Przez lata Międzynarodowe Targi Poznańskie były oknem na świat, zwłaszcza kolorowy świat Zachodu. Tu po raz pierwszy w 1957 roku Polacy mieli okazję wypić Coca-Colę, tu w 1929 roku pokazano pierwszy w Polsce telewizor, a w 1956 roku dzięki zagranicznym dziennikarzom uczestniczącym w targach, świat dowiedział się o wielkim strajku robotników w Poznaniu i jego krwawym stłumieniu przez władze. Świętowanie jubileuszu potrwa do końca roku, a zaczyna się już teraz, plenerową wystawą zdjęć i wspomnień z MTP. Można ją obejrzeć na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim.
Jest to wystawa, która jest retrospekcją naszego konkursu, gdzie mieszkańcy przesyłali nam swoje zdjęcia z relacji z pobytu na MTP i z wydarzeń, które się tu odbywały. Bardzo emocjonalne zdjęcia, ciekawe rozmowy z ludźmi, którzy tutaj przybywali od wielu, wielu lat. Także zapraszam
Mówi Tomasz Kobierski, prezes targów. Wkrótce ukaże się też książka "Historia Grupy MTP w stu fotografiach". Jej autorowi, Pawłowi Cieliczce, udało się zebrać nieznane wcześniej archiwalne zdjęcia.
Chociażby z nalotu aliantów, który odbył się w Wielkanoc w 1944 roku. Mamy unikalne zdjęcia z tych samolotów, jak bomby spadały na teren targów, gdzie byłą zlokalizowana fabryka niemieckich samolotów Focke-Wulf.
O jubileuszu przypomną także flagi, które zawisły na ulicy Święty Marcin. Po Poznaniu kursuje wyjątkowy tramwaj linii numer 8. Z kolei Poczta Polska wydała właśnie świąteczną pocztówkę z targami w roli głównej, a jeszcze tego lata powstanie mural poświęcony MTP.