Burza

i

Autor: fot. Canva/Trifonov_Evgeniy

Pogoda

Nadal będzie grzmiało w Wielkopolsce! Kolejne ostrzeżenie IMGW - Aktualizacja

Ostatnie dni minęły pod oznaką ostrzeżeń burzowych, choć tak naprawdę dopiero w niedzielę, 19 maja dały się one we znaki. Czy tak samo będzie w poniedziałek, 20 maja? Bo na ten dzień IMGW ogłosiło kolejne ostrzeżenie przed burzami. Tym razem obowiązuje w północnej i centralnej części Wielkopolski.

Aktualizacja ostrzeżenia z godziny 13:00

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł stopień ostrzeżenia przed burzami z najniższego, pierwszego dla powiatu złotowskiego, oraz do najwyższego, trzeciego dla powiatów: pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego, wągrowieckiego i obornickiego. Ma to związek z prognozowaną zdecydowanie większą sumą opadów, nawet do 80 litrów wody na metr kwadratowy. Ponadto pierwszy stopień ostrzeżenia został ogłoszony dla pozostałej części Wielkopolski.

Uwaga na groźne burze!

Po niedzielnych burzach, które przeszły m.in. nad Poznaniem, czas teraz także, na te, które nawiedzą nas w poniedziałek. Nie wystąpią one jednak w całej Wielkopolsce. Ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zostało wydane na poniedziałek, 20 maja w godzinach 12:00-20:00.

Gdzie można spodziewać się burz?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami obowiązuje w powiatach: złotowskim, pilskim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, wągrowieckim, międzychodzkim, szamotulskim, obornickim, gnieźnieńskim, nowotomyskim, poznańskim, wrzesińskim, słupeckim, konińskim, kolskim, oraz miastach Poznań i Konin.

Jak mocne będą burze?

Komunikat IMGW dla wymienionych wyżej województw brzmi następująco: - prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - czytamy na stronie Instytutu. To nie ostatnie tego typu ostrzeżenie w najbliższych dniach. Na środę obowiązuje prognoza ostrzeżenia IMGW przed burzami na środę, 22 maja.

Zobaczcie zdjęcia z ubiegłorocznej burzy nad Poznaniem

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza