Ranking zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego już po raz dwudziesty pierwszy!
Politechnika Warszawska już dwudziesty pierwszy raz w ramach konferencji pt. "Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego" zaprezentowała Ranking zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Podzielono ten ranking na cztery kategorie. W kategorii miast na prawach powiatu piąte miejsce zajął Poznań. Jeszcze tylko jedna inna miejscowość dostała się do tego rankingu - chodzi o gminę wiejską w powiecie słupeckim.
Gminy wiejskie z najszybszym rozwojem w Polsce
Zdecydowanym liderem w rankingu gmin wiejskich z najbardziej zrównoważonym rozwojem w Polsce jest gmina Lewin Kłodzki w powiecie kłodzkim. Na podium znalazła się także gmina Dubicze Cerkiewne w powiecie hajnowskim w województwie podlaskim. W rankingu znalazły się także gminy z województw: podkarpackiego, mazowieckiego, jeszcze jedna z Podlasia, oraz po dwie z Pomorza Zachodniego i z województwa łódzkiego. Ponadto w TOP10 znalazła się także gmina Powidz z Wielkopolski. Które miejsce zajęła?
Powidz drugą gminą z najbardziej zrównoważonym rozwojem w Polsce!
Gmina Powidz w powiecie słupeckim zajęła drugie miejsce w Rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich. To niewielka gmina licząca niespełna 2,5 tysiąca mieszkańców. To stosunkowo młoda gmina, przywrócona do działalności 31 lat temu. Wcześniej Powidz był gminą przez trzy lata (w latach 1972-1975) i tak przez 19 lat gmina była częścią gminy Witkowo. Powidz w latach 1243-1934, więc przez 691 lat był miastem, od tego czasu zdegradowany do roli wsi.