Jesteście ciekawi, gdzie dokładnie zamontowano konkretne rzeźby lub instalacje? Niektóre z nich mają charakter użytkowy, jak na przykład kolumny w charakterystyczne dwukolorowe paski, na których zawieszono tablice informacyjne. Jednak nie są to zwyczajne kolumny. Co łączy je ze sztuką? Odpowiedź znajdziecie w artykule!
Rzeźby i instalacje w Starym Browarze
Zaczynamy od wspomnianych powyżej kolumn. Jest to dzieło Leona Tarasewicza z 2003 roku. Instalacja powstała na 750-lecie Poznania i co ciekawe nie trafiła od razu do galerii. Najpierw eksponowana była na kolumnach Teatru Wielkiego. Co charakteryzuje kolumny z dziełem Tarasewicza? Zielono-żółte, jaskrawe pasy naniesione na 54 kręgi.
Na terenie Starego Browaru można nawet odpocząć na dziele sztuki. Nawiązuję do czarno-białej marmurowej, użytkowej ławki, autorstwa Piotra Kurki z 2004 roku. Po stronie białej umieszczona jest sylwetka złotego kruka. Całość symbolizuje odwieczny konflikt dobra (jasności) ze złem (ciemnością). Na froncie instalacji zapisano" "Konflikt między dobrem a złem jest chorobą umysłu".
Co jeszcze zobaczymy w galerii? Tego nie da się ominąć. W centralnej części Starego Browaru zainstalowano dużą rzeźbę, autorstwa Igora Mitoraja z 1991 roku. Instalacja przedstawia fragment ludzkiej twarzy, wzorowany na posągach antycznych herosów. Artysta nazwał dzieło: "Thsuki-no-hikari" (Blask Księżyca). Tym samym monumentalna rzeźba przypomina maskę.
Dość niecodzienną instalacją jest dzieło Henyo-Penyo Myomyonmyo pt. "Mr." z 2005 roku. Ten japoński artysta, znany jest z prezentowania młodych dziewczyn w stylu mangi. Trzeba przyznać, że duża i kolorowa postać dziewczyny, przyciąga uwagę.
W Starym Browarze koniecznie trzeba zobaczyć "Kufel". Właśnie tak swoje dzieło nazwał Wojciech Kujawski w 2007 roku. Tę rzeźbę z brązu zaprezentowano podczas otwarcia nowej części Starego Browaru. Co więcej, przy tej okazji pobito dwa rekordy Guinnessa – największy kufel piwa i największa ilość wypitych z jednego naczynia litrów tego trunku.
W tej galerii handlowej należy patrzeć także na sufit, ponieważ i tam można dostrzec sztukę. Mowa o "Citta Gentile", czyli instalacji kinetycznej (wiszącej), autorstwa Alessandro Mendini z 2004 roku. Instalacja przygotowana specjalnie dla wnętrz Starego Browaru.
Jednak to nie wszystko! W Starym Browarze znajdują się także inne dzieła sztuki, przy których warto się zatrzymać. Oprócz tego wnętrze galerii jest spójne i eleganckie, nawet windy zostały ozdobione w bardzo estetyczny sposób (wyglądają jak namalowane obrazy).