Powstanie Wielkopolskie to nasza duma
Marszałek Marek Woźniak, podczas konferencji zapowiadającej koncert „Wielkopolska GRA! dla muzeum” oraz inne wydarzenia wpisane w tegoroczne obchody podkreślał, że Powstanie Wielkopolskie to powstanie zwycięskie, a zatem nasze najważniejsze wielkopolskie święto.
To wydarzenie radosne, dające nam powód, by tak je właśnie świętować. To piękna historia, która nas jednoczy i daje powód zarówno do dumy, jak i satysfakcji z tego, co zrobili nasi przodkowie. To też legitymacja dla pewnej odrębności wielkopolskiej, a jednocześnie silny bodziec, abyśmy jako Wielkopolska starali się coś wyjątkowego, własnego zaproponować w przestrzeni Polski – podkreślał Marszałek Marek Woźniak.
Jak dodał „w 105. rocznicę proponujemy nieco więcej, niż podczas dotychczasowego, corocznego świętowania. Stąd w tym roku dwa momenty kulminacyjne obchodów – Miasteczko Powstańcze oraz Koncert Wielkopolska GRA! dla muzeum w weekend 16 – 17 grudnia oraz główne uroczystości 27 grudnia w Poznaniu i dzień później w Warszawie”.

i
Ruszyła sprzedaż biletów na specjalny rocznicowy koncert
W południe 6 listopada ruszyła sprzedaż biletów na koncert "Wielkopolska GRA! dla muzeum", głównie na platformie toBilet.pl. Jego organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Muzyczne święto wystartuje w niedzielę 17 grudnia o godz. 18.00 w hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bilet w cenie 50 złotych będzie wkładem osób kupujących w budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Wystąpią same gwiazdy: Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Natalia Szroeder, Piotr Rogucki, Kev Fox, Michał Wiraszko i zespół Muchy.
Artyści zaśpiewają swoje najbardziej znane utwory w nowych aranżacjach. Nie zabraknie także nieoczywistych duetów oraz specjalnie na ten koncert przygotowanych aranżacji polskich i światowych przebojów. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Andrzej Smolik - muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista.
Zagramy ok. 20 piosenek, głównie polskich utworów - będą one ze sobą korespondować w taki sposób, który dla nas samych ułoży się w historię. Waszą wielką historię. Jestem przekonany, że to będzie piękne widowisko, bogate także w multimedia - mówi Andrzej Smolik.
Koncert poprowadzi Piotr Stelmach, dziennikarz muzyczny Radia 357. Wydarzenie dopełnią wizualizacje stworzone przez Tomasza Kuczmę – artystę wizualnego, autora okładek albumów muzycznych m.in. Krzysztofa Zalewskiego czy Natalii Przybysz. Więcej m.in. na: ToBilet.pl.
Z koncertu na rzecz nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego cieszy się dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysław Terlecki i zachęca do przekazywania, z myślą o tej nowej przestrzeni muzealnej, pamiątek rodzinnych związanych z Powstaniem. O to samo apeluje Tadeusz Musiał, Prezes Zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, współorganizator powstańczych obchodów i zaprasza na uroczystość wręczenia Statuetek Dobosza Powstania Wielkopolskiego, która odbędzie się 11 grudnia w poznańskim Pałacu Działyńskich. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w podejmowaniu i realizacji działań popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim.

i
Przenieś się w czasie w ramach Miasteczka Powstańczego na MTP 16-17 grudnia
Dwudniowe wydarzenie plenerowe – podczas Jarmarku Świątecznego – to zaproszenie do aktywnego i świadomego świętowania Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Odwiedzający będą mogli poczuć klimat epoki sprzed ponad stu lat, m.in. dzięki obecności grup rekonstrukcyjnych, a także wykonać stylizowane zdjęcia. Nie zabraknie konkursów, quizów i warsztatów. Tradycyjnie będzie można ogrzać się bezalkoholowym grogiem powstańczym.
Wizyta w Miasteczku Powstańczym to także doskonały sposób na zdobycie flag powstańczych - do czego zachęca Marszałek Marek Woźniak - którymi Wielkopolanie udekorują domy w rocznicę Powstania. W sobotni wieczór (16.12) w Miasteczku muzycy zespołu LUXTORPEDA od godz. 18.00 zabiorą wszystkich w rockową podróż.
Uroczystości w Poznaniu odbędą się 27 grudnia, w Warszawie 28 grudnia
Główne uroczystości rocznicowe w Poznaniu odbędą się 27 grudnia i 28 grudnia w Warszawie. Program wydarzeń wpisanych w świętowanie jest tradycyjnie bogaty, z punktem kulminacyjnym 27 grudnia, przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie o godz. 16.40 rozpoczną się uroczystości. Będzie je także można śledzić online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl, poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. Transmisja obchodów będzie tłumaczona na język migowy.
28 grudnia czeka nas odsłona rocznicowych obchodów w stolicy kraju, m.in. z przejściem ulicami Warszawy przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie na godzinę 13.45 zaplanowane są uroczystości, których gospodarzem jest także Marszałek Marek Woźniak, a po nich wizyta przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a także przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i w Kwaterze na Łączce.
Jakie są wydarzenia towarzyszące rocznicowym obchodom?
To m.in. V Bieg Średzkich Powstańców Wielkopolskich zaplanowany na 17 grudnia, a także inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, tradycyjnie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12), na Dworcu Letnim w Poznaniu. 27 grudnia o godzinie 19.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się tradycyjny koncert marszałkowski Filharmonii Poznańskiej pt.: MARSYLIANKA WIELKOPOLSKA W 105. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO.
Wszystkie informacje na temat powstańczych uroczystości na stronie 27grudnia.pl oraz na fanpejdżu dedykowanym Powstaniu. Organizatorem obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.