McDonald’s zmienia swoje kultowe kanapki! Ciemna bułka to tylko jedna z nowości!

2020-06-01 18:00 DR
McDonald's Polska
Autor: McDonald's / materiały prasowe McDonald's Polska

McDonald’s to jedna z najpopularniejszych sieci restauracji typu fast food na świecie. W Polsce postanowiła ona przetestować nowe smaki kultowych kanapek. Co się zmieniło? Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

Najwierniejsi fani smaków burgerów z sieci McDonald’s będą niepocieszeni. Sieć w Polsce postanowiła przetestować nowe rozwiązania, które mają szanse pojawić się na całym świecie. Swoje oblicze zmieni kultowy już Big Mac, ale nie tylko. Wraz z nim udoskonalone zostaną inne burgery z menu, m.in. McRoyal®, Cheeseburger, Hamburger, WieśMac® i McDouble®. McDonald’s wprowadził szereg zmian w sposobie przygotowania produktów. Polska jest trzecim rynkiem na świecie, po Australii i Kanadzie, który wprowadził nowy proces przygotowania burgerów.

To największa zmiana, jakiej dokonaliśmy w naszych burgerach od ponad 20 lat. Modyfikacja obejmuje kilkanaście drobnych usprawnień w procesie przygotowania czy ustawieniach sprzętu, które w sumie dają istotną różnicę w smaku. Przygotowanie do tej zmiany w skali globalnej trwało ponad 3 lata, przeprowadziliśmy setki testów i badań. Warto podkreślić, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadza do restauracji burgery przygotowywane według nowych procedur

mówi Krzysztof Czarnecki, odpowiedzialny za wprowadzenie zmian w McDonald’s Polska.

McDonald’s zmienia kanapki! Jakie nowości czekają na klientów?

Jak informuje biuro prasowe sieci McDonald’s kanapki Big Mac, McRoyal, Cheeseburger, Hamburger, WieśMac czy McDouble mają teraz udoskonalony smak.

Nowa bułka w klasykach jest ciemniejsza i lepiej wypieczona, stworzona w oparciu o zmienioną recepturę. Mięso w burgerach jest poddawane procesowi grillowania według nowych zasad, które sprawiają, że jest ono jeszcze bardziej soczyste. Podczas grillowania bezpośrednio do wołowiny dodawana jest aromatyczna cebulka, która nadaje jej wyrazistego smaku. Ponadto temperatura grilla jest wyższa, co sprawia, że burger jest bardziej gorący. Dodawany do niego ser pod wpływem temperatury apetycznie rozpływa się w burgerze. Całość kompozycji uzupełniają świeże i chrupiące warzywa

czytamy w komunikacie prasowym.

Klasyki McDonald’s w nowej odsłonie dostępne są we wszystkich restauracjach w kraju. Tylko w Wielkopolsce znajduje się kilkadziesiąt restauracji tej sieci.

Posłuchaj na czym polega dieta owocowa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.