
Znane osoby urodzone w Poznaniu. Zobacz w naszej galerii kto urodził się w Poznaniu!

Anna Jantar
Anna Maria Szmeterling (Jantar) urodziła się w 1950 roku w Poznaniu. Już od najmłodszych lat przejawiała talent muzyczny. Uchodziła za ikonę muzyki pop polskiej estrady. Zaliczana do grona popularnych i słynnych polskich piosenkarek lat 70. XX wieku. Wylansowała takie przeboje jak m.in.: „Tyle słońca w całym mieście”, „Nic nie może wiecznie trwać”.
Zginęła w katastrofie lotniczej w 1980 roku.

Emilia Krakowska
Emila Krakowska urodziła się 20 lutego 1940 w Poznaniu.
Jest aktorką filmową, która ugruntowała swoją pozycję udziałem w wielu serialach telewizyjnych. W latach 80. XX w. była członkinią Narodowej Rady Kultury. Należała do grupy aktorów, którzy nie bojkotowali sceny polskiej po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981.

Grażyna Kulczyk
Grażyna Kulczyk urodziła się 5 listopada 1950 roku w Poznaniu.
Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach odbyła aplikację sędziowską i rozpoczęła pracę w Instytucie Prawa Cywilnego na macierzystej uczelni.
Po kilku latach zrezygnowała jednak z pracy naukowej, by zaangażować się w budowanie własnego biznesu, w którym stara się łączyć biznes ze sztuką na podstawie jej filozofii życiowej: 50 50 (50% wszystkich przedsięwzięć biznesowych stanowi sztuka). Sztandarowym przykładem jej realizacji jest wielokrotnie nagradzany Stary Browar, otwarty w 2003 w wyniku rewitalizacji i rozbudowy zrujnowanych XIX-wiecznych zabudowań Browaru Huggerów. Obiekt jest jedną z atrakcji turystycznych Poznania. Od 2015 jego właścicielem jest niemiecki fundusz Deutsche Asset & Wealth Management[8], który przekształcił się w Deutsche Asset Management

Grzegorz Wons
Grzegorz Wons urodził się 28 marca 1952 w Poznaniu.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1972). W 1976 ukończył studia na PWST w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą tej uczelni.
Popularność przyniosły mu role w Teatrze Telewizji i udział w Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym wcielał się w pana Doradcę. Pod koniec lat 80. pracował fizycznie w Szwecji

Magda Linette
Magda Linette urodziła się 12 lutego 1992 w Poznaniu.
Polska tenisistka, reprezentantka kraju w Pucharze Billie Jean King oraz na Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro i 2020 w Tokio. Zwyciężczyni dwóch turniejów WTA w grze pojedynczej i dwóch w grze podwójnej.
Półfinalistka wielkoszlemowego Australian Open 2023 w grze pojedynczej i French Open 2021 w grze podwójnej.

Marek Jędraszewski
Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 w Poznaniu.
Polski duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, biskup pomocniczy poznański w latach 1997–2012, arcybiskup metropolita łódzki w latach 2012–2017, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski od 2014, arcybiskup metropolita krakowski od 2017.
W 1967 zdał egzamin dojrzałości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W latach 1967–1973 studiował w Poznaniu w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym. Święceń prezbiteratu udzielił mu 24 maja 1973 arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak.

Peja
Peja, właśc. Ryszard Waldemar Andrzejewski, urodził się 17 września 1976 roku w Poznaniu.
Członek grupy hip-hopowej Slums Attack, której był współzałożycielem. Jego albumy rozeszły się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy w Polsce, zaś sam artysta został dwa razy nominowany do nagrody Fryderyka, w tym raz został laureatem. Jako raper ustanowił rekord i wraz z Tede stał się artystą z największą liczbą albumów w historii, które zadebiutowały na Polskiej liście przebojów – OLiS

Roman Wilhelmi
Roman Zdzisław Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. Zmarł 3 listopada 1991 w Warszawie.
Jego pierwsza ważna rola to postać Stanley’a w sztuce Tramwaj zwany pożądaniem. Przez 30 lat był związany z Teatrem Ateneum, zagrał w około 50 spektaklach. W 1986 przeniósł się do Teatru Nowego, w którym pracował aż do śmierci. Za jego debiut filmowy uważa się rolę w Eroice Andrzeja Munka. Zagrał w Krzyżakach. Bardzo popularny stał się po roli w serialu telewizyjnych Czterej pancerni i pies.

