Odnowiony Panzerkampfwagen III

i

Autor: Paweł Pochocki / Muzeum Broni Pancernej Poznań Odnowiony Panzerkampfwagen III

Odnowiony Panzerkampfwagen III w końcu w Poznaniu! ZOBACZ JAK WYGLĄDA!

2020-12-29 19:00

To jedyny taki eksponat w Polsce - mówią zgodnie eksperci i pasjonaci broni pancernej! Odrestaurowany Panzerkampfwagen III z czasów drugiej wojny światowej dotarł dziś do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Odnowiony Panzerkampfwagen III dotarł do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. To czołg z czasów drugiej wojny światowej, któryp rawdopodobnie brał udział w największej bitwie pancernej w historii, czyli w bitwie na Łuku Kurskim. Tam też mógł doznać niektórych obrażeń - mówi podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Wóz trafił do Norwegii, następnie w ręce brytyjskie, potem znów do Norwegii. Tam zostaje zabetonowany i służy jako działo.

W 2013 roku pojazd trafił do Polski. Tu przez lata odnawiali go eksperci oraz miłośnicy broni pancernej.

Jeden z moich przyjaciół, pan Marian Baliński, odkuwał ten pojazd od środka, bo pozostałości betonu były dosłownie wszędzie. On powolutku dłutem, młotkiem, przecinakiem to odkuwał.

Dla pasjonata taki pojazd to dosłownie wszystko - mówi Marian Baliński, który brał udział w odnawianiu pojazdu.

Mówię "wszystkim" z przekonaniem, ponieważ jest to pojazd, który bardzo ciężko było zdobyć i teraz będzie już tylko ciężej.

Egzemplarz z poznańskiego muzeum prawdopodobnie brał udział w największej bitwie pancernej w historii. Później trafił do Norwegii, gdzie został zabetonowany i przerobiony na działo. Do Polski przybył w 2013 roku i od tamtej pory dbano, by pojazd mógł stanąć w poznańskim Muzeum Broni Pancernej.

Odnowiony Panzerkampfwagen III w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu