Wybory samorządowe 2024. II tura wyborów prezydenckich w Poznaniu

i

Autor: PAP/Jakub Kaczmarczyk Wybory samorządowe 2024. II tura wyborów prezydenckich w Poznaniu

Wybory 2024

Milion złotych za frekwencję w wyborach. Miasto zachęca do głosowania

2024-04-24 9:07

Już 12 maja poznanianki i poznaniacy wybiorą swoich przedstawicieli w radach osiedli. Aby zachęcić mieszkańców do głosowania, Miasto ogłasza konkurs na najwyższą frekwencję. Zwycięskie osiedle otrzyma do swojej dyspozycji dodatkowy milion złotych z miejskiego budżetu.

Miasto zachęca do udziału w wyborach osiedlowych!

- Radni osiedlowi to dla Miasta ważni partnerzy. Nowe drogi, skwery czy miejsca rekreacji -  każde tego typu przedsięwzięcie powstaje przy ich udziale. To oni są najbliżej lokalnych potrzeb i problemów, dlatego gorąco zachęcam, aby 12 maja oddać głos na osoby, które będą nas reprezentować w radach osiedli. Dodatkową motywacją niech będzie rywalizacja między fyrtlami. Osiedle z najwyższą frekwencją otrzyma w nagrodę 1 mln zł. Pieniądze te radni będą mogli przeznaczyć na realizację wskazanej przez siebie inwestycji służącej mieszkańcom - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Wybory do rad osiedli: kto może zagłosować?

W wyborach osiedlowych - podobniej jak w samorządowych - głosować mogą wyłącznie osoby, które na stałe zamieszkują Poznań. 

Osoby, które mieszkają w stolicy Wielkopolski, ale nie są tu zameldowane, mogą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Umożliwi to oddanie głosu na swojego kandydata. Przed złożeniem dokumentów warto sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców, w jakiej miejscowości jest się aktualnie wpisanym do stałego obwodu głosowania. 

Jeśli nie jest to stolica Wielkopolski, to należy złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Poznaniu. Najłatwiej załatwić to online przez stronę gov.pl, logując się np. za pomocą profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Następnie wystarczy podać swój adres i złożyć oświadczenie, że mieszka się we wskazanym miejscu na stałe. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający związki ze stolicą Wielkopolski, np. umowę najmu lub akt notarialny zakupu mieszkania, rachunek za prąd czy internet z danymi wyborcy, umowę o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu. Mogą być to oryginały w formacie PDF, a także zdjęcia lub skany dokumentów. 

Wniosek można złożyć także stacjonarnie - w Urzędzie Miasta Poznania (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych) przy ul. Libelta 16/20. Nie trzeba umawiać się na wizytę. Do urzędu należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód albo paszport). Do załatwienia sprawy potrzebny będzie także wydrukowany wniosek - można go pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej albo wypełnić na miejscu, "w okienku". Podczas wizyty pracownicy urzędu poproszą o okazanie dokumentu, który potwierdzi stałe zamieszkanie w stolicy Wielkopolski.

Wybory do rad osiedli w Poznaniu: gdzie można oddać głos?

Wybory odbędą się w niedzielę, 12 maja na terenie 40 osiedli. Z uwagi na brak wystarczającej liczby zgłoszeń kandydatów nie odbędą się wybory do Rady Osiedla Naramowice, Rady Osiedla Żegrze oraz w II okręgu wyborczym do Rady Osiedla Nowe Winogrady Południe.

Lokale będą otwarte dla głosujących w godz. 7:00-21:00. Obwodowe komisje wyborcze będą pracowały w tych samych miejscach jak przy pozostałych wyborach.

Szczegółowe informacje oraz listę kandydatów do poszczególnych rad można sprawdzić TUTAJ.

Informacji o wyborach udzielają także konsultanci miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30 - 20:00. 

W Poznaniu przed chwilą odbyła się II tura wyborów na prezydenta miasta. Jak wyglądało głosowanie? Zobaczcie w naszej galerii!