Tu stanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Byliśmy na plaży
Gdzie powstanie elektrownia jądrowa na Pomorzu?
Lokalizacja elektrowni Lubiatowo-Kopalino to tak naprawdę obszar na zachód od wejścia na plażę nr 45 w Lubiatowie.
Gmina Choczewo - naturalnie piękna
Gmina Choczewo, w której ma stanąć elektrownia jądrowa jest gminą rolno-turystyczną. "Będzie trzeba dodać jeszcze jeden przymiotnik: przemysłowa" - mówi wójt Choczewa Wiesław Gębka - "Nam niszczy się gminę, chcemy na tym zarobić". Władze samorządowe zakładają, że budowa elektrowni przyniesie gminie zyski, w Choczewie zamieszka dodatkowe kilkanaście tysięcy osób, a przy okazji rozbudowana będzie infrastruktura kolejowa, drogowa, gastronomiczna oraz noclegowa.
Ścieżka szczytem klifu w Lubiatowie
"Przy planowanym terenie budowy obiektu jądrowego zlokalizowane są wejścia na plażę nr 46, 47, 48, 49, które ze względu na planowane do przeprowadzenia na właściwym etapie prace, zostaną czasowo zamknięte. Co ważne dla mieszkańców i turystów - w tym czasie zostaną zaprojektowane nowe wejścia na plażę. Ich lokalizacja zostanie ustalona na dalszych etapach inwestycji. W wybranych miejscach mogą wystąpić czasowe ograniczenia" - informuje spółka PEJ
Trasa z Lubiatowa do Słajszewa
Wysokie zbocze klifowe z czasem zmienia się w coraz łagodniejsze - wydmowe.
Plaża pomiędzy Lubiatowem, a Słajszewem (gm. Choczewo)
Przeciwko budowie elektrowni protestuje Stowarzyszenia Bałtyckie SOS. "Nie chcemy elektrowni na obszarach naturalnie pięknych Słajszewa w gminie Choczewo. Przypominamy, że decyzja środowiskowa wydana przez GDOŚ jeszcze nie jest ostateczna. Bałtyckie SOS jako strona w postępowaniu będzie zaskarżać decyzję GDOŚ" - mówią uczestnicy protestów.
Plaża pomiędzy Lubiatowem, a Słajszewem (gm. Choczewo)
To ulubione miejsce dla fotografów. Na plaży łatwo można znaleźć drewniane kłody i konary wyrzucone przez morze na brzeg.
Plaża w Słajszewie.
Budynki elektrowni nie będą stały bezpośrednio na plaży. Teren całkowicie zamknięty w okól strategicznych urządzeń będzie się znajdował 300 metrów od plaży, w głąb lądu. Na plaży stanie jednak molo, a w czasie budowy będzie tędy poruszał się ciężki sprzęt.
Plaża Słajszewo, wejście nr 47
Miejsce, gdzie rzeczywiście staną budynki elektrowni jest oddalone kilka kilometrów w stronę Łeby. Spółka PEJ informuje mieszkańców o czasowym zamknięciu wejść na plażę nr 46, 47, 48, 49.
Plaża Słajszewo, wejście nr 47
To wejście nr 47 w Słajszewie. Dlaczego nazwy Słajszewo nie zobaczymy w żadnych dokumentach? Oficjalnie przyjętą nazwą jest Lubiatowo-Kopalino, od 2010 taką nazwę lokalizacji przyjęło Ministerstwo Gospodarki, w 2024 roku została potwierdzona dokumentem Rady Ministrów i ta nazwa pozostanie już do końca inwestycji.
Plaża Słajszewo, wejście nr 47
Budynki elektrowni staną za ścianą lasu. Drzewa mają osłaniać budowlę, dać komfort wypoczywającym i pozostać ostoją dla zwierząt.
Plaża w Słajszewie
To jedne z najdzikszych plaż nad Bałtykiem. Przeciwnicy budowy elektrowni w gminie Choczewo wskazują, że inwestycja odbije się na turystyce. Spółka PEJ stoi na stanowisku, że "przykłady międzynarodowe pokazują, że elektrownie jądrowe bywają lokowane w regionach atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo. Mało tego, z uwagi na rozwój infrastruktury, wpływy podatkowe i idący za nimi znacznie większy budżet na rewitalizację zabytków oraz rozwój atrakcji turystycznych, tego typu inwestycje mogą nawet przyczynić się do rozwoju turystyki".
Wydmy w gminie Choczewo
Charakterystyczna jest roślinność wydmowa i brak klifu. Z boru sosnowego przechodzi się przez wydmę szarą i białą wprost na plażę.
