Smoking zwany także dinner jacket, tuxedo lub black tie jest męskim strojem półformalnym wieczorowym. Pod względem stylistycznym smoking jest połączeniem dwóch różnych strojów, a mianowicie fraka, który został pozbawiony ,,ogona’’ oraz bonżurki używanej w palarniach tzw. smoking jacket. Samo słowo ,,smoking’’ oznacza strój, a dokładnie aksamitną marynarkę zwykle w kolorze innym niż czarny tzw. smoking jacket, którą panowie zakładali podczas palenia papierosów, a wracając na uroczystość zakładali z powrotem klasyczną marynarkę od smokingu. W hierarchii formalności stoi wyżej niż garnitur, ale niżej niż frak. Smoking jest strojem wieczorowym, dlatego powinno się go nosić wyłącznie po zmroku lub po godzinie 18. Na zaproszeniach jest określany jako Black Tie.
Smoking kiedyś, a smoking dziś
Początki smokingu męskiego sięgają lat 60 XIX wieku, a jego podwójne pochodzenie sprawia, że do dziś istnieją jego dwie odmiany. Mowa tu o smokingu pochodzącym od fraka ze szpiczastymi klapami oraz od bonżurki z kołnierzem szalowym. Klasyczny black tie to smoking z marynarką jedno lub dwurzędową. Obecnie najpopularniejszą wersją jest marynarka jednorzędowa z klapami szalowymi. Znacznie rzadziej spotyka się marynarki dwurzędowe z klapami zamkniętymi (frakowymi). Klasyczny smoking występował w kolorze czarnym ewentualnie granatowej czerni tzw. midnight blue. W dzisiejszych czasach smoking ewoluował i występuje w wielu wersjach kolorystycznych.
Budowa smokingu - na co zwrócić uwagę
Generalnie wszystko ma znaczenie poczynając od rodzaju materiału, odcienia czerni po krój, rodzaj wykończenia klap czy guzików oraz odpowiednio dobrane dodatki. Decydując się na zakup smokingu bardzo istotną sprawą jest:
- materiał z którego smoking jest uszyty. Najlepszym materiałem będzie wysokiej jakości wełna czesankowa, którą charakteryzuje gładkość i delikatność tkaniny. Może być też wełna z domieszką jedwabiu albo moheru, które nadają tkaninie szlachetności i połysku.
- marynarka zapinana na jeden guzik. Powinien on być pokryty jedwabiem. To samo dotyczy guzików przy rękawie, które również są obszyte oraz do siebie przylegają. Zdarza się że spotkamy w sprzedaży smokingi z guzikami plastikowymi ewentualnie wykonane z rogu bawolego (tego rodzaju zmiany powodują obniżenie formalności stroju).
- klapy (wyłogi) marynarki mogą przyjmować formę kołnierza szalowego (wywodzącego się z bonżurki) jak i klap frakowych (wywodzących się od fraka). Klapy, podobnie jak guziki, również pokryte są matowym jedwabiem, połyskującą satyną lub matowym rypsem. Możemy też spotkać smokingi, które mają klapy z tego samego materiału co reszta marynarki, jednak taka wersja smokingu jest mniej formalna.
- butonierka występuje tylko w smokingu z kołnierzem frakowym, nie powinno jej być w smokingu w wersji z kołnierzem szalowym.
- kieszenie w marynarce nie powinny mieć patek. Jeżeli patki jednak występują, należy je schować.
- brustasza (kieszonka na piersi), która powinna być wypełniona bawełnianą lub lnianą poszetką w kolorze białym. Poszetka powinna być złożona w sposób prezydencki, czyli równo z wystającym na około 1 cm kawałkiem materiału.
- marynarka od smokingu nie posiada rozcięcia z tyłu.
- spodnie nie powinny mieć szlufek. Pasek ma zbyt roboczy charakter i zupełnie nie nadaje się do tak formalnego stroju, jakim jest smoking. W celu podtrzymania spodni, jeśli jest taka konieczność, zakładamy szelki w kolorze białym lub czarnym koniecznie zapinane na guzik.
- spodnie powinny mieć pojedyncze boczne lampasy wykonane z tego samego materiału co wyłogi.
- obowiązkowym dodatkiem jest również pas smokingowy zwany hiszpańskim. Jest on wykonany z tego samej tkaniny co wyłogi. Pas jest zapinany z tyłu na guziki i ma pięć poziomych plis zwróconych ku górze. Ma on za zadanie osłonić marszczącą się koszulę w momencie gdy rozpinamy marynarkę lub siadamy. Z pasa możemy zrezygnować tylko wtedy, gdy pod marynarką jest kamizelka.
Dodatki do smokingu - czy są naprawdę aż tak istotne?
Oczywiście, że tak. Nawet dobrze skrojony i najlepszej jakości smoking może prezentować się przeciętnie, jeżeli dobierzemy nieodpowiednie dodatki. Mowa tutaj np. o koszuli, która zawsze powinna być śnieżnobiała, inne kolory choćby kość słoniowa nie wchodzą w grę. Koszula powinna być zapinana na guziki jubilerskie, zwykle ma też gors wykonany z piki. Ewentualnie z plisą zakrywającą guziki bieliźniane obowiązkowo z mankietem francuskim (podwójnym) na spinkę. Kołnierzyk może być wykładany lub stójkowy. Obowiązkowo do koszuli zawsze zakładamy czarną, samodzielnie wiązaną muchę z jedwabiu. Gotowa mucha odbiera możliwość personalizacji stroju wieczorowego. Inny niż czarny kolor muchy może być tylko wtedy, gdy smoking jest w innym kolorze. Wówczas dobieramy muchę do koloru klap. Jeżeli chodzi o buty to powinny być one jak najprostsze w formie. Najbardziej odpowiednie są dwa typy obuwia, a mianowicie czółenka lub wiedenki. Buty do smokingu powinny być czarne z lakierowanej skóry, najlepszym wyborem będą lakierki z zamkniętą przyszwą. Równie ważnym elementem jest odpowiednio dobrana skarpeta, która musi być długa oraz z dobrej jakości wełny, bawełny lub jedwabiu, oczywiście w kolorze spodni.
Szycie na miarę a gotowy produkt - na co się zdecydować
Smoking szyty na miarę to idealne rozwiązanie nie tylko dla panów którzy cenią sobie styl i wygodę, ale również dla mężczyzn o nietypowej budowie ciała, którzy mają problem ze znalezieniem idealnie dopasowanego gotowego modelu. Smoking szyty na miarę jest idealnie dopasowany do sylwetki, uszyty z dużą dbałością o każdy szczegół oraz odzwierciedlający naszą osobowość. Wszystko zależy od naszych potrzeb, jeżeli jesteśmy w stanie znaleźć smoking, który spełnia nasze oczekiwania to jak najbardziej zdecydujmy się na niego. Jeżeli nic z gotowych modeli nie przekonuje nas w 100 % możemy się wtedy zdecydować na szycie na miarę.
Jakich błędów nie popełniać decydując się na zakup smokingu?
- krawat zamiast muchy jest niedopuszczalny
- mucha wyłącznie w kolorze czarnym (nigdy do smokingu nie dobieramy dodatków do koloru sukni itp.)
- koszula tylko i wyłącznie śnieżnobiała
- buty zawsze w kolorze czarnym najlepiej z licowanej skóry lub lakierki
- źle dobrany rozmiar jest częstym błędem przy zakupie smokingu
- noszenie smokingu przed zmrokiem, niestety to najczęściej popełniany błąd
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.giacomo.pl