I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

i

Autor: Olga Reszke

Edukacja

Koniec pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich. Jakie szkoły są najczęściej wybierane?

2024-07-12 12:24

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu i Powiecie Poznańskim. Do wybranej placówki zakwalifikowało się 5892 kandydatów, natomiast do żadnego liceum, technikum i szkoły branżowej - 245 uczniów. Na tych drugich czeka jeszcze 770 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół.

Koniec pierwszego etapu rekrutacji do szkół średnich

W tegorocznej rekrutacji do szkół w Poznaniu i powiecie złożono 6361 wniosków. Najwięcej, bo aż 3835 kandydatów na pierwszym miejscu wybrało liceum ogólnokształcące, 1882 technikum, a 644 branżową szkołę I stopnia.

Do wybranej szkoły zakwalifikowało się 5892 uczniów (3307 do liceów, 1955 do techników i 630 do szkół branżowych I stopnia). 

Niezakwalifikowanych zostało 245 kandydatów (te osoby, na obecnym etapie rekrutacji, nie znalazły się na liście w żadnej ze wskazanej przez siebie szkoły). Najwięcej, bo 220 z nich nie zakwalifikowało się do wybranego liceum. W przypadku techników było to 15 uczniów, a szkół branżowych - 10. Pod uwagę nie było branych ponad 200 wniosków, które okazały się niekompletne.

W tegorocznej rekrutacji podstawowej Miasto Poznań zaplanowało uruchomienie 184 oddziałów. Łącznie na absolwentów szkół podstawowowych w stolicy Wielkopolski czekały aż 5263 miejsca. Powiat Poznański przygotował 1414 miejsc, co daje łącznie 6677 miejsc. 

Jakie poznańskie szkoły były najbardziej oblegane?

W rekrutacji największą popularnością cieszyły się: II LO, III LO, LOMM, XXI LO i IV LO. Wśród najbardziej obleganych oddziałów (najwięcej chętnych na jedno miejsce) są:

  1. IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej - 1 A1 - Akademicki-Ekonomiczny
  2. IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej - 1 G1 - Psychologiczno-Prawniczy
  3. XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. Wiktora Degi - 1B_2 biologiczno-językowy z językiem hiszpańskim
  4. III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego - 1f - AVICENNA - akademicka
  5. XXXVIII Liceum Ogólnokształcące - 1 BW Dwujęzyczna Patronacka Klasa Prawniczo-Psychologiczna z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie

Jeśli chodzi o szkoły kształcące w zawodzie, najwięcej młodych ludzi chce zostać technikiem programistą, aranżacji wnętrz, przemysłu mody, grafiki i poligrafii cyfrowej, a także cukiernikiem, kucharzem, mechanikiem pojazdów samochodowych, fryzjerem lub elektromechanikiem.

Co dalej z uczniami, którzy nie zakwalifikowali się do żadnej szkoły?

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wybranej szkoły, muszą teraz potwierdzić wolę przyjęcia. Do 17 lipca (do godz. 15.00) muszą dostarczyć do tej placówki oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały one złożone wcześniej). W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe niezbędne są również orzeczenia lekarskie. Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 18 lipca (o godz. 12.00). Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Szczegółowe informacje o tegorocznym naborze można znaleźć TUTAJ.

Perspektywy 2024. Najlepsze licea ogólnokształcące w woj. wielkopolskim

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!