Borys Mańkowski
Borys Mańkowski urodził się 13 października 1989 w Poznaniu.
Polski zapaśnik i zawodnik MMA, od 2014 do 2017 międzynarodowy mistrz KSW w wadze półśredniej oraz były pretendent do międzynarodowego mistrzostwa KSW w wadze lekkiej. Obecny nr. 6 rankingu KSW w wadze lekkiej.

Boxdel
Michał Baron urodził się 2 marca 1995 roku w Poznaniu.
Michał Baron znany częściej jako Boxdel i Masny Ben swoją popularność zdobył w Internecie.
Znany jest jako twórca treści na YouTube, a w ostatnich czasach również za sprawą muzyki i gali Fame MMA.

Sylwia Grzeszczak
Sylwia Grzeszczak urodziła się w 1989 roku w Poznaniu.
Piosenkarka.

Katarzyna Bujakiewicz
Urodzona w 1972 roku w Poznaniu.
Aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka samorządowa.

Halina Frąckowiak
Halina Frąckowiak urodziła się w Poznaniu w 1947 roku.
Jej największe przeboje to "Serca gwiazd", "Papierowy księżyc" i "Bądź gotowy dziś do drogi".

Urszula Sipińska
Urodziła się w 1947 roku w Poznaniu.
Jej największe przeboje to "Mam cudownych rodziców" i "Komu weselne dzieci".

Krzysztof Grabaż Grabowski
Krzysztof Grabowski ps. „Grabaż” (ur. 13 marca 1965 w Poznaniu) – polski wokalista, poeta i autor tekstów. Kompozytor większości utworów zespołów Strachy na Lachy, Pidżama Porno, Lavina Cox, Ryzyko, Papierosy i Ręce do Góry, z wykształcenia historyk. Teksty „Grabaża” funkcjonują również bez muzyki jako wiersze.

Bartosz Bereszyński
Bartosz Bereszyński urodził się 12 lipca 1992 roku w Poznaniu.
Bereszyński jest wychowankiem TPS-u Winogrady, z którego przeniósł się do Poznaniaka Poznań. Następnie został zawodnikiem Warty Poznań, by w 2009 podpisać kontrakt z Lechem Poznań. Początkowo występował jako pomocnik i napastnik.
Polski piłkarz, występujący na pozycji obrońcy we włoskim klubie SSC Napoli, do którego jest wypożyczony z UC Sampdorii, reprezentant Polski.

Arkadiusz Głowacki
Arkadiusz Głowacki urodził się 13 marca 1979 roku w Poznaniu.
Polski piłkarz, który występował na pozycji obrońcy. W latach 2002-2011 reprezentant Polski. Uczestnik Mistrzostw Świata 2002. Wieloletni zawodnik i kapitan Wisły Kraków, w barwach której w 2018 zakończył piłkarską karierę.
Głowacki swoją karierę rozpoczynał występując w zespołach TPS-u Winogrady oraz SKS 13 Poznań. Profesjonalnie zaczął grać w Lechu Poznań, do którego trafił w 1995 roku. W polskiej ekstraklasie zadebiutował 7 maja 1997 w spotkaniu Lecha Poznań z Amicą Wronki. W trakcie sezonu 1999/2000 przeniósł się do Wisły Kraków, gdzie występował przez ponad dziesięć lat, pełniąc funkcję kapitana zespołu od 2005 roku. Z Wisłą Głowacki sześć razy sięgnął po mistrzostwo Polski oraz dwukrotnie zdobył puchar kraju.