Kazimierz Nowak

i

Autor: wikimedia commons

Ciekawostki

Niezwykła historia poznańskiego podróżnika. Przemierzył sam całą Afrykę... na rowerze!

2025-05-13 15:35

W dziejach Stolicy Wielkopolski nie brakowało barwnych postaci. Jedną z nich jest Kazimierz Nowak. Podróżnik żyjący na przełomie XIX i XX wieku zasłynął z przejechania całej Afryki, w głównej mierze na rowerze! Poznajcie jego historię.

Kim był Kazimierz Nowak?

Kazimierz Nowak to polski podróżnik urodzony w 1897 roku,w Stryju. Zmarł w 1937 roku w Poznaniu. Do Stolicy Wielkopolski trafił po pierwszej wojnie światowej, pracował w lokalnej prasie, jako reporter. Jego wielkim życiowym celem i marzeniem była Afryka. Twórczość Nowaka poświęcona w głównej mierze Afryce była publikowana w takich czasopismach jak: „Światowid”, „Na Szerokim Świecie”, „Naokoło świata”, „Ilustracja Polska” i „Przewodnik Katolicki. Trafiał również do prasy zagranicznej. Potrafił w interesujący sposób uchwycić lokalną kulturę i zwyczaje. Był przeciwnikiem kolonializmu. 

„Głębia oceanu. Podróże do podwodnego świata” Susan Casey

Wielka afrykańska podróż Kazimierza Nowaka

Wielka podróż Kazimierza Nowaka rozpoczęła się w Trypolisie, w listopadzie 1931 roku. Trwała do listopada 1936 roku. Zakończyła się w Algierii. Wyprawa była niestandardowa, bowiem podróżnik tam gdzie się dało pokonywał kontynent afrykański na rowerze! Dodatkowo korzystał z jazdy konnej, na wielbłądzie, czółna i pociągu. Przemierzył ponad 40 tysięcy kilometrów.

Poznań Radio ESKA Google News

Powrót do kraju

Po pięciu latach w Afryce Nowak chciał podjąć pracę we Francji, jako fotoreporter. Starania zakończyły się porażką, do Polski finalnie wrócił w grudniu 1936. Prezentował wówczas swoje odczyty na temat ukochanego kontynentu. Zmarł zaledwie rok później. Prawdopodobnie przyczyną były malaria, wycieńczenie organizmu po latach w podróży i operacja nogi. Kazimierz Nowak został pochowany na cmentarzu, na Górczynie.

Upamiętnienie Kazimierza Nowaka

W listopadzie 2006 roku odsłonięto w holu Dworca Kolejowego Poznań Główny tablicę pamiątkową poświęconą Kazimierzowi Nowakowi. Dokonał tego sam "cesarz reportażu" Ryszard Kapuściński! W 2009 roku kolejna tablica pojawiła się na górczyńskim cmentarzu. Oprócz Stolicy Wielkopolski podróżnika doceniono też w Szczawnicy, gdzie otwarto Szlak Podróżników i Odkrywców, w którego składzie znalazł się kamień z tablicy pamiątkowej poświęconej Nowakowi.

Rowerem z Poznania do Mongolii. Zobaczcie zdjęcia z podróży Łukasza Majewskiego!