Autostrada A2

i

Autor: AW Autostrada A2

Sprawdź

Kurs jazdy na autostradzie - darmowe szkolenie dla kierowców i kursantów!

2024-06-26 11:39 Materiał sponsorowany

Cały czas można zapisywać się na darmowe zajęcia w ramach Kursu jazdy na autostradzie, organizowanego przez Autostradę Wielkopolską. To praktyczna nauka jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów. W kursie mogą wziąć udział zarówno osoby, które posiadają już prawo jazdy jak i te, które o prawko dopiero się ubiegają.

Jazda autostradami i innymi drogami szybkiego ruchu znacząco różni się od jazdy zwykłymi drogami. Mimo to nie jest ona obowiązkowym elementem kursu na prawo jazdy. Wielu kierowców dopiero po zdobyciu uprawnień, swoim samochodem, bez instruktora na fotelu pasażera zalicza swoją pierwszą podróż trasą szybkiego ruchu. Dla części młodych kierowców może być emocjonujące wydarzenie. To właśnie dlatego w 2021 roku Autostrada Wielkopolska zapoczątkowała program społeczno-edukacyjny, jakim jest Kurs jazdy na autostradzie. Dzięki niemu przyszli kierowcy, jeszcze przed otrzymaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów, mają szansę pod okiem instruktora nauki jazdy zdobyć praktyczne umiejętności i udoskonalić technikę jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Kurs jazdy na autostradzie uczy jak pewnie i bezpiecznie poruszać się po tego typu drogach.

- ​Program Kurs jazdy na autostradzie jest jednym z ważniejszych projektów, jakie podejmujemy w  dziedzinie edukacji kierowców i bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Nieustannie dbamy o bezpieczeństwo, inwestując w autostradową infrastrukturę. W ramach programu nauki jazdy po autostradzie chcemy zwiększać świadomość i umiejętności kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy po tego typu drogach i wierzymy, że dzięki temu uda się poprawić wskaźniki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Program ma zasięg ogólnopolski, to znaczy, że każdy ośrodek szkolenia kierowców może skorzystać z darmowych materiałów edukacyjnych i realizować założenia programu podczas szkoleń. Zapraszamy także OSK do realizacji programu na naszej autostradzie mówi Anna Ciamciak, rzecznik prasowa Autostrady Wielkopolskiej S.A.

W program zaangażowało się już ponad 30 Ośrodków Szkolenia Kierowców z województw wielkopolskiego i lubuskiego oraz kilkuset kursantów. W ramach zajęć przeszkolono już ponad 1500 kierowców i kursantów. Ambasadorem Kursu jazdy na autostradzie jest Tomasz Czopik – znany polski kierowca sportowy i promotor bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie tylko w Wielkopolsce

Wiosną 2023 roku do Kursu jazdy na autostradzie dołączyli Gdańsk Transport Company, zarządca AmberOne Autostrady A1 Gdańsk – Toruń oraz Stalexport Autostrada Małopolska, zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków. Większy zasięg programu umożliwia przyszłym kierowcom szkolenie w miejscowościach zlokalizowanych blisko koncesyjnych odcinków autostrad w Polsce. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów, którzy posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów po polskich autostradach.

Aby zostać uczestnikiem programu, wystarczy z listy ośrodków szkolenia kierowców na stronie internetowej www.kursjazdynaautostradzie.pl wybrać ośrodek najbliższy swojego miejsca zamieszkania i odbyć w nim kurs. Termin rozpoczęcia jazd na autostradzie zależeć będzie od programu nauki realizowanego przez ośrodek szkolenia kierowców. Kierowcy już posiadający prawo jazdy mogą wybrać termin jazd doszkalających bezpośrednio w kalendarzu umieszczonym na stronie internetowej Kursu.

Kurs jazdy na autostradzie z Radiem Eska

O tym, że darmowy Kurs jazdy na autostradzie przydatny jest nie tylko dla młodych stażem kierowców przekonał się dziennikarz Radia Eska, Dominik Rutkowski. Mimo, że ma on już prawo jazdy od kilkunastu lat, postanowił zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi zasad bezpiecznej jazdy drogami szybkiego ruchu.

Zobaczcie jak wyglądał kurs naszego redakcyjnego kolegi. 

W pierwszym odcinku poruszamy temat ogólnych zasad bezpiecznej jazdy autostradami. Pojawia się też temat kultury, która na drodze też jest bardzo ważnym elementem.

W drugim odcinku mówimy między innymi o odległościach, które trzeba zachować jadąc autostradą, a także jak zachować się, gdy nasz samochód ulegnie awarii. Zobaczcie sami:

W trzecim odcinku dowiedzieliśmy się między innymi jak zachować się w charakterystycznych dla autostrady punktach, czyli przy Punkcie Poboru Opłat, a także w Miejscu Obsługi Podróżnych.

Czwarty odcinek poświęciliśmy zjawiskom atmosferycznym, które za kółkiem wymagają większego skupienia. Było też podsumowanie kursu jazdy na autostradzie.

Artykuł Sponsorowany