Plaża Słajszewo
Na dzikich plażach można obserwować niezwykłe zjawiska. Taki obrazek stworzył wiatr zabierając najlżejszy piasek. To deflacja.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
To tu będzie działo się najwięcej. W tym miejscu instalacja z budynków elektrowni połączy się z Morzem Bałtyckim. W głąb morza prowadzić będzie ponad kilometrowe molo spacerowe.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Przejście z lasu na plaże jest naprawdę malownicze.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Dla takiego widoku do Słajszewa przyjeżdżają turyści z całej Polski.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Widok z wejście nr 48 w stronę Lubiatowa. Lokalizacja Lubiatowo-Kopalino została wskazana jako preferowana przez spółkę już w 2021 r. z uwagi na równowagę pomiędzy aspektami środowiskowymi a czynnikami społeczno-gospodarczymi oraz bezpieczeństwa jądrowego.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Widok z wejście nr 48 w stronę Osetnika. Spółka PEJ podaje, że w preferowanym wariancie i podwariancie przy budowie kanałów układu chłodzenia będą wykorzystane tzw. maszyny do tunelowania - TBM (tunel boring machine), takie jak stosuje się m. in. przy budowie metra. Dzięki temu będzie możliwe zachowania pasa drzew oddzielającego elektrownię od plaży oraz nie będzie konieczności rozkopywania samych plaż.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Plaża znajduje się za wydmą porośniętą trawami.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
W miejscach, gdzie zapowiadana jest budowa elektrowni widać oznakowania terenu.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Budynek stanie za linią drzew, wydmy oraz plaża pozostanie dostępna dla zwierząt, mieszkańców i turystów.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Tak wygląda wejście na plażę od strony lasu, gdzie przebiega ścieżka rowerowa. Spółka PEJ otrzymała decyzję lokalizacyjną, czyli prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej.
Wejście nr 48 plaża w Słajszewie
Wzdłuż Bałtyku wiedzie ścieżka rowerowa Eurovelo R10, szalki nordic walking oraz szlaki do jazdy konnej.
Las na trasie Lubiatowo - Słajszewo
W lesie w gminie Choczewo trwa wycinka drzew. Jak informują leśnicy, nie ma to związku z budową elektrowni, która jest jeszcze na etapie planowania. Wycinane są sosny.
Wejście nr 47 Słajszewo
Teren, na którym mogą być prowadzone prace budowlane dla preferowanej lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” zajmie maksymalną powierzchnię około 2585 ha. Z tego 688 ha zajmuje przebadana część lądowa, a pozostałe 1 897 ha obejmuje obszar morski. Co ważne, obszar lądowy i morski przebadany przez Spółkę PEJ to 37369 ha.
Las trasa Lubiatowo-Osetnik
Protestujący przeciwko budowie elektrowni jądrowej sprzeciwiają się zniszczeniu okolicznych lasów. Spółka PEJ tłumaczy, że wyznaczyła „strefy stałego wylesienia”, w której powstanie obiekt jądrowych. "Warto tu dodać, że ze względu na szeroką dostępność lasów w gminach lokalizacyjnych, przekształcenia terenów leśnych nie będą stanowić istotnego oddziaływania na leśnictwo, co potwierdzają wyniki przeprowadzonych badań. W preferowanym wariancie i podwariancie technicznym inwestycji, trwałe wylesienie wyniesie ok. 335 ha, z czego po zakończeniu budowy w wyniku dodatkowych nasadzeń obszar ten uda się zmniejszyć do niecałych 300 ha" - czytamy. Wiadomo jednak, że oprócz samej elektrowni powstać będą musiały drogi oraz kolej, a to również wpłynie na wygląd okolicznych lasów.
Lubiatowo, gmina Choczewo
Preferowana lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej to "Lubiatowo-Kopalino". Część lądowa Obszaru Realizacji Przedsięwzięcia (teren zarezerwowany na budowę elektrowni jądrowej) zlokalizowana jest na terenie gminy Choczewo w obrębach geodezyjnych: Jackowo, Sasino i w niewielkim stopniu Słajszewo (grunty rolne, łąki i pastwiska) - podaje spółka PEJ.
Bałtyckie SOS
W gminie rozwieszonych jest wiele plakatów, naklejek i banerów z hasłem "Sto atom", "Nie dla atomu". To efekt działalności Stowarzyszenia Bałtyckie SOS. 24 sierpnia 2023 r. wraz z przedstawicielami EKO-UNIA i Zieloni Warszawa w kancelarii Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska złożono 10 000 podpisów przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Słajszewie w gminie Choczewo.
Lubiatowo
Do tego miejsca można podjechać samochodem. By zobaczyć dzikie plaże, w pobliżu których realizowana będzie budowa elektrowni trzeba przejść 3,5 kilometra brzegiem morza.