Kąpielisko Łazienki w Powidzu zamknięte

i

Autor: Facebook/Gmina Powidz

KĄPIELISKA

Jedno z najbardziej popularnych kąpielisk w Wielkopolsce zamknięte! Poznaniacy chętnie tam wypoczywali. Winne bakterie

2023-07-26 12:48

Sanepid zamknął kąpielisko Łazienki w Powidzu. Wszystko przez stwierdzenie ponadnormatywnych ilości bakterii coli. Do badań pobrano drugą próbkę wody, na razie jednak kąpiel jest tam zabroniona. Jezioro Powidzkie uchodzi za najczystszy akwen w Polsce.

Jezioro Powidzkie to najczystszy akwen w Polsce

- Jak się okazuje to jezioro powidzkie jest prawdopodobnie najczystsze w Polsce - ogłosił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W czerwcu badano przejrzystość wody w zbiorniku tzw. metodą Secchiego. Osiągnięto niesamowity wynika - 10,38 metra. Poza sztucznymi zbiornikami i jeziorami górskimi, to największa zaobserwowana, zmierzona w trakcie rutynowych pomiarów wartość w Polsce.

Jezioro Powidzkie. Kąpielisko Łazienki zamknięte przez Sanepid

Gmina Powidz poinformowała we wtorek w mediach społecznościowych, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zamknął kąpielisko Łazienki. Wszystko przez nadmierną ilość bakterii coli. - Pozostałe kąpieliska na terenie Gminy Powidz - Przybrodzin oraz Dzika Plaża w Powidzu są CZYNNE, badania potwierdziły przydatność wody do korzystania - przekazano w komunikacie.

Z kąpieliska Łazienki pobrano wodę do ponownych badań. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, kąpielisko zostanie otwarte. - Sprawdzono sieć kanalizacji sanitarnej w rejonie jeziora pod kątem ewentualnych wycieków, nie stwierdzono tutaj nieprawidłowości - poinformowała gmina. - Prosimy korzystających z jeziora o odpowiedzialne postawy, bowiem główną przyczyną problemu, który się pojawił, jest pozbywanie się nieczystości do jeziora! - zaapelowano w poście.

Gdzie leży Jezioro Powidzkie?

Jezioro Powidzkie położone jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego, niedaleko Gniezna (30 km). Z Poznania natomiast odległość wynosi 80 km. To lubiane przez poznaniaków miejsce na weekendowy wypoczynek.

Zobaczcie zdjęcia pięknego Jeziora Powidzkiego.