Wybory w PRL - jak wyglądały?
Wybory w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej od zarania, od 1946 i referendum nie miały nic wspólnego z prawdziwymi wyborami. Nie były demokratyczne, równe, uczciwe, tajne. Przede wszystkim były sfałszowane. Szczególnie te pierwsze, gdy jeszcze funkcjonowały partie, które miały cokolwiek wspólnego z demokracją.
Wybory w 1947 roku - jak je sfałszowano
Oficjalnie - Blok "Demokratyczny" złożony z PPS, PPR, Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego miał uzyskać 80,1 procenta głosów. Największy konkurent - Polskie Stronnictwo Ludowe miało zdobyć 10,3 procenta głosów. Mandaty były liczone zgodnie z metodą d'Hondt'a, oraz nie było progu wyborczego. Jednak realnie, jak przedstawiają dane z notatek rzeczywistych głosów obywateli, to PSL miał uzyskać 63 procent głosów, a komuniści około 27.
Wybory w 1969 roku - półmetek PRL
Wybory w 1969 roku były już obowiązkowe. Każdy obywatel miał obowiązek wziąć udział w głosowaniu. Brak udziału wiązał się z konsekwencjami. Frekwencja wyniosła 97,61 procenta głosów. PZPR otrzymał ponad 55 procenta, ZSL 25, SD 8,5, PAX i Znak ok. 1 procent. Na Front Jedności Narodowej miało zagłosować, według narracji PRL 99,22 procenta osób. Nie ma z tamtego czasu danych o prawdziwych wynikach.