Fotowoltaika

i

Autor: pixabay.com

Technologie

Jak działa 15-letnia fotowoltaika? Sprawdzili to polscy naukowcy w Niemczech

Na pewno wielu z nas irytowały swego czasu telefony z automatycznymi komunikatami o treści "Czy jest pan/pani zainteresowany/a panelami fotowoltaicznymi?" Ta technologia ma już wiele lat, jest stosowana na całym Świecie, a polscy naukowcy postanowili sprawdzić ich stan po... 15 latach użycia. Zobaczcie, jakie zobaczyli efekty!

Panele fotowoltaiczne - jak działają po 15 latach?

Panele fotowoltaiczne, okryte ostatnio złą sławą przez dość natarczywe reklamy firm, które je oferują. Jest to jednak już od dawna znana technologia. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk postanowili sprawdzić, jak działa taka 15-letnia fotowoltaika. Żeby być bardziej obiektywnym, sprawdzili ją w Niemczech.

Panele fotowoltaiczne wydajne nawet po wielu latach

Jak zbadali naukowcy Polskiej Akademii Nauk, piętnastoletnie panele fotowoltaiczne badane w Sinsheim w Niemczech moc paneli spadła niewiele. W przypadku dużych paneli jest to 1,9 procent, a mniejszych 2,9 procent po 15 latach. To naprawdę niewiele. Co stanowi niższe wartości, niż podają podręczniki.

Jak długo mogą działać panele fotowoltaiczne?

Według producentów, wydajność paneli fotowoltaicznych po ćwierć wieku powinna wynosić aż 80 procent. Potwierdzają to de facto badania polskich naukowców. Co oznacza, że choć to droga inwestycja, łatwo się zwróci, gdyż jest to inwestycja na przynajmniej pokolenie.

Zobaczcie, jak oszczędzać na prądzie?

Fotowoltaika na balkonie