar dworski obejmował 9 gospodarstw domowych w 6 budynkach i zamieszkany był przez 54 osoby (27 kobiet i 27 mężczyzn), w tym 40 ewangelików i 14 katolików. W 1885 roku miejscowość zajmowała grunty o powierzchni 399 ha, w tym 130 ha pól uprawnych, 42 ha łąk i 75 hektarów lasów. W 1921 roku Wilanowiec liczył 69 mieszkańców (33 kobiety i 36 mężczyzn) i znajdowało się w nim 5 zamieszkałych budynków. 65 osób deklarowało narodowość polską, 4 – niemiecką. 61 osób deklarowało przynależność do wyznania rzymskokatolickiego, 8 – do ewangelickiego. Po II wojnie światowej miejscowość miała status osady a jej nazwę zapisywano też niekiedy w formie Wilanówiec.
foto: Google Maps
Wiązowa (powiat koniński)
Wiązowa to niezamieszkana wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Kramsk. Należy do sołectwa Helenów Drugi. Razem z Dąbrówką jest najmniejszą miejscowością gminy. Znajduje się tu jedno opuszczone gospodarstwo.
foto: Google Maps
Łagiewniki (gmina Suchy Las)
Łagiewniki to nieistniejąca już wieś w gminie Suchy Las, w powiecie poznańskim, w województwie wielkopolskim. Obecnie leży na poligonie wojskowym Biedrusko, do którego wieś i tereny przyległe zostały włączone w 1940. W 1940 r. została włączona do obszaru poligonu Biedrusko, ale ostatni mieszkańcy opuścili Łagiewniki tuż po II wojnie światowej. 12 maja 1968 roku odsłonięto Pomnik Ofiar Faszyzmu ku czci pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi i okolicy.
foto: Google Maps
Żerniki (powiat wrzesiński)
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa poznańskiego. Przez wieś przepływa wypływająca z mokradeł struga Żeleźnica, zwana przez mieszkańców okolicznych miejscowości Bardzianką. We wsi obecnie mieszkają tylko dwie rodziny. Nie ma asfaltowych dróg, jest tylko zarośnięty bruk. Nie ma też tabliczki z nazwą wsi. Przy wjeździe do wsi stoi zrujnowany budynek mieszkalny i figura Matki Boskiej. Do Żernik można dojechać z Chociczki i Opatówka.
foto: Google Maps
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...