Profilaktyka nawet dla dwudziestolatków
Moje zdrowie zastąpiło program profilaktyka 40+, teraz każdy kto skończył 20 lat po wypełnieniu krótkiej ankiety może dostać od lekarza skierowanie na badania:
- Dostępność do badań będzie więc większa niż w przypadku programu 40 plus, które realizowały tylko chętne placówki. Przeznaczony dla osób powyżej 20 roku życia. Osoby od 20 do 49 roku życia będą mogły z niego skorzystać raz na 5 lat, natomiast osoby powyżej 49 roku życia raz na 3 lata i tutaj ważna uwaga, że liczy się rok urodzenia, a nie dokładna data urodzin - tłumaczy Sebastian Krystek z Wielkopolskiego NFZ-tu.
Wśród badań podstawowych jest morfologia krwi, glukoza, kreatynina (z eGFR), lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tyreotropowy), badanie ogólne moczu.
- Po badaniach pacjenci wracają do lekarza rodzinnego, z którym tworzą Indywidualny Plan Zdrowotny. Są to zalecenia dotyczące odżywiania, zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej. Otrzymujemy kalendarz badań profilaktycznych oraz indywidualny kalendarz szczepień i porad edukacyjnych - dodaje Krystek.
Pierwszy krok do zadbania o swoje zdrowie możemy wykonać logując się do internetowego konta pacjenta lub też korzystając z aplikacji mobilnej mojeIKP. W obu przypadkach ankiety odnajdziemy w zakładce profilaktyka.
Polecany artykuł: