Tylko w stolicy Wielkopolski do 22. maja będzie można zobaczyć w sumie ponad 50 premierowych produkcji pełnometrażowych i kilkanaście krótkich metraży. Do Poznania przyjedzie dziewięcioro twórców filmowych, którzy opowiedzą o swoich produkcjach. Łącznie w programie jest 13 wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania z lokalnymi ekspertami. Więcej informacji można znaleźć na www.mdag.pl w zakładce Poznań.
GALA OTWARCIA FESTIWALU
W piątek o godz. 20:00 zapraszamy do Kina Muza, gdzie pierwszego festiwalowego wieczoru obejrzymy kanadyjsko-amerykański film “WULKAN MIŁOŚCI” w reż. Sary Dosy. To produkcja w nowej sekcji MDAG - Love Stories. Opowiada o historii niezwykłego trójkąta miłosnego: małżeństwa Katii i Maurice’a Krafftów oraz wielbionych przez nich wulkanów. Para przez ćwierć wieku podróżowała do wszystkich takich miejsc, które mogli znaleźć na naszej planecie. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów o tych tajemniczych miejscach na Ziemi.
Na gali otwarcia będą obecni jurorzy, którzy przyznają Nagrodę Wolności jednemu spośród 12 filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym festiwalu. Przez najbliższy weekend w Muzie będzie można spotkać pisarkę, feministkę i aktywistkę Sylwię Chutnik, reżysera Pawła Łozińskiego oraz rysownika i plakacistę, Maxa Skorwidera. To właśnie to trio wybierze film, który najwierniej broni fundamentów wolności. Nagroda, którą ufundowało Miasto Poznań, zostanie przyznana po raz drugi. O tym, do kogo powędrują 3 tys. euro, dowiemy się podczas gali w czwartek, 19. maja o godz. 19:30.
CO JESZCZE W PROGRAMIE?
Pierwszego dnia festiwalu już od godz. 14:00 zapraszamy na seanse do Kina Muza. Pierwszym filmem, który zostanie wyświetlony, będą “PISKLAKI” w reż. Lidii Dudy. To historia pełnej fantazji i silnego charakteru Zosi, niepewnego siebie i wrażliwego Oskara oraz niezależnej, ale nieśmiałej Kingi - pierwszoklasistów, rozpoczynających naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących.
Z kolei o godz. 16:00 po raz pierwszy będzie można zobaczyć jeden z dwunastu filmów Konkursu Głównego - “ANIOŁY Z SINDŻARU” w reż. nominowanej do Oscara i Nagrody Emmy Hanny Polak. Twórczyni przyjedzie do Poznania we wtorek i w sali kinowej opowie o pracy nad tą produkcją. Obraz przedstawia historię Hanify i Saeeda, którzy przeżyli piekło, jakie ISIS zgotował Jezydom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku.
To tylko trzy z ośmiu filmów, które będą zaprezentowane tego dnia podczas kilkunastu projekcji w Kinie Muza. Szczegółowy, piątkowy program festiwalu można znaleźć TUTAJ.
CO JESZCZE W PROGRAMIE FESTIWALU?
W sobotę, wczesnym popołudniem o godz. 12:30 warto się wybrać do Muzy na RETROSPEKTYWĘ SUSAN SONTAG. To tegoroczna nowa sekcja festiwalowa i pierwsza taka okazja w Polsce, by szerzej poznać dorobek filmowy tej amerykańskiej eseistki i ikony popkultury. W bloku zaprezentujemy dwa filmy, które współreżyserowała: “ELEMENTARZ PINY BAUSCH” i “CZEKAJĄC NA GODOTA W… SARAJEWIE”. Te obrazy łączy zagadnienie roli sztuki we współczesnym, wielowymiarowym świecie i postać Susan Sontag, która nie tylko kreuje świat przedstawiony w tych filmach dokumentalnych, ale także pojawia się w nich jako bohaterka.
Trzeci dzień festiwalu zacznie się od seansów dwóch filmów, poświęconych Ukrainie. “NIESKOŃCZONOŚĆ WEDŁUG FLORIANA” w reż. Oleksiya Radynskiego zostanie wyświetlony w samo południe. Ten obraz opowiada o Florianie Yurivie. To ukraiński Leonardo da Vinci, który tworzył instrumenty smyczkowe i łączył siedem barw natury z siedmioma tonalnościami muzyki. Dzieciństwo przeżył z rodzicami w łagrach na dalekiej Północy. Do świata sztuki dostał się dzięki ugryzieniu kleszcza i chorobie, która zwolniła go z obowiązków wobec armii.
Pełen program na niedzielę można znaleźć TUTAJ.
Bilety na festiwal są w sprzedaży online na www.kinomuza.pl, www.mdag.pl, oraz offline - w kinowej kasie.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!