Jak wieś może zostać miastem?
Wielu myśli, że głównym kryterium do tego, by wieś otrzymała prawa miejskie jest liczba mieszkańców. Nic bardziej mylnego. Największa wieś w Wielkopolsce - Plewiska jest zamieszkiwana przez blisko 15 tysięcy mieszkańców. Najmniejsze miasta w Polsce nie mają natomiast nawet pięciuset mieszkańców. Według polskiego prawa jednak są warunki określające liczbę mieszkańców zameldowanych (minimum 2 tysiące). Ma w niej także znajdować się miejska zabudowa. Ważnym jest także, by minimum 66,6 procenta mieszkańców nie trudniła się rolnictwem. O tym, czy wieś zostanie miastem, decyduje Rada Ministrów.
Największe miasta w Polsce i Wielkopolsce
Bez wątpienia liderem względem liczby mieszkańców jest Warszawa. Następnie podium zamykają Kraków i od niedawna Wrocław. Następnie jest Łódź i Poznań. Następnie kolejne miasta wojewódzkie: Gdańsk, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz i Białystok. Dziesiątka największych miast w Wielkopolsce, to: Poznań, Kalisz, Piła, Ostrów Wielkopolski, Konin, Gniezno, Leszno, Luboń i Września.
10 najmniejszych miast w Wielkopolsce
Choć ich ludność mogłaby wskazywać, że jest to wieś (żadne z nich nie spełnia kryterium 2 tysięcy mieszkańców), te miejscowości są miastami. Są one rozsiane po całej Wielkopolsce, a tylko jedno z nich jest w najmniejszej pięćdziesiątce miast w Polsce. Wszystkie z nich mają też powyżej tysiąca mieszkańców.