
Punkty widokowe w Wielkopolsce - gdzie warto się udać?

Gniezno - wieża katedralna
W Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie udostępniono turystom dodatkową atrakcję w postaci tarasu widokowego zlokalizowanego w wieży południowej. Żeby móc cieszyć się malowniczymi widokami, podziwiać panoramę miasta i dostrzec nawet komin elektrociepłowni w podpoznańskim Karolinie, należy pokonać 239 schodków. Wysokość wynosi 55 m nad Wzgórzem Lecha, przy którym wraz ze starym miastem zlokalizowane są najważniejsze zabytki miasta.

Kalisz - wieża ratuszowa
Miasto powiatowe nad Prosną, duży ośrodek turystyczny, z najstarszą pisaną historią w Polsce, położony ok. 120 km na południowy wschód od Poznania
Ratusz został wybudowany po 1360 roku Kiedy przebudowano go w 1593 roku należał do najokazalszych budowli barokowych w Polsce. Niestety w 1914 r. został zburzony przez Prusaków. Odbudowano go w 1925 roku według projektu architekta Sylwestra Pajzderskiego. Na wieży zainstalowano zegar z tarczami o średnicy ok.3 metrów.

Licheń Stary (Bazylika MB Licheńskiej)
Wieś położona 8 km na południowy wschód od Ślesina, na wschodnim brzegu jeziora Licheńskiego.
Znajduje się tutaj największy polski kościół wzniesiony w latach 1994–2004, centrum kultu religijnego w kraju — Bazylika MB Licheńskiej. Jedną z atrakcji obok największego polskiego dzwonu „Maryja Bogurodzica” jest z pewnością taras widokowy udostępniony licznym turystom. Na 141,5 m. wieży licheńskiej świątyni usytuowane są dwa poziomy platform widokowych. Sama wieża do poziomu 72 m. została zbudowana z żelbetonu, a wyżej ze stali. Oba punkty widokowe umieszczone zostały na wysokości: dolny 120 i górny 130 m., gdzie przy sprzyjającej aurze widoczność sięga 30 km.

Poznań - Wieża zamkowa
Miasto nad Wartą, stolica województwa i stolica regionu, ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Wieża zamku królewskiego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu jest doskonałym punktem widokowym na całe miasto. A widok jest na prawdę imponujący!

Wągrowiec - wspinalnia
Odrestaurowana w 2008 roku zabytkowa wspinalnia Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie obecnie mieści się Izba Tradycji Pożarnictwa OSP w Wągrowcu, a na jej szczycie taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą panoramę miasta. Oprócz plansz dotyczących dziejów wągrowieckiej OSP, można tu zobaczyć także dawny sprzęt strażacki oraz umundurowanie bojowe i galowe. Dużą atrakcją dla zwiedzających będzie zapewne kolekcja modeli samochodów strażackich.
Wieża widokowa nie ma ustalonych odgórnie godzin otwarcia i zamknięcia. Zazwyczaj obecni są tam członkowie OSP.
