Kiedy wybory prezydenckie w 2025 roku?
Konstytucja w kwestii wyboru prezydenta RP stanowi jasno. - Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów - czytamy w artykule 128. punkcie 2. Konstytucji RP. Przypomnijmy, że od 2010 roku (po przyspieszonych wyborach po katastrofie samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie) kadencja prezydenta kończy się 6 sierpnia. Dawniej (od 1990 do 2005 roku) był to 23 grudnia.
Kiedy możliwe terminy wyborów prezydenckich?
Skoro jest "okienko" od 75 do 100 dni od dnia końca kadencji, oznacza to od trzech do czterech niedziel dostępnych do zorganizowania wyborów. W 2025 roku, w tym wypadku są to cztery terminy: 4, 11, 18 i 25 maja. Druga tura odpowiednio dwa tygodnie później odbywała się 18, 25 maja, bądź 1 lub 8 czerwca. Przy tym eksperci mówią, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia najprawdopodobniej ogłosi wybory na 18 maja (druga tura byłaby wtedy 1 czerwca). Zaznaczmy, że od tych terminów nie ma żadnych odstępstw (jedynie poza przypadkiem wprowadzenia konstytucyjnego stanu nadzwyczajnego). Marszałek Sejmu może to zrobić między 6 stycznia, a najpóźniej 6 lutego 2025 roku, czyli zgodnie z Kodeksem Wyborczym nie później niż 7 i nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed końcem kadencji Prezydenta RP. Jak ogłosił pod koniec listopada Szymon Hołownia, datę wyborów prezydenckich, a co za tym idzie start kampanii wyborczej ogłosi 8 stycznia. Ma to zrobić dzień po konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą i dopełnieniu formalności wraz z tym organem. Potwierdził także, że odbędą się one w maju.
Ogłoszeni kandydaci na prezydenta. Kto wystartuje?
Choć kampania wyborcza rozpocznie się oficjalnie dopiero w momencie ogłoszenia terminu wyborów przez marszałka Sejmu, to już wcześniej będą ogłaszani kolejni kandydaci na to stanowisko. Jak dotąd oficjalnie swoją kandydaturę ogłosili Sławomir Mentzen z Konfederacji, który otrzymał także nominację od partii oraz Marek Jakubiak, kandydat Wolnych Republikanów. Kandydatem Polski 2050, a także prawdopodobnie całej Trzeciej Drogi będzie marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Z kolei prawybory w Koalicji Obywatelskiej wygrał Rafał Trzaskowski i to on ponownie powalczy o Pałac Prezydencki. Kandydatem PiS-u został Karol Nawrocki, związany z prawicą obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Został on ogłoszony na konwencji zorganizowanej w Krakowie, w niedzielę 24 listopada.
Jeśli chodzi o ostatnią z parlamentarnych partii politycznych, nad kandydatem nadal zastanawia się Lewica. Mówi się o wicemarszałkini Senatu Magdalenie Biejat, bądź ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Prawdopodobnie w połowie grudnia przedstawimy naszą kandydatkę na prezydenta - zapowiedział europoseł, lider Nowej Lewicy Robert Biedroń. Najprawdopodobniej także Partia Razem, która niedawno wyszła z koalicji z Lewicą wystawi swojego kandydata na prezydenta. Pojawiają się tu dwa nazwiska - Adriana Zandberga, oraz Pauliny Matysiak.
Wybory prezydenckie w Polsce. Kto będzie kandydował?
Wybory prezydenckie już za około pół roku. Na ten moment potwierdzone kandytury (choć z racji na kalendarz wyborczy są oni jeszcze nieoficjalni) to:
- Sławomir Mentzen (Konfederacja)
- Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)
- Szymon Hołownia (Polska 2050 - Trzecia Droga)
- Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska)
- Karol Nawrocki (Prawo i Sprawiedliwość)
Lista ta będzie na bieżąco aktualizowana.