O nowych odkryciach poinformowała w środę spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jak podano, na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określane jest na XIV-XV wiek.
Bedą ogródki na majówkę?
Wraz z płytą Starego Rynku zmieniają się fragmenty ulic do niej przylegających. Na ul. Wronieckiej ułożone zostały pierwsze krawężniki. Wkrótce będzie można je także zobaczyć na ul. ul. Żydowskiej, gdzie powstanie nawierzchnia z wyselekcjonowanej kostki pochodzącej z płyty Starego Rynku. Taki materiał wykorzystany zostanie także w bloku śródrynkowym (poza Pasażem Kultury) oraz we fragmentach ul. Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej i Wielkiej. Zdemontowana przed rozpoczęciem zasadniczych robót budowlanych kostka jest składowana na terenie magazynu ZDM.
- Od kilku tygodni widać już pierwsze fragmenty chodników na Starym Rynku - najpierw pojawiły się między ul. Wrocławską a Świętosławską, a ostatnio pomiędzy ulicami Paderewskiego i Franciszkańską. Zależy nam na tym, by na części nowej nawierzchni już w weekend majowy restauratorzy mogli ustawić stoliki. Większość chodników powinna być gotowa wiosną, by w sezonie letnim lokale mogły działać w możliwie najszerszym zakresie. Takim, na jaki pozwolą warunki na placu budowy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
- Starorynkową płytę pokryje równa nawierzchnia ze szlachetnych gatunków kamieni. Wcześniej wykonane zostaną chodniki wzdłuż kamienic, co ułatwi funkcjonowanie pobliskich lokali. Pierwsze płyty i krawężniki ułożone już zostały wzdłuż południowej i zachodniej pierzei. Pozostałe odcinki będą sukcesywnie budowane w miejscach, gdzie postęp prac na to pozwoli – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Polecany artykuł:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Postęp prac na Starym Rynku: jak wygląda?
Trwa modernizacja fundamentów Ratusza. Na budynkach Arsenału i Muzeum Wojskowego powstaje zadaszenie Pasażu Kultury, który będzie działał na ul. Jana Baptysty Quadro. Na konstrukcji zadaszenia będzie można umieszczać artystyczne instalacje.
W pierzei południowej i zachodniej zostały naprawione i odtworzone oświetlenia piwnic kamienic. Wzdłuż pierzei zachodniej trwają prace przy wodociągu i układzie retencji dla zbiornika w okolicy Odwachu wraz z zabudową zbiornika retencyjnego do podlewania zieleni. Z kolei po stronie północnej Starego Rynku trwa budowa sieci wodociągowej. Równolegle postępują prace gazowe.
W trakcie prowadzonych prac trasy przez plac budowy są tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Mimo trwających robót w dalszym ciągu można więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali, jak i pozostałych miejsc otwartych dla klientów podczas przebudowy.
Zmienia się także organizacja ruchu na ulicach wokół Starego Rynku. Obecnie zamknięte nadal jest dla ruchu samochodowego skrzyżowanie ul. Wronieckiej z ul. Kramarską oraz Świętosławskiej z Kozią. W tym rejonie prowadzone są roboty związane z przepięciem sieci gazowej i elektroenergetycznej. Utrudnienia potrwają do trzech tygodni. Możliwy jest przejazd bez utrudnień ul. Kramarską przez skrzyżowanie z ul. Żydowską.