Już nie będzie kultowych "helmutów" na poznańskich torowiskach. Miasto żegna charakterystyczne tramwaje - teraz pojazdy zasilą linie turystyczne.
Zrobiły tutaj bardzo dużo dla mieszkańców miasta, ponieważ od lat, można powiedzieć, 90. W 96 roku pierwsze helmuty Düwaga zasiliły poznańską komunikację. W 2019 żegnaliśmy część helmutów, tych jednokierunkowych.
Mówi prezes MPK, Krzysztof Dostatni. Odejście "helmutów" oznacza też kolejny krok w rezygnacji z tramwajów wysokopodłogowych w Poznaniu.
To jest też już taki mały krok do tego, że będziemy się powoli żegnać z tymi tramwajami też wysokopodłogowymi. Pożegnaliśmy 105 na koniec maja. Teraz żegnamy Helmuty. Teraz sukcesywnie tramwaje, które będziemy uruchamiali, mówię o tramwajach z Bonn, one będą zastępowały już później w całości tramwaje typu Moderus Alfa, czyli tramwaje też wysokopodłogowe.
"Helmut" (czyli Düwag GT8) został opracowany w latach sześćdziesiątych poprzedniego stulecia. Do Poznania tramwaje trafiły jako pojazdy używane z niemieckiego Frankfurtu.